Getting your Trinity Audio player ready...
|
Макрон блокира лявото ръководство
Френският президент Еманюел Макрон обяви на 21 септември формирането на ново правителство, след два месеца на безизходица след предсрочните избори през юни, които доведоха до висящ парламент.
Новият 39-членен кабинет е съставен предимно от центристки и десни политици, сигнализирайки за завой надясно, тъй като Макрон назначи членове на консервативната партия „Републиканците“ на ключови позиции.
Макрон по-рано назначи десния политик Мишел Барние, член на партията „Републиканците“ и бивш главен преговарящ на Европейския съюз за Брекзит, за нов министър-председател на страната.
Това е въпреки факта, че лявата коалиция „Нов народен фронт“ (ННФ) спечели най-много парламентарни места на изборите през юни. ННФ не успя да постигне мнозинството, необходимо за формиране на правителство, и Макрон отхвърли формирането на ляво правителство, заявявайки, че то би застрашило „институционалната стабилност“.
В новите назначения Макрон посочи 10 политици от „Републиканците“ за кабинета, като Бруно Ретайо беше назначен за нов министър на вътрешните работи.
Ретайо, известен с крайно десните си възгледи, ще отговаря за спорните въпроси на страната, включително националната сигурност, правоприлагането и имиграцията.
„Французите очакват само едно нещо от държавните служители: резултати. Така че аз съм тук, за да действам, с една единствена ключова дума: да възстановя реда, за да осигуря хармония“, заяви Ретайо в социалната платформа X.
Макрон запази най-близките си съюзници на други ключови позиции, включително Себастиен Лекорню, който ще остане министър на отбраната, и Жан-Ноел Баро, досегашният министър по европейските въпроси, който беше назначен за външен министър.
Постът на министър на финансите беше даден на 33-годишния Антоан Арман, член на партията „Ренесанс“ на Макрон. Арман се ангажира да даде приоритет на суверенитета на Франция, екологичния преход и покупателната способност.
„Огромна чест е да бъда назначен за министър на икономиката, финансите и промишлеността. Благодаря на президента на републиката и на министър-председателя за тяхното доверие“, заяви Арман в X.
Портфейлите на публичните финанси, споделени с новия министър на бюджета Лоран Сен-Мартен, ще се сблъскат с трудната задача да съставят проектобюджет преди януари, тъй като Франция се бори с нарастващ дефицит.
Единственият ляв политик, добавен към кабинета, беше Дидие Миго, който беше назначен за министър на правосъдието.
Новият кабинет ще се събере за първи път в понеделник следобед.
Барние заяви в телевизионно интервю на 7 септември след назначаването му за ръководител на правителството, че ще уважава гласовете на „всички политически сили“.
Политици от ННФ вече заявиха, че ще оспорят правителството на Барние със собствен вот на недоверие. Но Макрон твърди, че такъв вот няма да получи достатъчно подкрепа.
Жан-Люк Меланшон, лидер на лявата партия „Непокорна Франция“, нарече новия кабинет „правителство на загубилите общите избори“. Той заяви в X, че страната трябва да се „отърве“ от кабинета, отбелязвайки, че той няма „нито легитимност, нито бъдеще“.
Жордан Барделла, лидер на дясната партия „Национално обединение“, също критикува новия състав като правителство „без бъдеще“, казвайки, че то бележи „завръщането на макронизма през задната врата“.
От предсрочните избори не се появи група с ясно мнозинство, като вотът беше равномерно разпределен между ННФ, центристката политическа партия „Ренесанс“ на Макрон и „Национално обединение“.
Лявата коалиция, която включва „Непокорна Франция“, Социалистическата партия, Зелените и Френската комунистическа партия, се появи в резултат на политически съюз, сформиран в последния момент на 10 юни след победата на „Национално обединение“ на изборите за Европейски парламент.
Оуен Евънс , Олдгра Фредли и Ройтерс допринесоха за настоящия материал.