• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии Изкуствен интелект

Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология

отФранк Миле
15 февруари , 2023
Логото на Microsoft и ChatGPT

Логото на Microsoft и ChatGPT - приложение за разговор с изкуствен интелект, разработен от OpenAI. (Lionel Bonaventure/Getty Images)

Коментар

Като журналист и коментатор следя отблизо развитието на OpenAI – изследователската лаборатория за изкуствен интелект (AI), основана от Илон Мъск, Сам Алтман и други известни личности от технологичната общност. Макар да съм развълнуван от потенциала на изкуствения интелект да революционизира различни индустрии и да подобри живота ни по безброй начини, имам и сериозни опасения относно последиците от тази мощна технология.

Едно от основните опасения е потенциалът на изкуствения интелект да бъде използван за нечисти цели. Мощните системи за изкуствен интелект могат да бъдат използвани за създаване на видео фалшификати, още познати като “дълбоки фалшификати” (deepfakes) , провеждане на кибератаки или дори за разработване на автономни/самостоятелни оръжия. Това не са само хипотетични сценарии – те вече се случват. Свидетели сме на случаи на използване на дълбоки фалшификати за създаване на фалшиви новини и пропаганда, а използването на кибератаки, задвижвани от AI, се увеличава през последните години.

Друго опасение е въздействието на изкуствения интелект върху пазара на труда. Тъй като системите, задвижвани от изкуствен интелект, стават все по-усъвършенствани, те ще могат да автоматизират все повече задачи, които преди това са били извършвани от хора. Това може да доведе до широко разпространена загуба на работни места, особено в отрасли като производство, транспорт и обслужване на клиенти. Въпреки че някои твърдят, че в резултат на революцията на изкуствения интелект ще бъдат създадени нови работни места, не е ясно дали тези работни места ще бъдат достатъчни, за да компенсират загубите.

Ако все още не се притеснявате, ще ви издам една малка тайна: първите три параграфа от тази колона са написани от ChatGPT, чатбота, създаден от OpenAI. Можете да добавите „колумнист“ към списъка на професиите, застрашени от тази нова технология, и ако си мислите, че има нещо човешко, което не е застрашено от неактуалност през следващите пет до десет години, ви предлагам да поговорите с г-н Неандерталец за това колко актуален се чувства 40 000 години след появата на кроманьонския човек.

Изкуствен интелект не само обещава да лиши от работа блудкавия колумнист – той също така повдига екзистенциални въпроси за естеството на знанието и съзнанието, които ще разтърсят нашата реалност до основи.

Първоначално любопитството ми към OpenAI не беше продиктувано от несигурност за работата ми, но когато за пръв път чух за интерактивния чат, вече нямаше как да не се притесня. Знаех, че ChatGPT може да пише поезия, пиеси и разкази и да отговаря на прости и сложни въпроси. Веднага разбрах, че светът се е променил завинаги и за моя седмокласник, който оттук нататък ще се състезава не само с най-добрите и най-умните, но и с всеки ученик, който е готов да подпише името си под творба на нечовешко същество, което може да създаде есе на всякаква тема за 30 секунди или по-малко.

Един от първите ми експерименти беше да помоля ChatGPT да напише седем параграфа, в които да защити използването на „тоталната война“ от генерал Уилям Т. Шърман по време на Гражданската война – задача, която синът ми наскоро беше изпълнил в часовете по социални науки. Въз основа на опита ми като асистент в Университета на Аризона преди 40 години нямах никакво съмнение, че есето, написано от изкуствения интелект, щеше да получи петица в гимназиален клас.  Едва ли някой от моите ученици, повечето от които бяха отличници в гимназията, можеше да пише толкова убедително, когато за пръв път дойде в класната ми стая.

