• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 1 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Фентанил – най-смъртоносният наркотик

отЕкип на The Epoch Times
22 юли , 2023
Фентанил – най-смъртоносният наркотик

Снимка на хероин и фентанил (Chip Somodevilla/Getty Images)

През юли миналата година от Агенция „Митници“ съобщиха, че служители от отдел „Борба с наркотрафика“ към Митница Аерогара София са открили в пощенски пратки 120 000 таблетки Фентанил, Трамадол, Оксикодон, Диазепам и др.

Днес, една година по-късно, в България се разрази криза с регистрираните смъртни случаи вследствие употреба на фентанил в смесица с хероин и други наркотични вещества. В Америка опиоидната криза вилнее вече от 20 години, като ежегодно там умират десетки хиляди от свръхдоза.

Фентанилът е синтетичен опиоид и в медицината се използва като обезболяващо предимно при онкозаболявания. Синтезиран за пръв път от белгийския химик Пол Янсен през 1959 г., фентанилът днес е в основата на опиоидната криза, започнала през 90-те години на миналия век с хапчета като OxyContin. Когато пациентите се пристрастяват, те се насочват към хероина, който има подобен ефект.

Сега фентанилът се превръща в най-новия и смъртоносен вариант. Той прилича на хероина, но се произвежда в лаборатория и е 50 пъти по-силен от него и 100 пъти по-силен от морфина. Точно както фентанилът измества хероина, други нови психоактивни вещества изместват традиционните наркотици като марихуана, кокаин, LSD и екстази.

Фентанилът крие висока опасност от предозиране

Според експерти от Американска администрация за борба с наркотиците (DEA) само два милиграма фентанил – толкова, колкото може да се задържи на върха на един молив – могат да причинят смъртта на човек. Летален край е възможен и само при вдишване на веществото.

two milligrams of fentanyl
Два милиграма фентанил – смъртоносна доза за повечето хора (U.S. DEA)

Заместителят на хероина е лесен за производство и затова има ниска цена – от 10 милиграма фентанил може да се произведат 10 000 дози наркотично вещество като карфентанил и окфентанил. Влагайки този силен синтетичен опионид в нелегално производство, наркопроизводителите постигат ефекта с много по-малка инвестиция – дори стократно увеличаване на печалбите. Това посочи Стефан Бакалов началникът на отдела за „Борба с наркотрафика” към Митница Аерогара София преди седмица пред национална медия, като допълни: 

„Тук идва и проблемът. Когато това се прави в лабораторни условия, всяка една доза – имам предвид хапче, което ще бъде произведено, всъщност е съвсем дозирано правилно за медицинска употреба. Когато обаче се прави в „домашни условия“ няма как да бъде толкова прецизно и разбира се от 10 000 хапчета – 100 са смъртоносни“.

Кризата в САЩ през погледа на родители на починали от фентанил деца

Ейприл Бабкок и Уенди Томас – майки на починали от предозиране с фентанил младежи в САЩ започват доброволческа работа за повишаване на осведомеността относно незаконния фентанил. Те основават нестопанските организации „Изгубените гласове на фентанила“ (Lost Voices of Fentanyl) и „Гласът на Матю“ (Matthew’s Voice). 

„Песен за Чарли“ (Song for Charlie) – още една организация с нестопанска цел в САЩ, създадена от скърбящи родители след смъртта на сина им Чарли Тернан заради фентанил – установява, че само 36% от тийнейджърите са наясно, че фентанилът се използва за създаване на фалшиви хапчета. И тази липса на информираност има реални последици.

Организацията „Песен за Чарли“ съобщава, че от 2018 г. насам смъртните случаи на тийнейджъри от употребата на наркотици са се увеличили три пъти по-бързо, отколкото в която и да е друга възрастова група, и повечето от тези смъртни случаи се дължат на фентанил.

„Разговарям с всички тези майки [в „Изгубените гласове на фентанила“], а децата им влизат в социалните мрежи и буквално си поръчват наркотици, както си поръчват пица“ – споделя г-жа Бабкок.

Томас и Бабкок подчертават, че не става дума за фармацевтичния фентанил, който се предписва за лечение на силна болка – често след операция и при рак в напреднал стадий. Вместо това те говорят за незаконния фентанил, открит във фалшиви хапчета.

Когато Томас изнася презентации в училищата, децата споделят, че чуват за Percocet и Xanax в музикални клипове и че когато купуват хапчета в социалните мрежи, мислят, че получават точно това.

„Но не е така. Те трябва да знаят, че 6 от 10 хапчета са… потенциално смъртоносни“, заявява тя.

Експерт от Администрацията за борба с наркотиците посочва, че повече от половината от фалшивите хапчета, с които се търгува в общностите в цялата страна, вече съдържат потенциално смъртоносна доза фентанил.

fransisko chaves
19-годишният Франсиско Чавес умира, след като поглъща небесносини хапчета с фентанил, създадени да изглеждат като оксикодон, а други трима се разболяват сериозно на парти за Хелоуин (DEA/Seanna Leilani via AP)

Г-жа Бабкок посочва: „Когато осъзнаеш, че си зависим от фентанила, вече е твърде късно… Щом веднъж станеш зависим от него, да се измъкнеш, е почти чудо. Тоест, той е много по-силен от хероина. Смятате, че абстиненцията от хероина е лоша? Не и в сравнение с фентанила.“

Информацията е от жизнена важност

Информацията за опасностите от фентанила и фалшивите хапчета е оскъдна не само сред тийнейджърите. Възрастните също не са наясно. Много родители са на мнение, че детето им минава през период на експериментиране, защото те са го правили на младини и не са се сблъскали със съществени проблеми.

