• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 30 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?

отАна Джонсън
20 септември , 2022
ESG задава стандарти за поведението на компаниите. (Shutterstock)

ESG задава стандарти за поведението на компаниите. (Shutterstock)

Инвестирането в компании, които се съобразяват с критериите за екологичното, социално корпоративно управление (Environmental, Social, and Governance – ESG), в момента е на преден план в бизнес новините. Много брокерски фирми предлагат продукти, съобразени с тези критерии. Освен това инвестиционните фондове също предлагат ESG продукти.

Някои компании твърдят, че използват ESG практики. Точното определяне на оценката на критериите, обаче често е неясно. Какво е ESG, как се оценява и помага ли това на акционерите?

ESG задава стандарти за поведението на компаниите

Екологичните, социални и управленски критерии съществуват още от 60-те години на миналия век, но напоследък все повече се използват като начин да се въздейства на компаниите да спазват определени стандарти.

ESG е набор от нефинансови стандарти за поведението на дадена корпорация. Това поведение има три компонента. Първият е екологичният критерий: например какви мерки използва компанията за справяне с изменението на климата.

Вторият критерий на ESG е социалният. Той обхваща управлението на взаимоотношенията с клиентите, служителите, общностите и доставчиците.

И накрая, управлението. То се отнася до ръководството на корпорацията, заплатите на ръководителите и правата на акционерите.

Как се определят ESG рейтингите

Не съществува стандартизиран начин да се определи дали дадена компания спазва стандартите на ESG. Всъщност няма определен критерий за стандартите. Оценките се основават на мнения, а не на реалността.

Повече от 150 компании са се включили в предлагането на рейтинги. Повечето от тях имат свои собствени критерии и оценки за ESG.

Четирите водещи от тях са: MSCI, Robeco, Sustainalytics и Vigeo Eiris. Всяка от тези компании има различна методология и прилага отделен рейтинг. Например някои предлагат буквени оценки, като например висока оценка „ААА“, а други имат висока оценка от 100 точки.

Фирми на челно място в индекса S&P 500 ESG

През май 2022 г. главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск нарече ESG „измама“, след като Tesla изпадна от индекса S&P 500 ESG. Той заяви още, че ESG е „превърнато в оръжие от фалшиви борци за социална справедливост“. Мъск посочи, че корпорацията Exxon Mobil е девета в списъка.

Exxon е една от най-големите производителки на петрол в света. През 2019 г. тя създава повече емисии от Обхват 3 от всяка друга голяма западна петролна компания. А от март 2021 г. Exxon Mobil планира да увеличи производството на изкопаеми горива до 2025 г.

Друга компания, която е в челната десетка на ESG компаниите, е Nvidia. Nvidia е на шесто място в индекса S&P 500 ESG. Компанията – създател на чипове за компютърна графика, произвежда своите чипове в Тайван. Nvidia е сред водещите в списъка за корпоративна социална отговорност. Но компанията се занимава с чипове, което в крайна сметка води до образуването на електронни отпадъци.

Към май 2022 г. в топ 10 по ред са Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet Inc. Class А, Alphabet Inc. Class C, Nvidia, United Health Group, Procter & Gamble, Exxon Mobil Corporation, J.P. Morgan Chase and Company.

SEC ще наблюдава ESG практиките

ESG оценяването е до голяма степен като Дивия Запад, когато става въпрос за последователност. Но Комисията по ценните книжа и борсите (Securities and Exchange Commission – SEC) започва да наблюдава внимателно компаниите, които твърдят, че практикуват ESG пред своите инвеститори. През май 2022 г. SEC предложи изменения, които ще се прилагат на определени регистрирани инвестиционни консултанти, регистрирани инвестиционни дружества и фирми за развитие на бизнеса.

SEC обяви предложения за изменения на правилата и отчетните форми, които според нея ще „насърчат последователна, съпоставима и надеждна информация за инвеститорите относно фактори, свързани с околната среда, социалната сфера и управлението (ESG)“.

Председателят на SEC Гари Генслер заяви: „ESG обхваща голямо разнообразие от инвестиции и стратегии. Смятам, че инвеститорите трябва да могат да проникнат по-надълбоко и да видят какво се крие под капака на тези стратегии.“

Комисията по ценни книжа и борсите се стреми да категоризира определени видове ESG стратегии. И ще изисква от фондовете и консултантите да предоставят по-подробна информация в годишните отчети и брошурите на консултантите въз основа на прилаганите ESG стратегии.

Това предложение ще изисква специфично отчитане на ESG във формуляри N-CEN и ADV част 1А. Това са формуляри, които фондовете и консултантите използват, за да докладват данни от типа на преброяване на населението.

Разпространение на ESG инвестициите

Въпреки че ESG е актуална тема, когато става въпрос за инвестиране, тя все още не се е наложила сред инвеститорите. Дори ако даден инвеститор е склонен да прегледа фондовете, инвестиращи в ESG, спазването на ESG като цяло не е водещият приоритет.