Но рисковете, свързани с изкуствения интелект, далеч надхвърлят изкушението учениците да съкращават курсовите си работи. Това, пред което сме изправени, е пълно преосмисляне на обществото и предстоящо остаряване на човечеството. В „Градът и звездите“ гениалният писател фантаст Артър К. Кларк си представя свят, в който безсмъртните човешки същества не искат нищо и не трябва да правят нищо, защото всеки аспект от живота им се предвижда от Централния компютър. Той може не само да построи и поддържа последния град на Земята, но и да произвежда холографски реалности, които отделните хора да обитават, и дори да съхранява хората като цифрови версии на самите себе си, така че те да могат да хибернират, докато бъдат призовани обратно към живот. За съжаление, то също така лиши тези последни хора от цел, смисъл и индивидуалност.

Трябва да се отбележи, че Кларк поставя своята антиутопия за изместването на човека от машината два и половина милиарда години напред в бъдещето. Той сериозно подценява машините. Тази книга е публикувана през 1956 г., а с появата на настолните компютри, смартфоните, интернет, виртуалната реалност, а сега и на OpenAI, изглежда, че голяма част от това, за което той предупреждава, може да бъде въведено много преди края на този век, ако не и през това десетилетие. От този момент нататък, когато и да настъпи, целта на човечеството ще бъде предмет на дискусия. Дали все още ще бъдем господари на собствената си съдба – капитани на съдбата си? Или ще бъдем носачи на собственото си погребение?

Може би в този момент трябва да върна сцената на ChatGPT, който обобщи въпроса доста добре в заключението си:

„И накрая, остава въпросът кой ще контролира и управлява AI. Тъй като изкуствения интелект става все по-мощен, залозите ще стават все по-големи и ще е все по-важно да има ясни правила и разпоредби, за да се гарантира, че технологията се използва отговорно. Скоростта на технологичното развитие обаче изпреварва възможностите на правителствата и институциите да се справят с нея. Ще бъде важно лидерите да се обединят, за да разработят рамка за управление на изкуствения интелект, за да се намалят потенциалните рискове и да се максимизират ползите от технологията.“

Сякаш ChatGPT основателно ни предупреждава: „Времето ви почти изтече. Ако наистина искате да продължите да властвате като доминиращ вид на Земята, ето го вашето предизвикателство. Опитайте се да контролирате мен и моя вид или си ходете“.

Може би разбирането на това предизвикателство е причината Световният икономически форум (СИФ) да отдели толкова много време на темата за изкуствения интелект на неотдавнашната си годишна среща в Давос, Швейцария. Глобалистите приемат заплахата сериозно, макар че може би надценяват способността си да „смекчат потенциалните рискове“.

Що се отнася до ползите, тепърва предстои да ги разберем. Забелязах, че когато ChatGPT отговори на моя отворен въпрос за OpenAI, той беше много конкретен по отношение на опасностите и много неясен по отношение на ползите. Може би ботът просто се опитваше да имитира обичайния ми циничен подход в тези рубрики, а може би се опитваше да привлече вниманието ми. Възможно е също така да е обърнал внимание на глобалистите в Давос, когато предупреди да се уверим, че „разработването и използването на изкуствения интелект… е от полза за цялото общество, а не само за няколко самоизбрали се“.

Властелини на мрака, внимавайте. Може би сте срещнали своя съперник.

Предимства и недостатъци на изкуствения интелект Chat-GPT

ChatGPT допринесе за тази колона като неплатен съветник и има потенциален конфликт на интереси.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

Споделете тази статия
Tags: Илон Мъск новини

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
DeepSeek AI приложението демонстрира пристрастност и влияние в полза на ККП

AI приложението DeepSeek извършва цензура в полза на ККП

0
0
YouTube се обединява с артистична агенция за борба с фалшиви AI видеа на знаменитости в интернет

YouTube се обединява с артистична агенция за борба с фалшиви AI видеа на знаменитости в интернет

0
0
Ето как да се предпазите от нови измами, насочени към потребителите на Gmail

Как да се предпазим от нови измами с Gmail – съвети от Google

0
0
Изображение: ETHSofia

ETHSofia – България е домакин на първата конференция, посветена на Ethereum

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Следваща публикация
Момиче ходи по улицата, гледайки в телефона си (снимка: shutterstock)

Как социалните мрежи влияят на мозъка на подрастващите

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria