Getting your Trinity Audio player ready...
|
Икономист, който се занимава с потребителските разходи, отправи страшно предупреждение за икономиката на САЩ през следващата година.
„От 2009 г. насам имаме 100-процентово изкуствено, безпрецедентно печатане на пари и трупане на дефицити: 27 трилиона долара за 15 години, ако трябва да сме точни – заяви икономистът Хари Дент пред Fox Business на 19 декември. – Мисля, че 2024 г. ще бъде година с най-голям срив, която ще видим през живота си.“
Хари Дент, който е собственик на фирмата HS Dent Investment Management, заяви, че в момента американските пазари се намират в балон, който е започнал в края на 2021 г. покрай пандемията COVID-19.
„Ще бъде на нивото от 29-та – 32-ра година“, заяви Дент, правейки препратка към срива на фондовата борса през 1929 г., довел до Голямата депресия през 30-те години.
„Нещата няма да се нормализират след няколко години. Възможно е никога повече да не видим тези нива. И този срив няма да бъде една корекция“, заяви той.
„Ако съм прав, това ще бъде най-големият срив в живота ни, като по-голямата част от него ще се случи през 2024 г. Ще видите, че тя ще започне и ще бъде по-очевидна през май.“
Прогнозите на г-н Дент за срив на пазара не са нещо ново. През 2009 г. той написа книгата „The Great Depression Ahead“, в която прогнозира значителен пазарен срив.
През последните няколко седмици няколко анализатори направиха подобни прогнози за значителен срив на фондовия пазар в близко бъдеще.
„Въз основа на преобладаващите пазарни оценки смятаме, че през следващите 10-12 години общата възвръщаемост на S&P 500 вероятно ще бъде слаба, че възвръщаемостта на фондовия пазар спрямо облигациите вероятно ще бъде сред най-лошите в историята и че пазарна загуба от порядъка на [минус] 63% в края на този цикъл би била в съответствие с преобладаващите оценки и стогодишната пазарна история“, написа през октомври президентът на Hussman Investment Trust Джон Хъсман, който обяви катастрофата през 2008 г.
Грешна прогноза?
Въпреки това в неотдавнашна бележка инвестиционно-банковата компания Goldman Sachs повиши целта си за S&P 500 за 2024 г. с 8% до 5100, прогнозирайки попътен вятър за американските акции от спадащата инфлация и намаляващите лихвени проценти.
„В перспектива новият режим както на подобряващ се растеж, така и на понижаващи се лихвени проценти би трябвало да подкрепи акциите с по-слаби баланси, особено тези, които са чувствителни към икономическия растеж“, написа фирмата в края на миналата седмица.
Миналата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че последователното затягане на паричната политика на централната банка на САЩ вероятно е приключило, тъй като инфлацията спада по-бързо от очакваното, и че обсъждането на намаляването на референтните лихвени проценти се приближава „на хоризонта“.
Промяната от страна на Фед спомогна за изтласкването на S&P 500 близо до рекорден връх и накара доходността по облигациите да падне. Стратезите на Goldman очакват Фед да намали лихвите с по 25 базисни пункта на всяка от срещите си през март, април и май, последвани от тримесечни намаления, които ще доведат до понижаване на референтните лихви до диапазона от 4% до 4,25% до края на годината от сегашния диапазон от 5,25% до 5,5%.
Оптимистичната прогноза на Goldman Sachs идва в момент, когато други фирми увеличиха очакванията си за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Например Bank of America Global Research сега смята, че Фед ще намали лихвите със 100 базисни пункта през следващата година, започвайки с намаление от 25 базисни пункта през март, в сравнение с предишната си оценка от 75 базисни пункта.
Централната банка на САЩ повиши лихвените проценти в опит да компенсира високата от десетилетия инфлация. Данните, предоставени от Бюрото за трудова статистика, показват, че индексът на потребителските цени, който измерва инфлацията, се е повишил с 0,1% през ноември 2023 г. на сезонно изгладена база и е нараснал с 3,1% на годишна база.
Ройтерс допринесе за този репортаж.