• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 19 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

Защо цената на Bitcoin отново се покачва

отДжефри Тъкър
26 май , 2024
Защо цената на Bitcoin отново се покачва

Bitcoin монети (Dan Kitwood/Getty Images)

Устоява ли обещанието за биткойн за независима от държавата парична единица: бърза, евтина и управлявана от потребителите

Когато биткойнът за първи път достигна 1000 щатски долара, си помислих, че всички спорове за неговата автентичност като дефицитна и ценна стока ще приключат. Разбира се, грешах. Освен това хората са невероятно привързани към собствените си теории за това как трябва да функционира светът. Ако смятате, че биткойнът е измама, винаги ще вярвате в това, дори и да достигне 1 млн. долара.

Първият ми материал по темата през февруари 2013 г. беше, когато биткойнът достигна 10 долара. Моментът ми „аха“ да дойде, когато прочетох за мащабна атака срещу дигиталната валута, публикувана във вече дискредитираното издание Wired. В тази публикация мимоходом се споменаваше, че има само определен брой биткойни, които могат да бъдат създадени според протокола, управляващ технологията.

И това беше всичко. Тогава разбрах, че биткойнът е решил проблема, който съществуваше при всеки друг опит за създаване на пари за цифровата ера, а именно – проблема с двойната употреба, контрола върху правата на собствеността и следователно хакерството, както и вечния проблем, че трябва да се вярва на доставчика. Един носител на цифрова стойност с фиксирано предлагане, който не може да бъде хакнат, имаше реален шанс за успех.

Технологията на Bitcoin

Биткойнът, създаден на основата на public ledger или blockchain, е базиран на система за водене на записи, която е открита, децентрализирана и се ръководи сама. Той не е имал нито един от проблемите, които са обрекли на гибел всички фиатни валути в историята, а също и всички цифрови валути. Като направи публична системата си за записване на собственост и вгради система за създаване на валута на базата на distributed ledger или технология на споделените регистри (DLT), която не може да бъде манипулирана, но позволява едновременен достъп, валидиране и актуализиране на записи в мрежова база данни, биткойнът даде заявка да успее да избегне проблемите на предишните опити.

Използването на криптография с двоен ключ запазва анонимността на изпращачите и получателите, а самата система няма да може да бъде хакната. Портфейли с активи са изтичали и борси са се сривали, но самата ledger система никога не е била хакната.

По онова време ми се струваше много ясно, че мечтата ми се е осъществила. В действителност щеше да има пари, които да съществуват независимо от държавата, както по отношение на тяхната оценка, така и на техния контрол. Те ще бъдат глобални. Дори не беше задължително да разчитат на функциониращ интернет. Всеки би могъл да получи достъп до авоарите си във всеки един момент с физически ключ, стига самата blockchain система да може да бъде достъпна в определен момент от време.

През годините правителството на САЩ се е опитвало да направи всичко възможно, за да придобие контрол. В същата година, в която реализирах интереса си да търгувам с биткойн, правителството започна да регулира т.нар. борси – институциите и лицата, които правеха възможна търговията с биткойни в долари и обратно. Ако правителството не можеше да контролира цифровия актив, то със сигурност можеше да контролира процесa по навлизане в децентрализираната блокчейн екосистема (on-ramping) и процеса на конвертиране на криптовалутата обратно във фиатни пари (off-ramping). Тези усилия започнаха сериозно да се реализират, а жертвата бяха хиляди стартъп бизнеси.

След това регулаторните усилия се засилиха. Дори днес някои законодатели се опитват да лансират идеята за пълна забрана на биткойн борсите и отмяна на частните портфейли за търговия. Те се противопоставят на това, просто защото би било невъзможно да се наложи.

На фона на всичко това стои цялата история на парите и държавата. Няма съмнение, че в исторически план самите пари са били творение единствено на пазара. Те не са нещо, което държавата предизвиква да съществува. Те са органичен продукт на разменните отношения, при които хората желаят нещо по-сложно от чистата размяна, която има своите ограничения. С една стока, която придобивате, за да я разменяте, а не да я употребявате, се появява началото на парите, които правят възможно счетоводното отчитане, а то от своя страна прави възможно рационалната количествена оценка в икономиката и планиране на икономическия просперитет.

Разделянето на парите от държавата

Но правителствата винаги и навсякъде искат да получат своя дял. В идеалния случай те се стремят към монопол. Обикновено те получават своето. Във всяка страна и във всеки епизод от историята те са намирали начин да го направят. Обикновено това става чрез гарантиране на изключителен монопол от страна на банковата индустрия – първоначално създадена, за да съхранява парите и да служи като разпределител на парични заместители и заеми – в замяна на което банкерите обслужват правителството. Този изпитан метод обикновено завършва с монополизиране на валутата, което е началото на края на един истински свободен пазар.

