• За нас
  • Пишете ни!
събота, 14 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии

Как да се предпазим от нови измами с Gmail – съвети от Google

отДжак Филипс
25 октомври , 2024
Ето как да се предпазите от нови измами, насочени към потребителите на Gmail

Приложение Google Gmail на екран в стокова снимка. Shutterstock

Изкуственият интелект помага на измамниците да използват по-усъвършенствани тактики

В отговор на твърденията, че благодарение на изкуствения интелект онлайн измамниците са станали по-ловки, в началото на октомври Google публикува насоките „Как да разпознавате измамите и какво да правите, ако се сблъскате с тях„.

Публикацията, „която включва най-добрите съвети на Google за откриване на измами по имейл, телефон, текстови съобщения и уеб, и какво да се направи, ако се сблъскате с такава“, е в отговор на няколко скорошни съобщения, че потребителите са били мишена на сложна AI измама, която може да доведе до компрометиране на техните Gmail акаунти.

В нея се отбелязва, че злонамерените лица използват „усъвършенствани технологии“ за измама, включително фалшиви телефонни обаждания, имейли и текстови съобщения.

Скорошни предупреждения, включително от главен изпълнителен директор на технологична инвестиционна компания и друго от блогър по сигурността на Microsoft, показаха, че AI, или изкуственият интелект, позволява на измамниците да използват по-сложни тактики.

Сам Митрович, IT консултант на Microsoft, споделя в блог публикация от миналия месец, че е бил използван AI-генериран глас, за да се опита да го подмами да предостави чувствителна информация за акаунта си, което би довело до неговото превземане.

„Измамите стават все по-сложни, по-убедителни и се разгръщат в много по-голям мащаб,“ написа Митрович в публикацията. „Хората са заети и тази измама звучеше и изглеждаше достатъчно легитимна, че бих им писал шестица за усилието. Много хора вероятно биха се хванали на нея.“

„Въпреки че бяха налице много червени флагове, на пръв поглед това обаждане изглеждаше достатъчно легитимно, за да подведе много хора,“ предупреди той. „Предполагам, че процентът на успех от отговорените обаждания би бил относително висок.“

Гари Тан, главен изпълнителен директор на известната технологична компания за рисков капитал Y Combinator, заяви в публикация в X, че е получил подобна фишинг измама, която също е включвала глас, генериран от изкуствен интелект.

„Те твърдят, че проверяват дали сте жив и че трябва да пренебрегнат смъртен акт, подаден с твърдение, че член на семейството възстановява акаунта ви. Това е доста сложен план, за да ви накарат да разрешите възстановяване на паролата,“ написа Тан.

Как да разпознаете измами, свързани с Google

Google предостави няколко съвета на потребителите на Gmail как да защитят акаунтите си и какво да търсят, ако смятат, че са обект на измама.

Потребителите трябва винаги да бъдат внимателни с имейли от хора или акаунти, които не познават, и да бъдат особено бдителни, ако имейлът иска лична информация.

Когато потребителите получат заявка за нулиране на парола, която не са подавали, те трябва да я игнорират.

„Много заявки за нулиране на парола са опити на злонамерени лица да ви накарат да се ангажирате и неволно да разрешите достъп до акаунта ви,“ обяснява публикацията. „Ако не сте поискали нулиране на парола, просто изтрийте имейла“ или съобщението.

В съветите също се отбелязва, че потребителите трябва да бъдат внимателни за лоша граматика, правописни грешки или необичайни шрифтове. Това могат да бъдат „улики“, че става въпрос за имейл измама.

Искания от имейл акаунти, които са „спешни“ или непознати, които „спешно ви молят да споделите лична информация, особено неща като банкова сметка, домашен адрес или номер на кредитна карта“ трябва да бъдат разглеждани със скептицизъм, добавят от Google.

След това на потребителите на Gmail се препоръчва да проверяват имейл адреса на подателя. „Дори ако имейлът изглежда, че е от доверен контакт – като вашата банка – задържането на курсора върху имейл адреса на подателя ще разкрие действителния източник,“ казва компанията.

Прегледът на имейла може да се различава от действителния адрес. Прегледът може да казва нещо като „вашата банка“, но адресът всъщност може да бъде „[email protected]“.

„Ако имате някакво съмнение, че имейлът е от доверен източник, не кликвайте върху линкове вътре“, добавят от Google.

„Или въведете адреса на уебсайта директно в URL лентата сами, или задръжте курсора върху линка, за да се уверите, че URL-ът не води към злонамерен сайт“.

За телефонни измами

За телефонни измами технологичният гигант съветва хората да „задават много въпроси“, за да потвърдят детайли, които потребителят има. Хората трябва много да внимават с линковете, изпратени в текстови съобщения, защото такива линкове са често срещан начин, по който измамниците могат да получат чувствителни данни на потребителите.

„Не кликвайте върху линкове в текстови съобщения, особено от хора, които не познавате. Никога не изтегляйте приложения, изпратени ви чрез текстови съобщения от неизвестни източници,“ съветва компанията.

И „подобно на имейлите, бъдете внимателни със спешни обаждания от лица, искащи чувствителна информация, особено когато става въпрос за пари или лична информация,“ се казва още в публикацията.

Публикацията включва също предупреждение за двуфакторна проверка или двустепенна проверка, описана като допълнителен слой сигурност, който уебсайтове и услуги използват, за да се уверят, че потребителят представя две или повече доказателства за влизане.

„Двуфакторната проверка е предназначена, за да ви даде повече сигурност, така че временни пароли, линкове или кодове за достъп никога не трябва да се споделят,“ се казва в публикацията. „Никой легитимен бизнес никога няма да поиска от вас да споделите информацията си за двуфакторна проверка.“

Междувременно от Google информираха, че предоставят вградени функции за сигурност в Google Phone и Google Messages, които изпращат известия или предупреждение при подозрения за измама. Публикацията съветва потребителите да внимават за предупрежденията на Google.

ВИЖТЕ СЪЩО
Google губи битката срещу глоба от 2,7 милиарда евро, наложена от ЕС за нарушаване на антитръстовото законодателство
Съдът на ЕС глоби Google с 2,4 млрд. евро за антиконкурентни практики
Иран хакна данни на Тръмп и ги изпрати на кампанията на Байдън: Ето какво знаем
Иранци с обвинения за хакерски пробив в президентската кампания на Доналд Тръмп
Логото на Microsoft и ChatGPT
Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология
robot ai
Изкуствен интелект стана „съзнателен“ и се опита да избегне изключването си
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Страхил Ангелов говори пред централата на ГЕРБ, останала на 12-ти юни празна заради протеста. Снимки: Свободна Европа

Пореден протест срещу еврото в София: ГЕРБ го посрещна с празна централа

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
МОСВ (https://www.moew.government.bg/)

Постигнато е съгласие за реализацията на автомагистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Звездното небе над Астрономическата обсерватория в Рожен. Снимка: Михаил Минков

Национална астрономическа обсерватория Рожен – с вход свободен на 8-ми юни

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Цивилни пилоти свидетелстват за срещи с НЛО

0
0
Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
Зелен пазар (25 - 27 април 2025 г.)

Oчакайте първото събитие на „Зелен пазар“ за тази година

0
0
Мулчирането включва покриване на почвената повърхност с различни органични материали като слама, окосена трева, компост, дървесни стърготини и листа.

Мулчиране – изкуството да се отглеждат зеленчуци без плевели

0
0
Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Свети Лука Кримски защитава православието насред тежкия атеизъм по времето на комунизма в Русия. Снимка: Съюз на православните журналисти в България

Църквата чества паметта на Свети Лука Кримски – лекар и изповедник

0
0
Следваща публикация
vidovete izbiratelni sistemi v balgarija i po sveta predimstva i nedostataci

Видовете избирателни системи в България и по света - предимства и недостатъци

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria