Символът свастика 卍 е древен мощен и позитивен символ за много народи по света. Той изразява благосъстояние и добра съдба и винаги е бил използван като олицетворение на светлината и мъдростта. Среща се в Китай, Гърция, Перу, Индия, Япония и много други части на света; това показва, че в античността всички цивилизации са споделяли подобни норми и морални ценности.
В днешно време е запечатан в съзнанието на хората като символа на Втората световна война. Когато Адолф Хитлер избрал свастиката за своя емблема, той искал да присвои нейната универсална сила и да изопачи значението ѝ за милиони хора, но истината е, че тя е много античен свещен символ.
Думата свастика идва от санскрит: Swastika – „swa“ означава „по-извисен“, „asti“ – „да бъда“ и „ka” е наставка, поради което преведеното може да бъде интерпретирано като „да имаш по-извисена същност“. На санскрит също така е позната като Сриваца. Свастиката е била символ на въртящото се слънце, на вечността или на безкрайното творение. В западните култури я наричат колелото на светлината, на китайски мандарин се нарича символът Уан. В китайския и в японския Уан е омофон на „десет хиляди“ – число, което се използва, за да се обхванат всички творения на вселената. Една от най-античните свастики е открита в пещера от палеолита и датира от преди най-малко 10 000 години. Била е широко използвана в Китай преди 2000 години, когато будизмът е представен от Индия. По време на китайската династия Тан императрица У Дзътиен (684- 704) постановява, че свастиката ще се използва също като алтернативен символ на слънцето. В Индия свастиката е позитивен знак, който се използва като бижу или се гравира върху обекти.
За западните култури свастиката също е била важен символ. Използва се основно в сферата на модата, архитектурата, керамиката и скулптурното изкуство. В Древна Гърция се среща в много антични парчета керамика. В ориенталските култури е символ на Буда. В будизма свастиката се среща предимно в изображенията на Буда – на гърдите, на дланите на ръцете или на ходилата. Свастиката изобразява непрекъснатото движение – такова като при вятърна мелница или воденица. Свастиката се върти непрекъснато по посока на часовниковата стрелка и обратно. Когато се върти по часовниковата стрелка, тя изобразява енергията, силата и интелигентността на вселената; когато се върти в обратната посока, символизира милосърдието. Също така представя вселенската хармония и баланса на противоположностите ин и ян. Четирите рамена на свастиката ни напомнят, че по време на циклите на прераждане може да се родим във всяка от четирите съдби: небесно същество, човешко същество, същество от животинското царство (включително птици, насекоми и растения) и като демонично същество. Също така представя едно вътрешно значение, което е по-извисено, и то е, че нашето предназначение трябва да бъде освобождение, а не прераждане.