Непосредствено след визитата на Тайванският президент Цай Инуън в Съединените щати, Китай обяви тридневни военни учения в Тайванския проход, „в северната и южната част на Тайван, както и във въздушното пространство на изток от Тайван“.
Командването на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) заяви, че ученията ще се съсредоточат върху „способността ѝ да завземе морския контрол, въздушния контрол и информационния контрол при подкрепата на съвместната бойна система“.
„Това е сериозно предупреждение срещу сепаратистките сили за независимост на Тайван, които заговорничат с чужди сили, и необходимо действие за защита на националния суверенитет и териториалната ни цялост“, заяви Ши И, говорител на Народноосвободителната армия.
Ли Сян, представител на китайското посолство в САЩ, написа до американските законодатели: „Трябва да отбележа, че Китай няма да седи безучастно пред лицето на явна провокация и най-вероятно ще предприеме необходимите и решителни действия в отговор на нежеланата ситуация. Нека работим заедно, за да предотвратим подобно нещо“.
След гражданска война Тайван се отделя от Китай през 1949 г. Когато през 1979 г. Съединените щати официално установяват дипломатически отношения с китайското правителство, официалните връзки с Тайван са прекъснати.
В рамките на своята политика на „един Китай“ Съединените щати признават позицията на Пекин, че Тайван е част от Китай. Съединените щати не са възстановили дипломатическите си отношения с Тайван, но предоставят военна помощ на острова.
ККП разглежда Тайван като част от своята територия, която трябва да бъде обединена с Китай с всички необходими средства
Пекин организира военни игри около Тайван и през 2022 г., след посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси (Д-Калифорния) в Тайван.
ККП категорично се противопоставя на всяка форма на официално взаимодействие и контакт между американски и тайвански официални лица и заплаши, че ще предприеме „решителни контрамерки“, ако Цай и Кевин Маккарти, настоящият председател на Камарата на представителите на САЩ срещнат. Пекин стартира ученията само ден, след като Цай се завърна от 10-дневно посещение в Съединените щати.
Министерството на отбраната на Тайван обвини ККП, че е използвала посещението на Цай в САЩ като повод за провеждане на военни учения, които „сериозно накърняват регионалния мир, стабилност и сигурност“ и заяви, че ще отговори по „спокоен, рационален и сериозен начин“, за да защити суверенитета и националната си сигурност, без да разпалва конфликти или да предизвиква спорове.
Пекин започна и тридневно съвместно патрулиране и инспектиране на кораби във водите около самоуправляващия се остров. Китайският орган за морска безопасност на провинция Фуцзян заяви, че операцията включва „проверки на място“ на кораби за директни товари и строителни кораби в Тайванския проток, „за да се гарантира безопасността на корабоплаването и да се осигури безопасното и организирано функциониране на ключови проекти по вода“.
Тайванското морско и пристанищно бюро подаде остър протест до режима в Пекин във връзка с този ход, като призова корабните компании да отказват подобни инспекции и да уведомяват тайванската брегова охрана, ако имат нужда от помощ.
„Това ще създаде пречки пред нормалния обмен между двете страни на пролива и ние ще бъдем принудени да предприемем съответните мерки“, се казва в изявление на бюрото от 6 април.
„В резултат на това континенталната страна ще трябва да понесе отговорността за последиците производни, които няма да са приятни и за двете страни.“
Съединените щати предоставят военна помощ
През 2020 г. управляващата комунистическа партия в Китай наложи в Хонконг своя „закон за националната сигурност“, който даде право на местните власти да задържат и арестуват хора по широкообхватни обвинения, свързани с националната сигурност. Този ход беше предприет след продемократичните протести в Хонконг.
Това беше „сигнал за събуждане на тайванския народ“, коментира Майкъл Маккол, председател на Комисята по външните работи на Конгреса на САЩ. „Нахлуването на Путин в Украйна също… То пробуди тайванския народ за това, че в момента сме свидетели на нещо, което не се е случвало от Втората световна война насам, а именно диктатори да нахлуват в суверенна територия и да им се разминава“, заяви Маккол.
Тайван е поляризиран от това, че китайският лидер Си Дзинпин иска да интегрира страната под управлението на Пекин, обяснява Маккол. Едната партия е склонна да води преговори с Китай, а партията на презиента Цай иска да запази суверенитета си. „Мисля, че следващите избори през януари догодина ще бъдат изключително важни, защото вярвам, че с бившия президент Ма, Китай ще завладее острова без нито един изстрел.“
На 6 април Маккол, заедно с двупартийна делегация от членове на Конгреса пристигна в Тайван, за да се срещне с тайвански бизнес лидери и висши държавни служители, „за да обсъдят начините, по които САЩ могат да укрепят икономическите и отбранителните си отношения с Тайван в условията на нарастващи заплахи в региона“, съобщават от офиса на Маккол.
На 8 април в Тайпе Маккол заяви, че Съединените щати ще помогнат на Тайван с обучението на въоръжените сили и ще ускорят доставките на оръжия.
„Одобрих тези доставки и правим всичко възможно, за да ги осигурим – казва Маккол. – Мирът чрез сила е реален и затова трябва да укрепим Тайван“. „Ако искаме да има мир, трябва да вкараме тези оръжия в Тайван“, добави той.
„Това ще осигури възпиращо действие на председателя Си, за да се замисли добре за тази инвазия“, заяви Маккол.