3. Неограничена война с китайски комунистически характеристики
В процеса на осъществяване на глобалните си амбиции ККП не признава морални ограничения и не се подчинява на закони. Както е обяснено в „Девет коментара за комунистическата партия“, историята на основаването на ККП и нейното издигане на власт е процес на постепенно усъвършенстване на злото, което съществува в историята, както в Китай, така и по света, включително деветте наследствени характеристики на партията: „злоба, измама, подстрекателство, отприщване на утайката на обществото, шпионаж, грабеж, борба, елиминиране и контрол“. [112] С глобалната експанзия на ККП тези характерни черти се наблюдават навсякъде, а партията непрекъснато обогатява и подсилва своите техники и тяхната злост. Неограничената война на ККП е концентриран израз на злите ѝчерти и важна част от успеха ѝ.
Идеята за неограничена война винаги е залягала във военните практики на ККП, но терминът е използван официално за първи път в книгата „Неограничена война“ от 1999 г., написана от двама китайски полковници. Както подсказва името, неограничената война има следните характеристики: „Това е война отвъд всички правила и граници, … принуждаване на врага да се съгласи с чуждите интереси с всички средства, включително силови и несилови, военни и невоенни методи, чрез убийства и без убийства. … Средствата са всеобхватни, информацията насища пространството до краен предел, бойното поле е навсякъде … отвъд всички политически, исторически, културни и морални ограничения.“
Неограничената война означава, че „всички оръжия и технологии могат да се използват безогледно – това означава, че всички граници между военния и невоенния свят са разрушени“. При нея се използват методи, които обхващат различни държави и сфери на дейност. Финансите, търговията, медиите, международното право, космическото пространство и др. са потенциални бойни полета. Оръжията включват хакерство, тероризъм, биохимична война, екологична война, атомна война, електронна война, трафик на наркотици, разузнаване, контрабанда, психологическа война, идеологическа война, санкции и т.н. [113]
Авторите на книгата „Неограничена война“ смятат, че „генерализацията на войната“ е неизбежната бъдеща посока и че всяка област трябва да бъде милитаризирана. Те считат, че използването на голям брой невоенни служители е ключът към неограничената война и че режимът трябва бързо да се подготви за бойни действия във всички невидими направления на войната. [114]
Много хора наричат метафорично „бойни полета“ различни професионални или социални среди, но ККП приема това буквално. Всички сфери са бойни полета, защото ККП е в състояние на война по всяко време и всеки е боец. Всички конфликти се разглеждат като борба на живот и смърт. Малките проблеми се превръщат в принципни или идеологически въпроси, а цялата страна се мобилизира, сякаш е в състояние на активна война, за да постигне целите на ККП.
През 40-те години на ХХ-ти век, по време на Гражданската война в Китай, ККП използва икономическата война, за да навреди на икономиката на националистическото правителство (Куоминтан или КМТ) на Република Китай и да я доведе до колапс. Партията използва шпионаж, за да се сдобие с военните планове на Куоминтан, още преди да ги получат войниците на КМТ да ги получат. ККП продължава да използва неограничени средства за водене на война и днес, в още по-голям и по-широк мащаб. Неограничената война, която нарушава всички конвенционални правила и морални норми, пречи на повечето западни граждани, западни правителства и западни компании да разберат ККП, още по-малко да ѝсе противопоставят.
ККП прилага много на пръв поглед обикновени методи в редица сфери, за да постигне целите си:
- Износ на партийна култура и лъжи към останалия свят чрез пропаганда в чужбина
- Контролиране на световните медии и водене на идеологическа война
- Използване на слава, „медени“ капани (сексуални клопки), подкупи и деспотична власт за придобиване на влияние върху лидери на световни организации, важни политически фигури, експерти в мозъчни тръстове и академични среди, бизнес магнати и влиятелни личности от всички сфери на живота.
- Подкрепа, подстрекателство и съюзяване с порочни режими с цел отклоняване на вниманието на Съединените щати и западните правителства
- Използване на търговската дипломация, за да накара свободните държави да се конкурират помежду си, използвайки като примамка пазара на повече от един милиард китайски потребители.
- Задълбочаване на икономическата интеграция и взаимозависимост с цел обвързване на други държави
- Нарушаване на търговските правила на Световната търговска организация
- Поемане на фалшиви ангажименти за реформи с цел натрупване на търговски излишък и валутни резерви
- Използване на пазара, чуждестранна валута и финансови ресурси като оръжие за потъпкване на правата на човека чрез неограничена икономическа война и за принуждаване на други държави да се откажат от моралната отговорност и универсалните ценности.
- Принуждаване на китайци, работещи в частни предприятия в чужбина, да крадат информация от тях
- Превръщане на гражданите на Китай и на други държави в заложници
а. Глобални пропагандни операции на ККП
През 2018 г., когато държавният телевизионен оператор на КНР създава клон в Лондон, отделът се сблъсква със завиден проблем: получава твърде много кандидатури за работа. Близо шест хиляди души кандидатстват за деветдесетте свободни позиции. [115] Желанието на хората да работят за рупора на ККП отразява упадъка на западната медийна индустрия и заплахата, която чуждестранната пропаганда на ККП представлява за света.
Най-голямата пропагандна машина в света
Навремето Мао Дзедун изисква от информационната агенция „Синхуа“ „да завладее земята и да позволи на целия свят да чуе нашия глас“. [116]
След финансовата криза през 2008 г. западните медии имаха трудности заради собствените си финансови и бизнес кризи. ККП се възползва от възможността да разгърне своята кампания за „външна пропаганда“. Вестниците „People’s Daily“, „China Daily“, „Синхуа“, Китайската централна телевизия (CCTV), „China Radio International“ и други рупори на комунистическата партия създават дистрибуция на вестници, радиостанции и телевизии по целия свят.
Чан Пин, бивш информационен директор на големия китайски вестник „Южен уикенд“, заявява, че между 2009 и 2015 г. китайският режим е отделил 45 милиарда юана (6,52 милиарда долара) за „национална стратегия за външна пропаганда в областта на връзките с обществеността и рекламата“. Според китайски медийни източници тези 45 млрд. юана са само малка част от общите разходи. [117] А в доклад от 2015 г., публикуван от „The Wilson Center“ (Международен център за учени „Удроу Уилсън“, САЩ – бел.прев.), се казва, че ККП харчи между 7 и 10 милиарда долара годишно за медии, насочени към чужди граждани без китайски произход. [118]
През март 2018 г. Отделът за пропаганда на Централния комитет на Китайската комунистическа партия ръководи интегрирането на CCTV, „China Radio International“ и „China National Radio“, за да създаде „China Media Group“, наричана още „Voice of China“. Тя се превръща в най-голямата пропагандна машина в света.
Чуждестранният пропаганден апарат на ККП се опитва да се интегрира, като наема предимно местни репортери и водещи. Видеоразговор между Си Дзинпин и бюрото на CCTV America във Вашингтон през февруари 2016 г. показва, че по-голямата част от работещите там журналисти не са китайци. [119] Но пропагандният отдел на ККП ръководи съдържанието, което те отразяват. По този начин държавните медии на Китай произвеждат местна опаковка в страната-мишена, като използват местни лица и гласове, за да изнасят мисленето на комунистическата партия и да всяват объркване, замествайки „режима“ с „китайския народ“. Тя използва местни жители в чужбина, за да разпространява историите и гласа на ККП – не истинските истории на Китай и не гласовете на китайския народ.
Партията също така предоставя стипендии на млади чуждестранни журналисти, включително в областта на храненето и образованието, за да могат те да следват или да получават обучение в континентален Китай и същевременно да се запознаят с възгледите на ККП за журналистиката.
В много ситуации пропагандата на ККП изглежда неуспешна поради грубите ѝ разкази, които накърняват доверието в нея. Но тя използва редица тактики, сред които: чуждестранни медии като свои говорители, безмилостно атакуване на всички медии и лица, които критикуват ККП, и насилствено осигуряване на подкрепа за ККП.
Подравняване на световните медии по ККП
През 2015 г. външните министри на десет държави осъдиха ККП за изграждането на изкуствени острови в спорните води на Южнокитайско море. В същото време една радиостанция във Вашингтон заяви, че външни сили са се опитали да изфабрикуват фактите и да изострят напрежението в Южнокитайско море. Тя пропуска да спомене усилията на ККП за превземане на властта. Радиостанцията WCRW повтаря голяма част от съдържанието, благоприятстващо позицията на ККП – и интересното е, че не пуска никакви реклами. Единственият ѝ клиент е компания от Лос Анджелис, G&E Studio Inc., която сама по себе си се контролира от 60 % от „China Radio International“ (CRI) в Пекин. G&E излъчва програмите си на китайски и английски език по най-малко петнадесет американски станции, които обхващат Солт Лейк Сити, Филаделфия, Хюстън, Хонолулу и Портланд и други. [120] Най-голямата полза от тази операция е да се скрие ролята на ККП, а слушателите да бъдат подведени да мислят, че самите американци изразяват подкрепа за ККП.
В световен мащаб през 2015 г. CRI управлява тридесет и три такива радиостанции в поне четиринадесет държави. Към 2018 г. тя има петдесет и осем станции в тридесет и пет държави. [121] Контролът и дейностите се осъществяват чрез местни китайски компании, което ги прави законни, въпреки че много хора са недоволни от това, че партията крие своята пропаганда. Под знамето на демокрацията ККП се застъпва за комунизма и се опитва да манипулира аудиторията си, за да възприеме нейните възгледи, като се възползва от пропуски в законите на свободните общества. Тя използва демокрацията, за да я унищожи.
Вложките на „China Daily“ са друга важна част от външната пропагандна кампания на ККП. Преди „China Daily“ публикува в „The Washington Post“ новинарски вложки в подкрепа на ККП, като използва стил на оформление, който може да създаде у читателите впечатлението, че това е съдържание на „The Washington Post“, тъй като текстът, указващ, че вложката е реклама, е поставен на незабележимо място. [122] ККП сключва подобни сделки с повече от тридесет други вестника, сред които „Ню Йорк Таймс“, „Уолстрийт Джърнъл“, „Дейли Телеграф“ и „Льо Фигаро“.
На 23 септември 2018 г. „China Daily“ помества и приложение от четири страници, което изглежда като обикновена новина и коментар в местния вестник „Des Moines Register“ в Айова. Материалът атакува президента на САЩ и предстоящото търговско споразумение, което някои наричат опит да се повлияе на предстоящите междинни избори. [123]
Когато става дума за информационна война, тоталитарният режим на ККП има няколко предимства пред други държави. Партията блокира медиите от всички демократични страни, но е в състояние да вкара своите държавни медии в демократичните общества. ККП предотвратява добавянето на медийни вложки от свободни държави към собствените си медии, но ККП може да вмъква свое съдържание в медиите от свободните общества. Медиите на ККП служат преди всичко на партията и западните журналисти никога няма да заемат ръководни длъжности в техните партийни рупори. ККП обаче може да изпрати свои хора под прикритие в западните медии, или да обучи чужденци да бъдат репортери-рупори на партийните медии.
