През изминалите седмици, докато следизборната драма продължава да се разгръща, имаше доста спекулации по темата изигра ли Тръмп всички свои карти в опита си да остане в Овалния кабинет.
На 14 януари Камарата на представителите го импийчна за втори път, което е особено куриозно предвид факта, че само след броени дни Джоузеф Р. Байдън предстои да се закълне във вярност към нацията като 46-и президент на САЩ. Този втори опит е по-обясним дори от първия, когато напълно невинен разговор между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски бе представен като престъление.
В настоящото основание за импийчмънт Тръмп е обвинен, че е подбудил поддръжниците си към метеж и агресия при речта си на Елипсата в столицата Вашингтон, съвсем близо до Белия дом.
В основанието се твърди:
Малко преди да започне Общата сесия, президентът Тръмп се обърна към тълпа поддръжници при Елипсата във Вашингтон, DC. Там той повтори фалшивите си обвинения, че „спечелихме тези избори, и то категорично“. Той съзнателно направи изявления, които в този контекст окуражиха и предвидимо предизвикаха незаконнни действия в Капитолия, като: „Ако не се борите до последно, няма да имате държава“. Членове на тълпата, към която той се обърна, в опит, между другото, да прекъснат Общата сесия и нейният свят конституционен дълг да серитифицира резултатите от президентските избори през 2020 г. незаконно влязоха в и поругаха Капитолия, раниха и убиха полицаи, заплашиха конгресмени, вицепрезидента и служители на Конгреса и се въвлякоха в други насилствени, смъртоносни, разрушителни и метежнически действия.”
Това е абсурдно.
Никъде в обръщението си към множеството Тръмп не е призовавал към насилие. Речта му е достъпна онлайн.
Последните думи на Тръмп към събралите се негови поддръжници са:
“Най-вълнуващите ни приключения и смели постъпки едва сега започват. Скъпи сънародници, за нашето движение, за нашите деца и за нашата любима страна, и го казвам въпреки всичко, което се случи, най-хубавото тепърва предстои.
Сега тръгваме по Авеню Пенсилвания — обичам тази улица — и отиваме към [сградата на] Капитолия и ще опитаме да дадем на нашите Републиканци — на слабите, защото силните нямат нужда от нашата помощ — отиваме да им дадем онази гордост и смелост, която им е нужна, за да си върнем родината.
Затова нека тръгнем по Авеню Пенсилвания. Благодаря на всички ви, Бог да ви благослови, Бог да благослови Америка.”
Това е безкрайно далеч от подстрекаване към насилие или бунт, както би казал всеки честен наблюдател на речта. Следователно всеки, който твърди, че Тръмп е призовавал към насилствен метеж, е просто лъжливо овчарче.
Установено е вече, че онези, които са повели хората към сградата на Капитолия, са започнали опитите си да проникнат в сградата доста преди Тръмп да свърши речта си. Тоест не речта е разпалила започналото вече насилие. Изглежда, че Нанси Пелоси е побързала с вота, за да не стане ясно, че насилието е било планирано дни преди събитието.
Всички налични факти доказват, че основанието за импийчмънт е абсурдно. И тогава изниква въпросът защо е това френетично желание да бъде импийчнат президент, който си отива само след нколко дни?
Отмъщение или паника?
Докато за някои наблюдатели този импийчмънт е опит за отмъщение от страна на демократите към падналия на пода Тръмп, моето разбиране за случващите се събития е друго.
Аз виждам страх и паника, че Тръмп може да направи нещо преди 20 януари – затова е това френетично желание да бъде отстранен от власт дори и два дни преди края на мандата му.
Какви карти може да държи Тръмп все още, за да предизвика такава истерична реакция в статуквото от Вашингтон?
Тръмп знае какво очаква него, семейството му и поддръжниците му
Никой не знае по-добре от Доналад Тръмп какво очаква него и семейството му. Но за учудване на много от поддръжниците му той не изглежда като отчаян човек, който води почти загубена битка за бъдещето – своето и на семейството си.
По време на скорошното си пътуване до Тексас, където отбеляза завършването на 450 мили от стената по време на президентския му мандат, като изключим няколко остри коментара за опитите на демократите да го импийчнат, Тръмп изглеждаше спокоен и мил.
За мен това означава, че Тръмп или е наясно с нещо предстоящо, за което ние не знаем, или се е примирил със съдбата си и с факта, че няма да може да направи нищо срещу това, което предстои да се случи на него, семейството му и на всички негови поддръжници.
Който и от двата сценария да е верен – няма да чакаме дълго, за да разберем.
Никой няма да забрави
През последните дни, докато демократите яростно празнуват онова, което изглежда като успешна кражба на президентските избори през 2020 г., става все по-ясно, че не става дума просто за Тръмп и неговото семейство. Те искат да си разчистят сметките с всеки негов поддръжник.
Те просто започват с Тръмп и семейството му. Но скоро ще стигнат и до всички останали.
Дали ще е PGA (фирма за туристически голф турове – бел.ред.), която вади голф курсовете на Тръмп от своите пътувания, или основни банки ще прекратяват взаимоотношенията си с него, пълната изолация на семейство Тръмп е вече в ход. Това е пълна изолация и изключване. Не просто в социалните мрежи, но и в кредитиране, пътувания, бизнес и т.н. А Байдън дори още не е встъпил в длъжност.
Наскоро стана популярно видео, в което полет на „Delta Air Lines“ се връща на летището, за да не превозва поддръжници на Тръмп, които очевидно са се изказали в защита на президента.
Ще приемат ли Тръмп и поддръжниците му да бъдат втора класа граждани в собствената си държава?
Брайън Кейтс е писател от Южен Тексас. Автор на книгата „Никой не ме пита… но ето какво мисля все пак!“ Може да го следвате в Twitter: @drawandstrike.
Изразените в тази статия мнения са на автора и не отразяват непременно гледната точка на „Епок Таймс“.