Икономистът Ф. А. Хайек през цялата си кариера се е надявал на разделянето на парите от държавата като единствен възможен начин да се избави от проблема с бизнес циклите и инфлацията. През 1974 г., след като получава Нобелова награда за икономика, той най-накрая заявява, че мечтата му е възможна само ако самите пазари започнат от нулата и създадат свои собствени пари, които да са независими от държавата. Идеята беше прекрасна, но не беше много практична, защото подобна схема винаги щеше да е свързана с доверие в институциите, които създават и управляват актива.

Създаването на технологията distributed ledger като инструмент за записване на собственост чрез платформа, която използва счетоводни регистри, съхранявани на отделни, но свързани в мрежа устройства – промени това изцяло. Резултатът е биткойн. Първоначалното обещание беше за парична единица, която ще бъде независима от държавата: бърза, евтина и управлявана от потребителите. Това е, което първоначално обещаваше биткойн на хартия. Но с нарастването на популярността на новата валута към 2015 г. това се превърна в проблем, защото ledger регистъра стана твърде пренаселен от потребители и записите се забавяха, а таксите за използване на услугата се увеличаваха.

Търговията с Bitcoin днес и големите играчи на пазара

С ограничаването на мрежата потреблението се забави, но цената се повиши. Разклоненията в мрежата започнаха да се развиват с различна степен на успех. Но дотогава мрежата беше доминирана от оригиналния биткойн и никоя друга опция не можеше да се конкурира с него. Тогава се промени концепцията за целия актив. Той вече не се стремеше да бъде валута, използвана от ръка на ръка, а по-скоро базова валута, върху която щеше да се извършва търговия благодарение на нови слоеве и услуги.

Биткойн достигна нов връх по отношение на цената. Обяснението тук необичайно ни води до огромния институционален и инвеститорски интерес, провокиран от одобрението на борсово търгуемите фондове за биткойн, които се поглъщат от най-големите финансови играчи в света. Може би това явление обяснява покачването на биткойн, но дори и да го оставим настрана, първоначалната истина продължава да е актуална: Това е невероятна иновация, а биткойнът беше първият, който се появи в тази област.

Съществува обаче и проблемът, че инфлацията на долара не изглежда да е към своя край. Дори последните данни за цените не дават основания за оптимизъм. Може би ще имаме късмет да се справим с инфлация от 3% и 4% за продължителен период от време. Съществува и рискът да се повторят 70-те години на миналия век с три отделни вълни на инфлация, всяка от които по-лоша от предишната. Има причина златото също да достигне нов връх.

Междувременно появата на големите играчи на пазара на биткойни промени изцяло идеята на цифровия актив. Някога той беше изпълнен с идеал за свобода на света. Може би в крайна сметка това ще доведе до резултат – лозунгът „Биткойн поправя това“ все още се използва, но не това е причината, поради която хората са на пазарите днес. Те са там по една проста причина: очакването, че стойността ще расте и ще расте.

И това вероятно е правилно. Със сигурност всички опоненти на тази иновация грешат вече 14 години. Хората, които са купили на всяка цена, са си върнали инвестициите. Но имайте предвид, че в някакъв момент ще има още една корекция и тя може да бъде също толкова жестока, колкото и предишните. И за пореден път краят на биткойн ще бъде обявен, както вече е обявяван стотици пъти.

Навремето американците наричаха биткойна „Меден язовец“ на името на съвършения хищник, защото нищо не можеше да го спре. Този прякор все още се използва. Той не е отговорът на всички наши проблеми и не е мечтаната валута, за която някога теоретизираше Хайек, но е нещо много важно. Нещо повече, тя вече не е създадена да бъде заместваща система за клиринг на трансакции и използването на парични средства, в каквато се надявахме да се превърне, но тя сочи пътя към възможността за окончателно разделяне на парите и държавата.

Някой ден. Все още не. Междувременно много големи играчи виждат в него истински победител в играта – печелене на пари. И вероятно са прави за това.

Мненията, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

ВИЖТЕ СЪЩО
bitcoin.jpg
Европейският съюз въвежда първите регулации за криптоактиви
id5574544 financialscamshutterstock 2246071459 1080x720 1
Ключови съвети за избягване на инвестиционни измами
13
Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)
Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ
viber image 2024 03 25 21 03 46 544
Информационен сайт за въвеждане на еврото стартира в България
долари в обменно бюро
Ще загуби ли щатският долар статута си на световна валута
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса на САЩ

Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Министър Георг Георгиев прие председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски в МВнР

Люпчо Георгиевски, председателят на заличения Културен клуб “Иван Михайлов”, се срещна с министъра на външните работи

0
0

Свързани Публикации

Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Малайзийски полицейски коли ескортират микробуси, превозващи задържани Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, Малайзия, на 13 април 2025 г. The Epoch Times

САЩ са загрижени заради арести на симпатизанти на Фалун Гонг в Малайзия

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Законодатели разследват антиимиграционни бунтове в Лос Анджелис за връзки с Китайската комунистическа партия

Законодатели разследват бунтовете в Лос Анджелис срещу антиимиграционните служби за връзки с Китайската комунистическа партия

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Следваща публикация
Никола Цолов и Стиляна Николова (колаж)

Триумф на младите български спортисти

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria