Getting your Trinity Audio player ready...
|
Стотици хиляди остават без дом, питейна вода и във висок риск от заразни болести
Стената на гигантския хидроенергиен язовир „Каховка“, намиращ се на фронтовата линия между руските и украинските сили, беше пробита в ранните часове на 6 юни. Милиони литри вода се изсипаха през зейналата дупка, причинявайки широкомащабни наводнения в Херсонска област и принуждавайки десетки хиляди хора да избягат от района на бедствието.
Украинците изоставиха наводнените си домове в сряда, когато наводненията обхванаха южната част на страната. Жителите се придвижваха през наводнените улици, носейки деца на раменете си, кучета на ръце и вещи в найлонови торбички, докато спасителите използваха гумени лодки, за да претърсват райони, където водите достигаха височина над главата.
Снимки с дрон на разрушения язовир „Каховка“ в Украйна и околните села под руска окупация показват стотици домове и сгради по поречието на Днепър, залети от наводнения. На тях се вижда, че по-голямата част от язовира е потопена във вода. Две близки села, намиращи се под руска окупация – Днепряни и Корсунка – също са били под вода до покривите на къщите.
В град Нова Каховка, който се намира в непосредствена близост до язовира, кафявата вода потопи главните улици, като жителите в голяма степен са напуснали окупирания град още преди бедствието.
Река Днепър е част от фронтовата линия във войната и много хора вече са напуснали района заради боевете. Украйна държи западния бряг, докато Русия контролира ниско разположената източна страна, която е по-уязвима от наводнения.
Всяка секунда от язовира изтичат над 30 000 кубически метра вода и град Нова Каховка е изложен на най-голям риск от замърсяване от потока на прииждащата вода, цитира руската информационна агенция ТАСС думите на назначения от Русия кмет Владимир Леонтиев.
Русия наложи извънредно положение в контролираните от нея райони на Херсонска област, където много градове и села се намират в оголените низини под язовира.
Сателитни снимки „преди и след„
Сателитни изображения, публикувани от американската компания за космически технологии Maxar Technologies на 7 юни, показват кадри преди и след бедствието с гигантския хидроенергиен язовир.
Компанията Maxar Technologie заяви, че изображенията на повече от 965 квадратни мили между Нова Каховка и Днепровския залив югозападно от град Херсон на Черно море показват множество наводнени градове и села.
„Язовирната стена и водноелектрическата централа в Нова Каховка са до голяма степен разрушени и са останали малко постройки“, се казва в изявление на Maxar Technologies.
На снимките се виждат потопени във вода къщи и сгради, като на много от тях се виждат само покривите, а водата е превзела паркове, земи и инфраструктура.
Хуманитарна криза
Украйна заяви, че потопът ще остави стотици хиляди хора без достъп до питейна вода, ще наводни десетки хиляди хектари земеделска земя и ще превърне в „пустиня“ поне 500 000 хектара, лишени от напояване.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви във видеообръщение, че е невъзможно да се предвиди колко души ще загинат в окупираните от Русия райони вследствие на наводненията, и призова за „ясна и бърза реакция от страна на света“ в подкрепа на пострадалите.
„Ситуацията в окупираните части на Херсонска област е абсолютно катастрофална. Окупаторите просто изоставят хората в ужасяващи условия. Без помощ, без вода, оставени на покривите на къщите в потопените общини“, каза той.
При посещението си в град Херсон, разположен по течението на реката, вицепремиерът Олександър Кубраков заяви, че над 80 населени места са засегнати от бедствието и че при наводнението във водата са попаднали химикали и заразни бактерии.
Причината за „инцидента“
Русия и Украйна си размениха обвинения за бомбардирането на структурата, която повече от година е била под контрола на Москва. Междувременно някои експерти посочиха, че структурата е била в окаяно състояние поради военни щети и лошо управление от страна на подкрепяните от Русия власти, което може да е довело до нейното разрушаване.
Дейвид Хелмс, пенсиониран американски учен, който е наблюдавал водохранилището, заяви в имейл до Асошиейтед прес, че не е ясно дали щетите са умишлени или просто се дължат на небрежност от страна на окупационните руски сили.
Позицията на Киев
Украинският президент Володимир Зеленски и формирование от сухопътните сили на страната обвиниха руските сили за разрушаването на язовира от съветската епоха.
Срутването на язовир „Каховка“ във вторник се случи в момент, когато Украйна подготвя мащабна контраофанзива срещу руската инвазия, която вероятно ще бъде следващата голяма фаза на войната. Двете страни си размениха обвинения за продължаващия обстрел в населената зона на наводнението и предупредиха за носещи се по водата противопехотни мини, открити при наводнението.
В сряда Киев заяви, че войските му на изток са напреднали с повече от километър около разрушения град Бахмут в Източна Украйна – най-ясното му твърдение за напредък, откакто Русия съобщи за началото на украинската контраофанзива по-рано тази седмица. Русия заяви, че е отблъснала нападението.
Преди няколко месеца Киев заяви, че язовирът е бил миниран от руските сили, които го превзеха в началото на 15-месечната си инвазия, и предположи, че Москва го е взривила, за да попречи на украинските сили да преминат Днепър при контраофанзивата си.
Позицията на Москва
Руският президент Владимир Путин обвини Украйна, че е разрушила язовира по предложение на западни поддръжници, и заяви, че това е „варварско“ военно престъпление, което кара конфликтът с Москва да ескалира. Путин определи инцидента като „екологична и хуманитарна катастрофа“, според съобщение на Кремъл.
Експерти коментират, че няма причина Русия да взривява стената на язовира, тъй като на източния бряг на Днепър, където са най-големите наводнения, са изградените от нея защитни съоръжения. В допълнение посочват, че Русия е предупредила Съвета за сигурност към ООН миналата година за опитите на Украйна да разруши стената, когато военните сили на окупираната страна са обстрелвали язовирната стена.
Международна помощ
При разразяването на бедствието, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е „шокиран“ от това, което нарече липса на помощ от страна на ООН и Червения кръст за жертвите на катастрофата.
Малко след това президентът на Франция Еманюел Макрон заяви в Twitter: „в рамките на следващите няколко часа ще изпратим помощ за посрещане на неотложните нужди“.
Службата на ООН по хуманитарните въпроси съобщи, че в Херсон се намира екип, който координира усилията за оказване на помощ. Достъпът до питейна вода е основна грижа и до момента са раздадени около 12 000 бутилки вода и 10 000 таблетки за пречистване.
Украйна очаква, че наводненията ще спрат да се покачват, след като в сряда през нощта достигнаха около пет метра, заяви заместник-главният секретар на президента Олексий Кулеба.
Две хиляди души бяха евакуирани от контролираната от Украйна част на заливната зона, а водите бяха достигнали най-високото си ниво в 17 населени места с общо 16 000 души.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