Getting your Trinity Audio player ready...
|
По време на посещението на лидера на ККП Си Дзинпин през 2023 г. са документирани 34 случая на тормоз, заплахи и нападения срещу мирни протестиращи
Две базирани в САЩ правозащитни групи призовават американското Министерство на правосъдието да разследва прояви на улично насилие в Сан Франциско от групировки, свързани с организацията „Обединен фронт“ на китайския комунистически режим. Инцидентите са станали по време на посещението на китайския лидер Си Дзинпин през 2023 г.
Съветът за демокрация на Хонконг (HKDC) и Студентите за свободен Тибет (SFT) са използвали публични регистри и технология за лицево разпознаване, за да идентифицират хора, свързани с Китайската комунистическа партия (ККП). Според публикувания от двете организации доклад, въпросните лица са нападнали мирни продемократични протестиращи по време на четиридневното посещение на Си.
Те са установили, че 19 лидери на групировки на Обединения фронт на ККП са били в Сан Франциско по време на посещението на Си и че 12 от тях са участвали в нападения срещу протестиращи. Тези лидери са били от различни части на Съединените щати, включително от Ню Йорк, Калифорния, Портланд, Сиатъл, района на залива на Сан Франциско и Филаделфия.
Правозащитните организации призовават Министерството на правосъдието да проучи дали групировките в САЩ са действали като нерегистрирани чуждестранни агенти на Китайската народна република (КНР) и са нарушили Закона за регистрация на чуждестранните агенти.
В своя доклад те също така призовават Министерството на правосъдието да „проучи потенциалната наказателна отговорност за лица и групи, участващи в „транснационални репресии.“
Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско на 14 ноември 2023 г. за срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
Активисти използваха посещението като платформа за мирен протест срещу нарушаването на човешките права от страна на ККП. Те организираха протести на международното летище в Сан Франциско, по улиците в близост до мястото, където се проведоха срещите на АТИС, пред хотела, където беше отседнал китайският президент и на други места в града.
Мирните протести обаче бяха помрачени от насилие, за което се твърди, че е извършено от поддръжници на Си и демонстранти, подкрепящи ККП. В доклада са документирани 34 случая на насилие, заплахи и нападения.
ККП с опити за контрол зад граница
ККП използва мрежа от групировки, някои от които са под пряк контрол на отдела за работа на Обединения фронт в Централния комитет, за да изпълнява стратегията си за „обединен фронт“ и да защитава интересите на режима в чужбина. Голяма част от тази стратегия включва оказване на влияние и контрол върху китайските диаспори зад граница и популяризиране на възхваляваща режима в Пекин пропаганда.
През август двама китайски граждани се признаха за виновни за действия в качеството на незаконни китайски агенти. Мъжете са помагали на Пекин да продължава да преследва духовната практика Фалун Гонг в Съединените щати.
Американските власти разкриха през юли, че Китайската разузнавателна служба е инструктирала родения в Китай американски гражданин Ли Пин да шпионира китайски дисиденти, американски фирми и своя американски работодател.
В началото на август Държавният департамент на САЩ призова КНР да спре преследването на последователите на духовната практика Фалун Гонг, известен също и като Фалун Дафа, което продължава вече четвърт век. Изявлението беше направено по повод публикуван доклад на Информационен център Фалун Дафа, който изобличава начините, по които режимът в Пекин се опитва да „премахне“ духовния метод не само в страната, но и в чужбина.