Повечето инвеститори дават приоритет на представянето на акциите, а не на ESG.

Според проучване на Gallup 78% от инвеститорите обръщат внимание „много“ или „доста“ на очакваната възвръщаемост, когато купуват акции. 74% от инвеститорите придават същата тежест на риска от потенциални загуби.

Но при покупката на акции проучванията на ESG се изплъзват. Например само 35 % от инвеститорите разглеждат отражението на компаниите, в които инвестират, върху околната среда, докато 38 % проучват социалните ценности. И накрая, 41% са разглеждали политиките за корпоративно управление.

Може ли ESG да навреди на акционерите?

Проблемът не е само в това, че хората искат да инвестират „морално“, без да имат ясна представа какво означава това. Проблемът е, че големи институции, които имат малки инвестиции в тези компании, в името на ESG, налагат на компаниите етикети против интересите на акционерите.

Парите ви може да са инвестирани в акции, защото те отговарят на изискванията на ESG – а не защото ще ви донесат печалба. Активистите често оказват влияние върху големите фондове да инвестират в ESG компании и да избягват компании, които, макар и доходоносни, не следват програмата. Един от големите фондове, Vanguard, популяризира ESG фондове. Инвеститорите законно дават правата си на тези големи фондове да избират акциите, за които те плащат. И докато частните лица могат да сменят фондовете, държавните служители и учителите може да не могат да избират в кои фондове да бъдат инвестирани техните 401К (пенсионни фондове).

Безпристрастно ли е ESG оценяването?

Илон Мъск коментира в Twitter, че висока ESG оценка означава, че компанията спазва „левия политически дневен ред“.

За съжаление, в момента не изглежда да има някаква логика или разум в това как се оценява спазването на изискванията от страна на дадена компания. Инвеститорите може да гледат колко печеливши са бизнесите, колко екологично съзнателни са те или да търсят да инвестират по противоположен начин – като инвестират в компании, които не маршируват под ритъм на барабана на ESG. Независимо от мотивацията, настоящите рейтинги са безполезни.

Участието на Комисията по ценните книжа и борсите може да помогне за стандартизиране на рейтингите, вместо да се разчита на тълкуванията на 150 различни фирми. Или пък може да се окаже толкова обременително, че да доведе до фалита на компании.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

0
0
Джером Пауъл

Федералният резерв на САЩ влошава нещата все повече

0
1
Работник сглобява автомобил в завода на Knaus-Tabbert AG Германия(Андреас Геберт/Reuters)

Икономическата активност в еврозоната се възстановява през януари

0
0
Надпис пред сградата на ЕЦБ във Франкфурт (снимка: Wolfgang Rattay/Reuters)

ЕЦБ събира предсрочно 296 млрд. евро от кредитополучатели

0
0
Главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск се усмихва, докато говори пред гостите на срещата на Offshore Northern Seas 2022 (ONS) в Ставангер, Норвегия, 29 август 2022 г. (Карина Йохансен/NTB/AFP via Getty Images)

Илон Мъск най-накрая купи Twitter, уволнява топ мениджъри

0
0
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева говори на конференция в Рияд, Саудитска Арабия, 3 октомври 2022 г. (Ройтерс/Ahmed Yosri)

Кристалина Георгиева: Рецесията може да бъде избегната с правилни фискални политики

0
0
Урсула фон дер Лайен дава пресконференция за енергетиката на ЕС, 7 септември 2022 г. (Kenzo Tribouillard/Getty Images)

Климатичните политики водят към глобален икономически срив

0
0
Основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб държи реч в Конгресния център по време на годишната среща на СИФ в Давос на 23 май 2022 г. (Fabrice Coffrini/AFP чрез Getty Images)

СИФ призова в статия за глобална цензура чрез изкуствен интелект

0
0
Джеймс Линдзи, съавтор на „Cynical Theories“, в Ню Йорк на 28 февруари 2020 г. (Брендън Фалън/The Epoch Times)

Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство

0
0
Жером Давид, асистент на ръководителя на териториалното звено и ръководител на маркетинга на дървесина в Националната служба по горите, проверява дъбов дънер, маркиран в средата, в Източна Франция, 11 декември 2020 г. (Jean-Christophe Verhaegen/AFP чрез Getty Images)

Кой стои зад поголовното изкупуване на дървесина в световен мащаб?

0
0
Забраненият град в Пекин по време на празниците по случай Деня на труда, които се провеждат от 1 до 5 май, 3 май 2021 г. (Noel Celis/AFP чрез Getty Images)

Пекин изпревари Ню Йорк по брой милиардери

0
0
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)

Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ

0
0
Следваща публикация
Фиброзни съсиреци, открити в трупове от Ричард Хиршман. (С любезното съдействие на Ричард Хиршман)

Необичайни съсиреци в телата на ваксинирани срещу COVID-19 предизвикват недоумение

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.