Екипът на номинирания от Демократичната партия за президент на САЩ Джо Байдън опроверга на 14 октомври публикация на „Ню Йорк Поуст“ за новоразкрити имейли, които загатват, че Хънтър Байдън е представил баща си – Джо Байдън, вицепрезидент на САЩ по онова време, на висш украински изпълнителен директор на компания за природен газ. Това е станало по искане на Хънтър.
Имейлите са намерени в лаптоп, изпратен за поправка през 2018 г., съобщава „Ню Йорк Поуст“. Медията също така оповести, че копие от харддиска на компютъра е било изпратено до бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани.
„Разследванията на пресата по време на импийчмънта и дори на два ръководени от републиканците сенатски комитета, чиято работа бе определена от колега републиканец като „нелегитимна“ и политическа, стигнаха до едно и също заключение: че Джо Байдън е провел официална политика на САЩ спрямо Украйна и не е участвал в неправомерни действия. Служителите на администрацията на Тръмп потвърдиха тези факти под клетва“ – заяви Андрю Бейтс, говорител на кампанията на Байдън, в изявление пред медиите на същата дата.
За срещата се споменава в имейл до Вадим Пожарский, консултант в борда на украинската компания за газ „Бурисма“. Твърди се, че имейлът е бил изпратен до Хънтър Байдън на 17 април 2015 г., т.е. около година след неговото присъединяване към борда на „Бурисма“.
Според медията в предполагаемия имейл от Пожарский до Хънтър пише: „Уважаеми Хънтър, благодаря Ви за поканата за Вашингтон и за предоставената възможност да се срещна с Вашия баща и да прекараме известно време заедно. Това наистина е чест и удоволствие“.
Споменатата среща се е състояла преди бившият вицепрезидент, както твърди „Ню Йорк Поуст“, да притисне правителствени лица в Украйна да уволнят прокурора Виктор Шокин, който по онова време е разследвал „Бурисма“. Байдън заяви във видео, че е успял да накара Украйна да уволни Шокин, докато е бил официално лице на администрацията на Обама за Украйна, въпреки твърденията на държавни служители, че самият Шокин е бил корумпиран. „Погледнах ги и им казах: заминавам след шест часа. Ако прокурорът не е уволнен, няма да получите парите“ – споделя Байдън по време на среща на Съвета за външни отношения през 2018 г.
„И к…ият син беше уволнен“ – допълва Байдън.
Според Джо Байдън администрацията на Обама е искала Шокин да бъде премахнат заради опасения за корупция.
В друг имейл от 2014 г. Пожарский е поискал от Хънтър „съвет как да използва влиянието си“ от името на „Бурисма“ заради атаките срещу нейния основател Микола Злочевски, твърди „Ню Йорк Поуст“. Хънтър Байдън е отговорил, че е със своя бизнес партньор Девон Арчър в Доха, Катар и е поискал повече подробности за „формалните (ако има такива) обвинения срещу „Бурисма“.
Хънтър е попитал: „Кой стои зад тези атаки срещу компанията? Кой в настоящото временно правителство би могъл да сложи край на тези атаки?“.
Украинските власти от доста време подозират „Бурисма“ и нейния създател в корупция. Настоящото местонахождение на Злочевски е неизвестно. Компанията беше в центъра на делото за импийчмънт на президента Доналд Тръмп.
Байдън заяви по-рано, че никога не е разговарял със своя син за негови задокеански бизнес транзакции в Украйна или другаде. Въпреки това връзките на Хънтър с Украйна, както и с Китай са предмет на щателно разследване от републиканците и президента Тръмп, който се опита да наблегне тези взаимоотношения на Хънтър по време на първия президентски дебат през месец септември, и втория – през октомври.
Също на 14 октомври от екипа по кампанията на Байдън изказаха предположение, че „Ню Йорк Поуст“ се ангажира в неетична журналистическа практика, тъй като „не се допитал до кампанията на Байдън за критични елементи в историята“.
„Те със сигурност изобщо не повдигнаха въпроса, че именно Руди Джулиани (чиито дискредитирани конспиративни теории и съюз с лица, свързани с руското разузнаване са широко известни) твърди, че има такива материали – добавиха от кампанията и уточниха, – прегледахме официалната програма на Джо Байдън по онова време и такава среща, за каквато твърди „Ню Йорк Поуст“, никога не се е състояла“.
На ролята на Хънтър в борда на „Бурисма“ беше наблегнато по време на разследването за импийчмънт на Тръмп през 2019 г. По време на телефонен разговор с украинския президент Владимир Зеленски на 25 юли 2019 г. Тръмп е помолил своя колега да „разгледа“ ролята на семейство Байдън в Украйна и „Бурисма“. Телефонното обаждане предизвика реакция на недоволство, като върховни демократи в Конгреса обвиниха Тръмп в про-кво (размяна на услуги) сделка.
През февруари 2020 г. Доналд Тръмп бе оправдан и по двете обвинения за импийчмънт.
От кампанията на Байдън не отговориха на поканата за коментар.