Докато Западът продължава да смята медиите на ККП за легитимни, той ще продължава да губи в информационната война. През 2018 г. Министерството на правосъдието на САЩ нареди на „Синхуа“ и Китайската глобална телевизионна мрежа да се регистрират като чуждестранни агенти в Съединените щати. Това беше стъпка в правилната посока, но далеч недостатъчна, като проблемът е преди всичко в липсата на реципрочност. Напоследък правителството на САЩ предприема по-решителни действия за противодействие на пропагандните линии на ККП. От март 2020 г. Държавният департамент на САЩ започва да налага ограничения на контролираните от КНР медии, работещи в Съединените щати, като например да ги нарича чуждестранни мисии и да ограничава броя на служителите, които те могат да наемат. Служители от администрацията на Тръмп, като държавния секретар Майк Помпео, остро наблягат на критиките си към опитите на Комунистическата партия да спечели пропагандната война.
Комунистическата партия има превъзходство и в контрола на китайските медии в чужбина. Чрез принуда и изкушения ККП набира голям брой китайскоезични медии, включително някои основани в Тайван медии, които преди това са имали силни традиции в антикомунизма. Спонсорираният от ККП Световен форум на китайските медии се използва като платформа за предаване на инструкциите на партията на китайските медии по света. Повече от четиристотин и шестдесет ръководители на чуждестранни китайски медии от повече от шестдесет държави и региони присъстват на 9-ия Световен китайски медиен форум, проведен във Фуджоу на 10 септември 2017 г.
Пример за въздействието на този медиен контрол са репортажите на „The China Press“ (наричана Qiao Bao на мандарин) – намираща се в Калифорния китайскоезична медия, която разпространява пропагандата на ККП в САЩ. Обширните репортажи на „The China Press“ по време на 19-ия национален конгрес на ККП през 2017 г. са почти идентични с тези, публикувани от официалните партийни медии. [124]
Контролираната от ККП Асоциация на китайските медии в чужбина, в която членуват повече от 160 медии, се включва в действие по време на продемократичните протести в Хонконг през 2014 г. на Движението на чадърите. Групата спешно събира 142 симпатизиращи на ККП медии в Азия, Европа, Африка, Съединените щати и Австралия, за да публикува декларацията си „Да опазим Хонконг“ в подкрепа на гледната точка на ККП. [125]
Наред с икономическата „колонизация“ на Африка от страна на КНР, медиите на ККП също достигат до всички краища на континента. Телевизионната и медийна група „Star Times“ със седалище в Китай работи повече в тридесет африкански държави и твърди, че е „най-бързо развиващият се и най-влиятелният оператор на цифрова телевизия в Африка“. [126] Режимът е безпощаден в проникването си в чуждестранните медии.
Друг аспект на пропагандните операции на ККП в чужбина е потискането на противоположните мнения. Партията заплашва журналистите, които я разобличават, с отказ за издаване на виза и други форми на тормоз, което води до автоцензура. Резултатът е, че съществуват малко световни медийни корпорации, които заемат напълно независима позиция по отношение на ККП, без да се съобразяват с последствията, налагани от режима.
Има няколко начина, по които един тираничен режим като ККП може да подобри публичния си имидж. Първият и най-пряк начин е да се проведат истински реформи и да се премине към форма на управление, която зачита правата на човека, универсалните ценности и върховенството на закона. Вторият начин е режимът да прикрива престъпленията си чрез цензура. Третият начин е активно да убеждава външния свят да застане на страната на режима. Третият метод предлага най-ефективната форма на прикритие на тиранията.
В продължение на десетилетия ККП използва едновременно втория и третия метод. Тя използва разнообразни широкомащабни пропагандни дейности, насочени към чужденците, като променя съзнанието на хората, за да ги накара да мислят положително за комунистически Китай или поне да не критикуват основните му недостатъци. В някои случаи пропагандата на ККП дори успява да ги въвлече в блатото, превръщайки ги в активни съюзници. Чрез мащабни инвестиции и изкусни операции партията полага основите на световна система за създаване на съюзи, изолиране на врагове и превръщане на неутрални субекти в симпатизанти или негодници.
Манипулиране на културния обмен за индоктриниране на света с културата на ККП
Идеологическата и политическата индоктринация е основен инструмент за унищожаване на традиционната китайска култура от ККП. Но през последните години партията афишира своя ангажимент за възстановяване на традиционната култура, като се стреми да се представи за легитимен представител на китайската нация и нейната идентичност. Както беше изяснено в предишните глави на тази книга, тази вълна на предполагаемо възстановяване е оставила настрана душата на традициите, заменяйки я с фалшива версия, наситена с изкривената култура на комунистическата партия. Това не само заблуждава света, но и допълнително подкопава древното наследство на Китай. Типични примери за тези усилия са институтите Конфуций, които се създават в кампусите на колежи и висши учебни заведения по целия свят.
Институтите „Конфуций“ (ИК)подкопават важни академични принципи за автономия и свобода на изследванията, целят да популяризират версията на ККП за исторически събития, изопачават историята на Китай и премълчават за ужасяващите действия на ККП в областта на правата на човека. В някои класни стаи на институтите „Конфуций“ на стената са окачени цитати от Мао. На пръв поглед ИК претендират, че преподават китайска култура, докато всъщност популяризират комунистическата доктрина и прокарват партийната култура.
