Готови ли сме за полет на дълго разстояние? За такъв се счита полет, който продължава над шест часа. Той се характеризира и със смяната на няколко часови зони. Ето защо е важно да бъдем подготвени.
Предлагам ви няколко съвета, които ще помогнат да се организираме по-добре за такъв вид дълго пътуване със самолет.
Предварителна подготовка на багажа
Всяка подготовка за полет винаги започва с багажа. Това е моментът, когато тряба да си отговорим на въпросите: колко багаж да вземем; какво да сложим в него; какво е позволено да вземем с нас?
В статията „Как да подготвим багажа си за полет със самолет“ дадох отговор на тези въпроси, както и други полезни съвети.
Но багажът е само началото. Ето какво още трябва да предвидим.
Проверка на резервацията за полета 24 часа преди заминаването
Важно е да проверим статуса на нашия полет 24 часа преди деня на пътуването. На уебсайта на авиокомпанията ще проверим дали самолетът все още излита на определената дата и час или пък има промяна в разписанието, поради лошо време и други непредвидени обстоятелства.
Трябва да сме информирани за прогнозата за времето в деня на пътуването на всички включени в маршрута дестинации. Ако има промени в полета е най-добре е да се свържем директно с авиокомпанията, която го обслужва.
Ако уебсайтът на превозвача позволява да въведем номера на мобилния си телефон, за да получаваме SMS съобщения, свързани с нашето пътуване – препоръчително е да го направим. Това определено ще ни е от полза.
Необходимо е да имаме предвид, че когато пътуваме зад граница, получаването на текстови съобщения е възможно само ако имаме активирана роуминг услуга на смартфона.
Използване на мобилно приложение
За да имаме последната информация за нашия полет е най-добре да свалим мобилното приложение на авиолинията, с която летим. В него въвеждаме необходимите детайли за полета и настройваме приложението да ни известява за всички промени и актуализации, свързани с него.
Днес това са стандартни настройки за всяко мобилно приложение на авиолиниите. Друга причина да го свалим е, че то ще ни е необходимо, ако искаме достъп до Интернет или филми по време на полета. Има превозвачи, които предлагат Wi-Fi връзка или аудио-видео развлечение само чрез своето мобилно приложение, свалено на смартофон, таблет или друго позволено преносимо електронно устройство.
Нашата диета
Добра идея е да проверим менюто, което авиокомпанията предлага по време на нашия полет. Ако имаме някакви специфични изисквания или хранителни алергии, можем да уведомим превозвача при резервацията, или като се обадим по телефона.
Препоръчително е да въведем тази информация, докато правим резервацията за полета. Авиокомпаниите най-вероятно няма да могат да предложат желаните ястия, ако не бъдат заявени предварително поне няколко дена преди заминаването.
Ъпгрейд на полета
Добра идея е да помислим за ъпгрейд или настаняване в по-висока класа, особено при полети на дълги разстояния.
Ако влезем в резервацията си директно на сайта на авиокомпанията или нейното мобилно приложение 24 часа преди полета, можем да изберем или да резервираме място в самолета или пък да променим това, което вече имаме с такова в по-висока класа срещу заплащане.
Обикновено авиолиниите дават възможност непродадените места в бизнес класа или класа икономи-плюс да бъдат закупени на много изгодна цена.
Бъдете на летището три часа предварително
Винаги трябва да помислим с какъв транспорт ще отидем на летището, за да стигнем навреме. Шофирането до летището може да изглежда най-лесния и удобен начин, но е необходимо да предвидим, че може да се натъкнем на неочакван или пиков трафик, който да ни забави. А в най-лошия случай може дори да изпуснем полета.
Ако планираме да оставим колата си на летището – някои летища предлагат дългосрочен паркинг, но обикновено той не е евтин. По-евтините дългосрочни паркинги са извън летищата, а придвижването от тях до терминалите става с микробуси. Това означава, че ако искаме да ползваме такъв паркинг е небоходимо да предвидим допълнително време.
Ако има директен и удобен превоз до летището с обществен транспорт, като например метро, бих казал – възползвайте се. Това може да се окаже най-добрият вариант да изпреварим трафика.
Ако полетът е много рано сутринта или късно вечерта, когато няма удобен градски транспорт, можем да си поръчаме такси.
Дори да ни се струва, че да пристигнем на летището три часа преди международен полет е твърде рано, всъщност има доста неща, с които трябва да се съобразим.
Например да чекираме багаж на самото летище, да преминем през контролно-пропускателните пунктове за сигурност, да се придвижим до вратата (гейта) за отвеждане до полета, всичко което изисква допълнително време.
В зависимост от това дали летището, от което заминаваме е международен хъб или просто малко местно летище, винаги има момент на повишен трафик от пътници. Именно в тези часове пристигането по-рано ще ни даде възможност спокойно да чекираме багажа си, да минем през дългите опашки на контролно-пропускателните пунктове и дори да изпием освежителна напитка преди полета.
На борда на самолета
Шумът в самолета може да бъде дразнещ, особено ако седим близо до реактивните двигатели до крилата или в задната част на самолета. Винаги е препоръчително да носим тапи за уши или слушалки за намаляване на шума.
От съществено значение е да имаме възглавница за врата. Тя ще ни осигури необходимата опора, докато спим или си почиваме по време на полета.
Препоръчително е да носим удобни дрехи и най-вече такива от естествени материи, които не ни стягат или не са прилепнали по тялото. Тесните дрехи нарушават кръвообращението и може да причинят отток в крайниците, което ще направи пътуването доста некомфортно.
Ако искаме, можем да си свалим обувките по време на полета. Но от съображения за безопасност не бива да го правим преди самолетът да достигне крейсерска височина (круизна скорост). Това става, когато екипажът обяви, че пътниците са вече свободни да се движат в кабината на самолета.
По време на излитане и кацане винаги трябва да сме с обувки в случай на евакуация.
От хигиенни съображения е добре да избършем с дезинфекциращи кърпички дръжките на седалката и падащата масичка от седалката пред нас.
Добра идея е да се хидратираме с обикновена вода, по време на полет, както и да правим леки упражнения за разтягане, когато е възможно. За да не се чувстваме изтощени след полета е препоръчително да избягваме кафето и консумацията на алкохол.
Ако имаме възможност, можем да ставаме и да се раздвижваме в салона на самолета, при положение че спазваме всички светлинни знаци и указанията на екипажа. Когато знакът за колана е включен, трябва да заемем мястото си и веднага да се закопчаем с предпазния колан. Възможно е самолетът да навлиза в зона на турбуленция.
Всъщност, трябва да сме със закопчан предпазен колан през целия полет, тъй като по всяко време може да възникне непредвидена турбуленция. Ако не сме закопчани в случай на неочаквана турбуленция, самолетът може внезапно да пропадне на стотици метри и в резултат на това да бъдем изхвърлени във въздуха и да се нараним.
Надявам се, че тези полезни съвети ше помогнат да бъдем по-подготвени за следващия полет на дълги разстояния. Пожелавам ви приятно пътуване!
Ивайло Ангелов е Травъл блогър за сайта www.flight-hunter.com, както и експерт по гражданска авиация.