Двадесет и четирима хонконгски продемократични активисти са писали до лидерите и депутатите на Европейския съюз с призив на блокират инвестиционната сделка между ЕС и Китай, докато китайският режим не се откаже от своя Закон за националната сигурност, действащ в бившата британска колония.
Писмото е оповестено на 11 март, часове след като Националният народен конгрес (ННК) – мокрият печат за законодателството на Китай – одобрява проекторешение за промяна на избирателната система в Хонконг, което на практика ще направи невъзможно за опозицията да има каквото и да е влияние върху резултатите от изборите.
“Предвид факта, че Пекин е в процес да пренапише изборната система на Хонконг в пълно противоречие с международните си отговорности, поети при приемането на Китайско-Британската декларация, че предприема масови арести и съдебни процеси срещу продемократични законодатели и активисти според драконовия Закон за националната сигурност и нарушава основните свободи, гарантирани и от Основния Закон, и от Международния пакт за граждански и политически права, не виждаме как ЕС би могъл да продължи към ратифицирането на инвестиционен договор с Китай“, се казва в писмото.
“Абсурдно е ЕС да очаква, че Китай ще спазва задълженията си в това ново двустранно инвестиционно споразумение, след като открито престъпва пред международната общност поетите ангжименти да гарантира автономията и свободите на гражданите на Хонконг.”
Eвропейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, постигна „принципно“ споразумение с Китай в края на декември 2020 г. върху Общото споразумение за инвестиции между Китай и ЕС (CAI).
Сделката, която се договаря от седем години, се смяташе за приключена, след като комунистическият режим се ангажира да увеличи достъпа до пазарите за европейските бизнеси и да подобри условията на труд в Китай.
Тед Хуей, бивш заонодател от Демократическата партия на Хонконг, който живее в изгнание в Австралия, призова лидерите на ЕС да „се обърнат към съвестта си“ и „да се запитат дали последните няколко седмици на потисничество в Хонконг ще продължат, ако те продължат към ратификация на инвестиционното партньорство между ЕС и Китай.”
Рей Уон, първият бежанец от Хонконг, получил политическо убежище в Германия, казва, че сделката ще отслаби възожността ЕС да заеме принципна позиция по потисничството на Хонконг и Синдзян.
Сделката между ЕС и Китай бе остро критикувана от администрацията на Тръмп, както и от някои европейски законотворци.
В резолюция от 21 януари Европейският парламент заяви, че “съжалява”, че ЕК бърза да завърши сделката въпреки продължаващите репресии в Хонконг и други части на Китай.