Getting your Trinity Audio player ready...
|
Миналата седмица ирландското издание Irish Independent съобщи за правителствен документ, в който се описват плановете за потенциално умъртвяване до 65 000 млечни крави годишно през следващите три години. Вестникът съобщи, че е получил документите от Министерството на земеделието на Ирландия чрез достъп до обществена информация. Убиването на общо 200 000 крави би намалило с около 10% популацията на млечните крави в Ирландия.
Впоследствие Министерството на земеделието на Ирландия заяви пред изданието Irish Mirror, че документът, описващ инициативата за умъртвяването, е част от процес на обсъждане, тъй като министерството търси начини да помогне на Ирландия да постигне целите си за намаляване на емисиите, и „не е окончателно политическо решение“. Въпреки това предложението срещна отпор от страна на земеделски организации.
„Подобни документи подхранват мнението, че правителството работи зад кулисите, за да подкопае нашия млечен и животновъден сектор“, заяви пред The Telegraph Тим Кулинан, председател на Асоциацията на ирландските фермери.
Пат Маккормак, президент на Асоциацията на ирландските доставчици на мляко, също разкритикува предложението за умъртвяване. Маккормак изрази недоволство от идеята, че плановете за намаляване на емисиите в Ирландия са се насочили към животновъдството, а не към други големи замърсители като авиокомпаниите.
„Ние сме единственият отрасъл със значителна целева стратегия и, ако трябва да бъда съвсем честен с вас, нашите стада не са по-големи, отколкото са били преди 25-30 години“, каза Маккормак пред The Telegraph. „Може ли да се каже същото за транспортната индустрия, може ли да се каже същото за авиационната индустрия?“
В събота милиардерът предприемач Илон Мъск също се противопостави на плана за намаляване на емисиите.
„Това наистина трябва да спре. Убийството на няколко крави няма значение за изменението на климата“, написа в Twitter производителят на електромобилите „Тесла“.
Доброволна програма?
Макар че ирландското правителство все още не е взело окончателно политическо решение за избиването на животните, правителствени служители и поддръжници на плана заявиха, че фермерите могат да участват доброволно и програмата може да послужи като стратегия за пенсиониране на възрастни фермери.
„Всъщност това е схема за излизане от пазара на млекопроизводителите, която самите фермери поискаха и за която настояваха – аз самият съм с произход на млекопроизводители“, заяви ирландският сенатор и председател на Зелената партия Полин О’Райли по време на дискусия миналата сряда в предаването „The Tonight Show“ на Virgin Media.
Някои земеделски стопани все още изразяват безпокойство, че програмата за умъртвяване няма да бъде доброволна.
Маккормак заяви пред The Telegraph, че ако правителството вземе решение за политика на умъртвяване, „тя трябва да бъде доброволна. Това е абсолютно необходимо.“
Ферми и емисии
Усилията на ирландското правителство за намаляване на емисиите са в съответствие с по-широките цели на Европейския съюз за преход към икономики с нулеви емисии.
Холандското правителство, друг член на ЕС, също настоява за намаляване на броя на селскостопанските животни като средство за контрол на емисиите.
Миналата година фермерите в Холандия започнаха да протестират срещу правилата за емисиите, които според много от тях ще направят поминъка им неустойчив. Един от холандските фермери, Робин Вооренд, заяви пред The Epoch Times, че ще трябва да намали броя на животните си с 90 до 95%, за да спази новите правила за азотните емисии.
Миналата година правителството на Нова Зеландия също представи план за облагане на фермерите с данък върху биогенните емисии на метан, които се получават главно от оригванията и метеоризма на добитъка. Предложението също беше посрещнато с протести от фермерите в цялата страна.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: