Getting your Trinity Audio player ready...
|
Лявата коалиция печели най-много места, но не постига мнозинство на втория тур на изборите във Франция. Центристите на Макрон „Ренесанс“ останаха на второ място, а десният „Национален сбор“ заема третото място.
Лявата коалиция „Нов народен фронт“ спечели най-голям брой места (повече от 190) във френското Национално събрание, но далеч от необходимото абсолютно мнозинство (289), сочат окончателните резултати от втория тур на гласуването.
Нито един от тримата основни претенденти не получи абсолютно мнозинство, което създава предпоставки за политическа безизходица във Франция.
Лявата коалиция е резултат от политически съюз, сключен в последния момент на 10 юни след победата на Национален сбор на изборите за Европейски парламент. Коалицията включва повечето от основните леви партии във Франция.
Говорейки пред своите поддръжници, когато започнаха да излизат данните от втория тур на изборите, лидерът на левицата Жан-Люк Меленшон нарече резултатите „значителна победа“. Меленшон отдаде тази победа на „политическата позиция, която ни позволи да сплотим народа“.
Изборен обрат
По време на първия тур на гласуването миналата седмица партията „Национален сбор“ на Марин Льо Пен изглеждаше готова да вземе мнозинство от местата във френския парламент, като водеше в повече от половината от всички райони по време на първия тур.
След резултатите от първия тур, в който партията й поведе с около 34% от гласовете, левите и центристките коалиции се обединиха в опит да победят десницата, като повече от 200 центристки и леви кандидати, класирани на трето място, се оттеглиха от втория тур, за да консолидират вота срещу десницата.
Въпреки това окончателните резултати все още показват, че десницата си тръгва от изборите с най-големия си дял места в Народното събрание досега.
По повод прогнозните резултати Жордан Бардела – 28-годишният настоящ председател на „Национален сбор“, който щеше да стане министър-председател, ако партията му беше спечелила – заяви, че партията му е „готова да поеме отговорностите си“ като един от трите основни блока в Националното събрание на Франция.
Бардела осъди политическите маневри, които доведоха до това, че „Национален сбор“ далеч не оправда очакванията. Безпрецедентният брой кандидати, които се класираха за втория тур, се оттеглиха, за да позволят на опонента си да се изправи срещу всеки кандидат на „Национален сбор“, което увеличи шансовете за победа над тях .
„Ние не искаме власт заради самата власт“, посочи Жордан Бардела. Той заяви, че неговото и на партията му „намерение за истинско възстановяване на страната е по-силно от всякога“. Марин Льо Пен вече се е изправяла срещу Еманюел Макрон на последните два президентски избори във Франция и в момента е предпочитана от мнозина като основен претендент за президентските избори във Франция през 2027 г.
Френският министър-председател заяви, че ще подаде оставка
След предварителните прогнози френският министър-председател Габриел Атъл – лидерът на фракцията на Макрон в Националното събрание – обяви, че ще подаде оставка. Междувременно министър-председателят получи отсрочка от Макрон до назначаването на негов наследник, „за да се гарантира стабилността на страната“.
Аттал заяви, че ще остане на поста си по време на предстоящите Олимпийски игри в Париж и толкова дълго, колкото е необходимо, като се има предвид, че нито една партия не печели абсолютно мнозинство. Предстоят седмици на интензивни политически преговори за избор на нов министър-председател и съставяне на правителство.
Макрон ще изчака да вземе решения за ново правителство
Президентът Еманюел Макрон заяви, че ще „изчака новото Национално събрание да се организира“, преди да вземе каквито и да било решения относно новото правителство. Най-трудното обаче предстои, тъй като коалицията „Нов народен фронт“ е започнала трудни вътрешни преговори, особено около фигурата на министър-председателя. Кой би могъл да бъде назначен за министър-председател, ако левицата е способна да управлява? Някои настояват, че групата на мнозинството трябва да предложи име, други са за колективно решение на депутатите от коалицията, тъй като Жан-Люк Меленшон се е превърнал в твърде разединяваща фигура дори в част от левицата.
Националното събрание трябва да се събере в пълен състав за първи път на 18 юли. В изявлението се казва, че Макрон ще гарантира, че „суверенният избор на френския народ ще бъде зачетен“.
Предстоят няколко седмици на преговори
По повод сформирането на коалиция с относително мнозинство депутатът от партията на Макрон „Ренесанс“ в Силвен Майяр заяви: „Ние нямаме тази коалиционна култура във Франция. Започнахме различните контакти. Трябва да спрем тази глупост да вярваме, че левицата ще изгради мнозинство“, като заключи. „Трябва да изградим нещо солидно, което да издържи през следващите три години“.
За да се излезе от институционалната безизходица, на френския народ многократно се повтаря, че трябва да се отдели време, време за преговори и уговорки, за да се сформира парламентарна коалиция, способна да приема закони, особено бюджета.
Докато за френските политици е лесно да обединяват силите си „против“ по време на избори, за да останат на власт, за тях е изключително трудно да работят „заедно“, когато дойде време да управляват. Перспективата за разделен парламент без единно мнозинство поставя много въпросителни относно по-нататъшното управление на Франция.