Според непълни статистически данни към края на 2017 г. КНР е създала най-малко 525 института „Конфуций“ (насочени към колежи и университети) и е открила 1113 класни стаи „Конфуций“ (насочени към начални и средни училища) в повече от 145 държави. [127] Финансирането на ИК се осигурява от „Ханбан“ – организация, свързана с Департамента за работа на Единния фронт на ККП (ДФЕП). Използването на финансовите средства се контролира от служители на посолствата и консулствата на КНР.
Освен че предлагат културни и езикови курсове, институтите „Конфуций“ изопачават историята и дори организират протести срещу дейности, които според ККП застрашават нейното господство. Например пропекински оратори, поканени на спонсорирани от ИК събития, повтарят лъжите на ККП за Тибет, а други твърдят, че Съединените щати са въвлекли Китай в Корейската война, като са бомбардирали китайски села – според доклад от 2018 г. на Комисията за преглед на икономиката и сигурността на САЩ и Китай към Конгреса. [128]
Декретът за ауторизиране на националната отбрана на САЩ за финансовата 2019 г. осъжда опитите на ККП да влияе на общественото мнение в САЩ, особено на „медиите, културните институции, бизнеса, академичните и политическите групи“. Изрично се забранява предоставянето на каквито и да било средства за национална отбрана катедри по китайски език в американски университети, в които съществува институт „Конфуций“. [129]
Пропагандната кампания на ККП в чужбина е ключов проект, целящ глобално да промени възгледите на обществото за режима. ККП разпространява вредната си идеология чрез тази пропагандна дейност, която сериозно заблуждава хората относно режима, начина му на работа, нарушенията на правата на човека и комунизма като цяло.
б. Целта на работата на обединения фронт: разцеплението на Свободния свят отвътре
На 18 декември 2018 г. ККП отбелязва 40 години от т.нар. „реформи и отваряне“. Тя връчва медал за приятелство с Китайската реформа на десет влиятелни чужденци, за да „благодари на международната общност за подкрепата на реформата в Китай“. [130] Сред тези десет чужденци са: Хуан Антонио Самаранч, бивш президент на Международния олимпийски комитет, избрал Китай за домакин на Олимпийските игри през 2008 г.; Робърт Лорънс Кун, американски бизнесмен, кпредоставил името си като автор на ласкава биография за бившия ръководител на ККП Дзян Дзъмин. През последните няколко десетилетия безброй политици и известни личности са били съучастници в тактиките на ККП за обединен фронт.
Мао определя обединения фронт като едно от „трите вълшебни съкровища“ на ККП. Западните правителства са били измамени и са претърпели загуби от тази тактика, но някои от тях започват да се събуждат и вече са публикувани редица разследващи доклади за обединения фронт.
Докладът на USCC (Американската комисия за Китай – бел.прев.) за 2018 г. „Работа на Обединения фронт на Китай в чужбина“ очертава структурата и операциите на ККП в чужбина, включително как ККП използва различни видове правителствени и неправителствени организации за дейността на своя обединен фронт и какви са последиците за САЩ и други западни държави. В доклада се посочва: „Това повишаване на значението на работата на Обединения фронт доведе до увеличаване на броя на служителите му, назначени на висши постове в ККП и в правителството, което от своя страна допринесе за увеличаването с около 40 000 нови кадри на Обединения фронт.“ [131]
През 2018 г. мозъчният тръст „Global Public Policy Institute“ публикува доклад, в който подробно се описват дейностите на Обединения фронт на ККП в Европа. [132] На 29 ноември 2018 г. институтът „Хувър“ към Станфордския университет публикува подробен доклад по същата тема. „Дейностите на Китай за оказване на влияние надхвърлиха традиционния фокус на Обединения фронт върху диаспорите и се насочиха към много по-широк кръг сектори в западните общества – от мозъчни тръстове, университети и медии до държавни, местни и национални правителствени институции. Китай се стреми да популяризира възгледи, симпатизиращи на китайското правителство, политики, общество и култура; да потиска алтернативни възгледи; да приобщи ключови американски играчи към външнополитическите цели и икономическите интереси на Китай.“ [133]
Обединеният фронт на ККП е насочен предимно към следните фигури на Запад: политици и бизнесмени; учени и членове на мозъчни тръстове; китайски лидери, бизнесмени и студенти в чужбина; филмовата и развлекателната индустрия; дисиденти в чужбина.
Политици и бизнесмени
В доклада на Американската комисия за Китай се казва, че ККП разглежда работата на своя Обединен фронт като важен инструмент за укрепване на вътрешната и международната подкрепа за партията. Това включва и подкупване на западни политици. Чрез убеждаване, изкушения и изграждане на лични взаимоотношения ККП поддържа тесни връзки с много високопоставени служители в западните правителства. Партията се отнася към тези политици като към свои „държавни съкровища“, като им прави щедри подаръци и ги удостоява с титли като „стари приятели на Китай“. Сред тях са настоящи и бивши генерални секретари на ООН, държавни ръководители, високопоставени правителствени служители, висши правителствени съветници, ръководители на международни организации, известни академици и учени от мозъчни тръстове, както и магнати от медийни консорциуми. От всички тези хора в мрежата на обединения фронт се очаква в решаващи моменти да изразят подкрепата си за ККП.
Патрик Хо Шипин, бивш секретар по вътрешните работи на Хонконг, е осъден в САЩ за подкуп през декември 2018 г. Хо е имал тесни връзки с ККП и е подкупил високопоставени служители в две африкански държави от името на „China Energy Co. Ltd.“, свързана с ККП енергийна корпорация, за да получи тя права за добив на полезни изкопаеми. [134]
В съдебните материали на САЩ са документирани също корупция и шпионаж, извършени от китайския телекомуникационен гигант ZTE. Двама високопоставени служители на телекомуникационната компания в Либерия свидетелстват, че между 2005 и 2007 г. ZTE е подкупвала множество длъжностни лица, включително президента, държавни служители и съдии, с хартиени пликове, пълни с хиляди долари в брой. [135]
ККП използва пари и жени, за да впримчва политическите лидери и след това да ги използва като пионки за целите на режима. В меморандум след междинните избори в САЩ през ноември 2014 г. „CEFC China Energy“ очертава план за установяване на връзки и приятелства с политици. Йе Дзянмин, понастоящем компрометиран председател на компанията, има силни връзки с европейски политически лидери. Случва се той да моли съветник по сигурността на президента на САЩ да убеди американската армия да не бомбардира Сирия, защото искал да изкупи петролните находища там. Йе може да се похвали и с връзки с високопоставени служители на Федералния резерв и на ООН, както и с членове на семействата на американски държавни служители. [136]
Когато сметне за необходимо, ККП може да формира различни временни обединени фронтове, за да изолира враговете си. Например ККП използва гласовете на развиващите се страни, чиито служители преди това е подкупила, за да прокара или блокира предложения в Организацията на обединените нации. Чрез свои пълномощници ККП пречи на усилията на САЩ да стабилизира Близкия изток. Междувременно тя успява да създаде нови икономически съюзи. По време на търговската война между САЩ и Китай ККП се опита да създаде конфликт между САЩ и Европа, с цел да използва последната като част от друг обединен фронт срещу САЩ.
Политици на локално ниво също са мишени за дейността на обединения фронт на ККП. Сред тях са лидери на общности, членове на градски съвети, кметове, щатски сенатори и други. Обичайният подход е чрез китайски организации или търговци да се правят дарения на местни политици, които се канят да посетят Китай, където получават подкупи. Техните семейни предприятия получават специално отношение в Китай. Случаите на залагане на сексуален капан, известни като „медени капани“, често включват изнудване и ККП обикновено използва тази тактика.
Чън Йонлин, бивш служител на китайското консулство в Сидни, Австралия, дезертирал през 2005 г., казва пред „The Epoch Times“, че ОФЦК (Обединения фронт на Централния комитет на ККП) се е внедрил в австралийското правителство и е подкупвал служители. Чън казва: „Размерът на частните подкупи за длъжностните лица далеч надхвърля политическите дарения. Особено за високопоставените служители подкупите бяха огромни. … Друг аспект на подкупите са пътувания до Китай с поемане на всички разноски, където длъжностните лица са третирани като крале. Това включва и проституция, платена от китайски компании. Много длъжностни лица са променили позициите си след завръщането си от Китай.“ [137]
Със силната си финансова подкрепа ККП плаща на комунистически и леви политици по целия свят да станат нейни агенти в тези страни, за да продължат да разпространяват комунистическата идеология.
ККП използва същата тактика спрямо лицата от финансовия сектор и редица други отрасли. Бизнесмените и предприемачите се третират като крале и им се предоставят бизнес стимули. В замяна на това те стават глас на ККП, който лобира пред своите правителства и влияе върху финансовата и икономическата политика на своите държави. По време на търговската война между САЩ и Китай ККП често контактува с магнати от Уолстрийт. Много водещи финансови компании и международни корпорации извършват стопанска дейност в Китай. За да подпомогнат разширяването на бизнеса си там, тези компании наемат децата на многобройни високопоставени китайски служители, наречени „принцоподобни/принцовци“. В замяна тези принцовци действат като очи, уши и глас на Партията във въпросните компании.
Академични кръгове и мозъчни тръстове
Много мозъчни тръстове на Запад пряко определят политиките и стратегията на своите страни по отношение на Китай, ето защо ККП им обръща специално внимание. ККП упражнява контрол върху мозъчните тръстове чрез финансово спонсорство. Тя подкупва, контролира или оказва влияние върху почти всички мозъчни тръстове, свързани с Китай. [138] Според доклад на „The Washington Post“ от 2018 г. китайският технологичен гигант „Huawei“ е предоставял финансова подкрепа на мозъчни тръстове във Вашингтон, които след това пишат положителни доклади за „Huawei“. [139]
„Huawei“ спонсорира повече от двадесет университета в Обединеното кралство, включително Кеймбридж и Оксфорд. Историкът Антъни Глийз, британски експерт по национална сигурност, заявява: „Става дума за електронна програма, която се движи от вливането на китайски пари в британските университети. Това е въпрос на национална сигурност.“ [140] „Huawei“, чрез програмата си „Семена за бъдещето“ привлича голям брой млади талантливи инженери – класическа тактика за комунистическа диверсия.
ККП купува чуждестранни учени, особено наблюдатели на Китай, с пари, постове и слава. Някои от тези учени след това следват отблизо реториката на ККП, като публикуват книги и статии, за да обяснят „мирния възход“ на ККП, концепциите за „китайската мечта“ или „китайския модел“. Гледните точки на тези учени оказват влияние върху политиките на западните правителства по отношение на Китай да се приспособят към ККП, която се опитва да превземе международния ред.
Още по-лошо е, че през последните няколко десетилетия западните учени в областта на хуманитарните науки и социолозите са силно повлияни от разновидностите на комунистическата идеология. С малко влияние от страна на ККП те могат да преминат от това просто да подкрепят за лявата идеология до възхвала за управлението на партията.
Китайски лидери, бизнесмени и студенти от чужбина
ККП успешно използва патриотизма на чуждестранните китайски студенти, за да създаде симпатии към политиките и идеологията на ККП. За да спечели подкрепата на чуждестранните китайци, ККП им предоставя финансова помощ. Тя често използва фразата „любовта към родината, приятелството на роднините“ като част от умишленото смесване на Китай и ККП, за да заблуди китайците в чужбина. Партията също така използва широка мрежа от организации, поддръжници и шпиони в чужбина, за да маргинализира и атакува своите опоненти.
ККП използва различни претексти, за да кани китайците зад океана да правят бизнес и да инвестират в континентален Китай. Тя осигурява специално отношение към китайските лидери от чужбина при посещенията им в страната, като им организира срещи с високопоставени служители и ги кани да присъстват на честванията на националния празник на КНР.
Зак Дорфман, старши научен сътрудник в Съвета по етика в международните отношения на „Карнеги“, публикува в „Politico” разследващ доклад, в който разкрива китайски и руски шпионски дейности в Силициевата долина, като обръща специално внимание на китайските участници. В доклада като пример е разгледана Роуз Пак, китайски брокер на власт от Сан Франциско. В него се отбелязва, че ККП е използвала Пак, за да накара Китайската търговска камара в Сан Франциско да маргинализира Фалун Гонг, тибетските, протайванските и уйгурските групи, като им попречи да участват в парада за китайската Нова година. [141]
В доклада на Американската комисия за Китай подробно се описва и начинът, по който ККП контролира асоциациите на китайските студенти и учени (CSSA). На уебсайтовете си някои клонове на CSSA директно посочват, че са създадени от местното китайско консулство или са негови дъщерни дружества, докато в други случаи контролът се осъществява тайно. Тези организации получават нареждания от местните консулства на КНР, което не позволява да се излъчват каквито и да било несъгласувани мнения. Служителите на консулствата тормозят, сплашват и следят студентите, които не са съгласни с линията на комунистическата партия.
CSSA и свързаните с тях лица понякога дори извършват промишлен и икономически шпионаж. През 2005 г. френският вестник „Le Monde“ съобщава, че CSSA към университета в Льовен, Белгия, е водещата шпионска група на ККП в страната. Понякога подобни шпионски мрежи се състоят от няколкостотин агенти, работещи в различни компании в Европа. [142]
Филмовата и развлекателна индустрия
През последните години ККП увеличи усилията си за внедряване в развлекателната индустрия на САЩ. През 2012 г. континенталната компанията от континентален Китай „Wanda Group“ дава 2,6 милиарда долара, за да придобие AMC – втората по големина верига киносалони в САЩ. След тя купува „Legendary Entertainment“ за 3,5 милиарда долара и „Carmike Cinemas“, четвъртата по големина верига киносалони в САЩ, за 1,1 милиарда долара. [143] През 2016 г. „Ali Pictures“ придобива дял в „Amblin Partners“ на Стивън Спилбърг и поставя свой представител в борда на директорите на „Amblin”, за да участва във вземането на важни решения. [144]
Една от главните цели на ККП, свързана с внедряването ѝ в развлекателната индустрия, е светът да следва сценария на ККП – да създава положителен образ на ККП и на така наречения мирен възход на Китай, за да прикрие тираничните амбиции на режима. В същото време този образ прикрива как износът на партийна култура е корумпирал света. От 1997 г. до 2013 г. Китай е инвестирал само в 12 от 100-те най-касови холивудски филма. Но през следващите пет години Китай съфинансира 41 от най-популярните холивудски филми. [145]
Холивуд желае бързо разрастващия се китайски филмов пазар, а изпълнителните му директори са наясно, че ще бъдат изключени от него, ако не се подчиняват на партийната линия. Затова те се стараят да гарантират, че вземат предвид китайската цензура. [146] На американските филмови звезди, заели позиция срещу потисничеството на ККП, се забранява да влизат в страната или филмите им се премахват от китайския пазар. Ясната подкрепа на холивудската звезда Ричард Гиър за Тибет например води до това да му бъде отказан достъп до Китай, което ограничава кариерата му в Съединените щати, тъй като филмовите продуценти се стремят да не обидят или провокират ККП. [147] Други филмови звезди също са били включени в черния списък за подобни „прегрешения“.
Маргинализиране на експерти и дисиденти зад граница
ККП използва сплашване и стимули, за да влияе на западни китайски учени и да маргинализира експертите, които критикуват режима. Това е накарало много от тях доброволно да се самоцензурират. Заплахите включват отказ за издаване на визи, което оказва най-голямо въздействие върху младите учени. В името на професионалното развитие мнозина доброволно избягват да обсъждат правата на човека, Тибет и други чувствителни теми, които могат да предизвикат гнева на партията.