Г-жа Ритър – друга майка на починало дете, работи като специалист по семейна подкрепа в организацията „Застъпници за възстановяване в Колорадо“ и е съпредседател на работна група за превенция на злоупотребата с лекарства, отпускани с рецепта. Групата помага на семействата да преминат през зависимостите на близките си, а твърде често и през травмата на смъртта им.

Ритър обяснява, че родителите често смятат, че детето им преминава през фаза на експериментиране, но после установяват, че зависимостта е излязла извън контрол.

Според нея всеки започва по различни причини, но колкото по-ранна възраст е детето, което опитва, толкова по-голяма е вероятността да развие зависимост.

„Понякога [опитът на] хората, които са се сблъскали с наркотиците и употребата на вещества в ранна възраст или по-късно в живота, се дължи на травматично преживяване, което им се е случило.“

„Когато започвате по-млади, мозъкът не е развит. Мозъкът всъщност не е напълно развит до около 25-годишна възраст. Така че поради това незряло развитие на мозъка, има по-голям шанс за пристрастяване, отколкото ако започнете по-късно в живота си.“

Според нея училищата трябва да инвестират в обучение и да провеждат кампании, които да повишат осведомеността за проблемите на психичното здраве и употребата на наркотици.

„Особено важно е учениците да бъдат активни и да могат да разпознават признаците. И да са готови да говорят за това повече, отколкото се говори за него. Защото то все още е заклеймено, а мисля, че това би помогнало да се дестигматизира употребата на вещества и проблемите с психичното здраве“, каза Ритър.

Информационни кампании сред учениците в България

Тенденция децата посягат към наркотиците все по-рано е валидна и за България. 

borbata sreshtu drogata
Среща „Не сте сами“ в борбата срещу дрогата, проведена на 4 май 2022 г. с учениците на Професионална езикова гимназия „Екзарх Йосиф I“ в Ловеч (ezikova-lovech.eu)

Още от 2017 г. от отдела за „Борба с наркотрафика” на Митница Аерогара София провеждат кампании сред децата под надслов „Не сте сами“ в българските училища в редица градове, сред които Стара Загора и Ловеч.

Във фокуса на кампаниите са заплахите и рисковете, които дебнат децата в ежедневието като предлагането на наркотици в социалните мрежи и каналите в Dark Net. 

Dark Net е мрежова технология, която е достъпна само със специален софтуер. Това е най-дълбоката част от интернет пространството и се намира на дъното под Deep Web. По-голямата част от тази мрежа е заета със пиратско съдържание, порнография, трафик на хора, оръжие, както и продажба на наркотици.

Социалните мрежи са един от основните канали за „зарибяването“ на младите хора днес, като най-уязвимата група е тази с активност в TikTok. Младежите все по-често употребяват няколко вида наркотици едновременно, като анонимността, която предлага интернет е изключително удобна за дилърите на дрога. В медиите тази година се появи и информация, че има нова система за поръчки на наркотици, които се осъществяват анонимно до адрес чрез чат групи в мобилното приложение Telegram. 

Китай – най-големият производител на фентанил в света

По-голямата част от незаконния фентанил се произвежда в Китай, това установява разследващият журналист Бен Уестхоф, който пише книгата Fentanyl Inc. 

Уестхоф е първият журналист, проникнал в лаборатория за фентанил в Китай. В два китайски града, преструвайки се на купувач, той посещава операции за производство и продажба на фентанил.

Fentanyl Inc е резултат на четиригодишно разследване на произхода на наркотика в законна лаборатория, превземането му от недобросъвестни химици и разпространението му по целия свят за черните пазари, на които се продава и консумира, и за усилията за ограничаване на щетите.

Уестхоф се превръща в експерт по темата за фентанила и новите наркотици, търсен за консултации от висши държавни служители, включително от Сената и Камарата на представителите на САЩ.

Уестхоф изследва сенчестия свят на наркоразпространението, като кулминацията е разкритието му, че китайското правителство субсидира тази незаконна индустрия, която убива десетки хиляди хора годишно.

Фентанил в България – наркотикът „дори при неволно вдишване е смъртоносен“

ВИЖТЕ СЪЩО:

Конспирация ли е „Големият рестарт“?
Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство
Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?
Китайски групировки доминират химическия и паричен сектор на наркокартелния бизнес
„Звукът на свободата“ – Божиите деца не са за продан
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

ППДБ иска прокуратурата да разследва патриарх Данаил

0
1
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0

Свързани Публикации

unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
513901897 122157330602582638 8167929696371457954 n

Хиляда българи протестираха в Брюксел срещу приемането на еврото

0
0
mezhdunarodnija den za borba sas zloupotrebata i nelegalnija trafik na narkotichni veshtestva

Национална кампания „Силата е в избора“ срещу наркотичните зависимости

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Малко земно кълбо над пламък, илюстриращо глобалното затопляне, по време на 21-вата сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP21/CMP11), във Франция, на 4 ноември 2015 г. (Лайнъл Бонавентура/AFP/Getty Images)

Изменението на климата е новият COVID

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria