В края на месец август гигантът Herbalife се е съгласил да заплати 123 милиона долара, за да сложи край на повдигнатото срещу него държавно обвинение за подкуп на китайски служители с цел започване на бизнес в Китай. Информацията е на Министерството на правосъдието в САЩ.
Компанията със седалище в Ел Ей е специализирана в продажбите на здравословни хранителни добавки. От Herbalife признаха, че са участвали в десетгодишна схема за подкуп на китайски служители и фалшифициране на информация, за да се прикрият доходи, съобщиха от ведомството.
Компанията е сключила тригодишно споразумение за отлагане на завеждане на дело, в което признава за заговор, нарушаващ разпоредбите, отнасящи се за архивите на Закона за чуждестранни корупционни практики и Закона за борба с подкупи. Компанията също сключила паралелно споразумение с Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC).
Според прокуратурата в периода 2007-2016 г. Herbalife са подкупвали китайски служители с пари, забавления, храна и пътешествия, за да подсигурят лицензи за директна продажба на китайския си филиал, да намалят правителствения контрол и да спрат негативното отразяване от държавните медии. През този период Herbalife са получили лицензи за директна продажба в 28 китайски провинции, посочват съдебните документи.
До 2016 г. бизнесът на Herbalife в Китай е представлявал 20% или 860 милиона долара от световните годишни продажби на компанията, посочват още прокурорите.
„Herbalife са одобрявали продължилите над 10 г. мащабни и систематични подкупи към китайските правителствени служители, целящи да насърчат разширяването на бизнеса ѝ в Китай“ – заяви Одри Щраус, американски прокурор от Южния район на Ню Йорк.
„Освен това, в опита си да прикрият широкообхватната си схема, в Herbalife са водили фалшиви протоколи, осчетоводяващи тези незаконни плащания като служебни разходи.“
Компанията ще изплати 55 милиона долара наказателна глоба и 67 милиона на SEC (Американската комисия по ценни книжа и борси) по заведено гражданско дело.
През ноември 2019 г. американски прокурори заведоха дела с подобни обвинения срещу Ли Йенлян, ръководител на китайското звено на Herbalife и Ян Хунуей, ръководител на отдела за външни работи. И двамата са китайски граждани и остават на свобода. Шест седмици по-рано Herbalife се съгласи да плати 20 милиона долара, за да уреди повдигнатите от SEC обвинения, че компанията е подвела инвеститорите относно бизнеса си в Китай. В съдебните документи по настоящето дело са изброени множество случаи, в които Ли и Ян или други анонимни китайски ръководители твърдят, че разполагат с пари в брой – някои съхранявани в „червени пликове“ – или подаръчни ваучери, доставяни на китайските служители.
Например през март 2007 г. Ли и Ян обсъждали дали да платят 35 хиляди юана (5000 долара) на служители в правителствена агенция, за да намалят риска от бъдещи санкции срещу Herbalife China.
По време на разговора Ли казва: „Мислех, че ще е по-добре да похарчим пари предварително, отколкото да ги харчим в последствие. Това е малка сума все пак, а ако бъдем наказани, цифрата ще е много по-голяма.“
През ноември 2007 г. анонимен ръководител от високо ниво казал на Ли, че иска да живее в Шанхай, но “поради законови причини“, преместването щяло да бъде „прекалено рисковано“.
„Има нещо, наречено FCPA – Закон за чуждестранни корупционни практики и други подобни неща“ – е заявил изпълнителният директор, според съдебните документи.
Акциите на Herbalife спаднаха с 0,32% на 49,52 долара в петък вечер. Компанията не пожела да направи коментар.
Статията е написана със съдействието на агенция “Ройтерс“.
Последвайте Кати в Twitter: @CathyHe_ET