Пери Линк, професор по източноазиатски изследвания, е включен в черния списък на ККП заради научните си изследвания за клането на площад „Тиенанмън“. Отношението към него от страна на режима се превръща в „урок“ за младите учени как не трябва да се постъпва. [148]
През октомври 2017 г. Бенедикт Роджърс, заместник-председател на Комисията по правата на човека към Британската консервативна партия и поддръжник на демократичното движение в Хонконг, отива в Хонконг на частно посещение, за да се види с приятели, сред които и активисти за демокрация, но на летището в Хонконг му е отказано влизане и е репатриран. [149]
В доклада на Американската комисия за Китай от 2018 г. се казва също, че разузнавателните агенти на КНР се опитват да вербуват хора от етническите малцинства, включително уйгури, живеещи в чужбина, за да действат като шпиони. Отказът може да доведе до преследване на членовете на техните семейства в Китай. Уйгурите, които са били заплашвани, заявяват, че целта на подобни заплахи е не само да се събира информация за уйгурската диаспора, но и да се създаде раздор и да им се попречи да се противопоставят ефективно на ККП. [150]
в. Икономическа война: тежката артилерия на ККП
Ако външната пропаганда в чужбина, управлението на възприятието и работата на обединения фронт са формите на меката сила на ККП, то нейната високотехнологична индустрия е една от формите на твърдата сила на Партията.
От 80-те години на миналия век насам КНР прилага редица стратегически планове в областта на науката и технологиите, сред които: Програмата 863 (известна също като Държавна програма за научни изследвания и развитие на високите технологии), която подпомага кражбата на технологии от други държави; програмата „Факел“, която подпомага изграждането на високотехнологични търговски отрасли; Програмата 973 за научни изследвания; и Проект 211, който подпомага „реформирането“ на университетите. [151][152] Планът „Произведено в Китай 2025“ има за цел до 2025 г. Китай да се превърне от страна-производителка в производствена сила, като заеме водеща позиция в областта на съхраняването на данни, 5G и др. Стратегията включва амбициозни планове за изкуствен интелект, в който Китай се стреми да бъде световен лидер до 2030 г. Целта е да се повиши статутът на КНР от световна фабрика до такъв на напреднал производствен гигант, като по този начин се постигне глобално превъзходство. [153]
При нормални обстоятелства дадена страна може да мобилизира държавни ресурси в полза на индустриалното развитие или да инвестира в изследването на ключови технологии. Но стратегията на ККП за развитие на високите технологии представлява основна заплаха за свободния свят, тъй като КНР не действа като нормална държава и не спазва нормите, които регулират международните отношения. Целта на технологичното развитие на ККП не е КНР да се присъедини към другите високотехнологични държави в света или да се конкурира с тях на равна нога, а по-скоро да елиминира противниците си и да срине западните икономики, особено тази на САЩ и по този начин да бъде една стъпка по-близо до световно господство.
Технологичните иновации са плод на индивидуалната свобода, която е в естествен конфликт с тоталитарното управление на комунизма. Изследователите в континентален Китай са лишени от свободата да използват чуждестранни търсачки, да не говорим за изразяване на свободата им по други начини. По този начин наистина е трудно да се направят истински пробиви в научните и технологичните иновации, като се имат предвид ограниченията на ККП върху мисълта и достъпа до информация.
За да компенсира това, Партията използва различни подмолни средства, за да открадне западни технологии и да спечели авангардни таланти, а също така използва нечестни и извънредни мерки, за да подкопае западната индустрия. КНР е възприела изцяло държавен подход, включващ държавни органи и фирми, военни, частен бизнес и частни лица, за да открадне технологиите, за чието разработване Западът е похарчил десетилетия и огромни суми пари. След като усвоят и усъвършенстват откраднатата интелектуална собственост, компаниите от континентален Китай масово произвеждат високотехнологични стоки на ниски цени и ги предлагат на международните пазари, изтласквайки чуждестранните предприятия, които са частна собственост и не могат да пренебрегват разпоредбите, които са наложени в КНР. Тази икономическа стратегия е важен компонент от „тоталната война” на ККП срещу Запада.
Капанът на търговските технологии за достъп до пазари
През последните години високоскоростната железопътна мрежа на Китай се превърна почти в реклама на високотехнологичните производствени умения на страната и възникна понятието „дипломация на високоскоростните железници“. Китайските държавни медии нарекоха работата на Китай в тази област „легендарна“, като се има предвид бързото ѝ развитие, продължило само десет години. За западните компании обаче изграждането на високоскоростни железници в Китай е кошмар, свързан с технологични кражби, уловки и в крайна сметка огромни загуби в замяна на малки печалби.
Работата по проекта за високоскоростна железница започва в началото на 90-те години. Към края на 2005 г. ККП изоставя идеята за самостоятелно разработване на технологията и се обръща към западните технологии. Целта на ККП е ясна от самото начало: тя планира първо да придобие технологията, след това да произвежда същата технология и да я продава на по-ниски цени на световния пазар.
Китайската страна изисква от чуждестранните производители да подпишат договор за трансфер на технологии с местна китайска фирма, преди да участват в търгове за строителни договори. Китайският режим е въвел и официални вътрешни оценки, наречени „оценки на трансфера на технологии“, които се фокусират не върху това колко добре чуждестранните фирми преподават своите системи, а по-скоро върху това колко добре местните фирми ги усвояват. Ако местните предприятия не усвоят напълно технологията, Китай не плаща. Властите също така изискват до последната партида от поръчки местните предприятия да произвеждат 70 % от поръчките. [154]
Тъй като чуждестранните компании смятат, че достъпът до китайския пазар е възможност, която не бива да се пропуска, тези условия не ги спират да подписват договори. Японската Kawasaki, френската Alstom, германската Siemens и канадската Bombardier подават оферти. Но нито една западна компания не пожела да прехвърли своята основна, най-ценна технология. Така ККП продължава да играе игри с няколко от компаниите с надеждата, че поне една от тях ще отстъпи и ще се откаже от нещо наистина ценно в полза на краткосрочни интереси. Когато се оказва, че едно от дружествата ще получи част от китайския пазар в замяна на технология, останалите се изплашват, че ще останат извън него. Така някои от тях попадат в капана на ККП, в резултат на което Китай успява да извлече ключови технологии от горепосочените четири компании.
КНР инвестира огромни суми в железопътния проект, без да се съобразява с разходите, и китайските фирми изграждат най-мащабната високоскоростна железопътна система в света. За няколко години Китай бързо усвоява западните технологии, които след това са превърнати в „независими права на интелектуална собственост“. Това, което наистина шокира западните компании, е, че КНР започна да кандидатства за патенти за високоскоростни железници в чужбина, а китайските фирми се превръщат в ожесточени конкуренти на своите бивши учители на международния пазар. Тъй като китайските компании са натрупали голям практически опит в тази област и разполагат с всички промишлени предимства, произтичащи от мащабния производствен капацитет и огромната държавна финансова подкрепа, китайската високоскоростна железопътна индустрия притежава конкурентно предимство спрямо останалите. Тя се превръща в ключов елемент на партийния проект „Един пояс, един път“.
Има време, когато чуждестранните компании мечтаят да получат своя дял от огромния пазар на високоскоростни железопътни линии в Китай; вместо това установяват, че не само са изтласкани от този пазар, но са си създали и силен международен конкурент. Йошиюки Касай, почетен председател на Централната японска железопътна компания, заявява: „Шинкансен“ (японският влак-стрела) е перлата на Япония. Прехвърлянето на технологията към Китай беше огромна грешка.“ [155]
Самата ККП признава, че успехът на Китай в областта на високоскоростните железници е постигнат благодарение на изкачването върху раменете на гиганти. Всъщност от самото начало целта ѝ е била тя да се превърне в гигант, за да елиминира всички останали. ККП има ясно изразена двойна цел: краткосрочната ѝ цел е да използва икономическите постижения, за да докаже легитимността на своя режим и да постигне икономически и технологичен напредък, за да поддържа и възбужда националистически настроения и пропаганда. Но дългосрочната ѝ цел е да докаже, че нейната комунистическа система превъзхожда капиталистическата, затова тя безскрупулно краде технологии и използва силата на цялата страна, за да се конкурира с капиталистическото свободно предприемачество.
Тактиката на ККП – обещание за достъп до пазара в замяна на технологии; принуждаване към трансфер на технологии; усвояване и усъвършенстване на чужди технологии; заставяне на фирмите от континентален Китай да се подготвят на вътрешния пазар, преди да навлязат на световния; глобален дъмпинг на продукти с цел подбиване на цените на конкурентите – всичко това доведе до огромни загуби за западните компании и за трудовия пазар.
През 2015 г. ККП представи десетгодишния проект „Произведено в Китай 2025“, в който се предвижда до 2025 г. Китай да се превърне от голяма страна – производителка в производствена сила, а до 2035 г. производствената индустрия на страната да надмине тази на индустриално напреднали страни като Германия и Япония. КНР се надява, че до 2049 г. ще бъде лидер в иновациите в ключови производствени сектори. Използвайки такава възвишена реторика, ККП издига статута на своя производствен сектор до „основата на нацията“ и „инструмент за подмладяване на страната“.
Производствена суперсила, изградена върху кражби
Как ККП е увеличила производствения и иновационния потенциал на Китай за толкова кратък период от време? Тя използва същите стари трикове: принуждава компаниите да прехвърлят своите технологии, както в случая с високоскоростните железници, и изисква от чуждестранните компании да създават съвместни предприятия с китайски фирми, за да могат да придобият технологиите на чуждестранните компании. Освен това режимът насърчава местните фирми да придобиват чуждестранни високотехнологични компании, да инвестират директно в стартиращи предприятия с ключови технологии и да създават чуждестранни центрове за научноизследователска и развойна дейност. Режимът насърчава водещи чуждестранни технологични и научноизследователски институти да създадат центрове за научноизследователска и развойна дейност в Китай, и използва целенасочени политики за привличане на чуждестранни технологични експерти.
Много стартиращи компании в Силициевата долина се нуждаят от капитал. ККП използва парите на данъкоплатците да инвестира в тях, за да се сдобие с нови технологии, включително ракетни двигатели, сензори за автономни военни кораби и 3D принтери, които произвеждат гъвкави екрани, които могат да се използват в пилотските кабини на изтребителите. Кен Уилкокс, почетен председател на „Silicon Valley Bank“, заяви през 2017 г., че в рамките на шест месеца три различни китайски държавни предприятия са се свързали с него за закупуване на технологии от тяхно име. Той казва: „И в трите случая те казаха, че са упълномощени от Пекин и нямат представа какво искат да купят. Просто ставаше дума за всякакви технологии.“ [156] В разследващ доклад от 2018 г. на Службата на търговския представител на САЩ се казва, че „Digital Horizon Capital“ (преди Danhua Capital) използва китайския рисков капитал, за да помогне на ККП да придобие най-добрите технологии и интелектуална собственост в САЩ. [157]
Способността на КНР за промишлен шпионаж далеч надхвърля мащабите на търговските шпиони в миналото. За да открадне технологии и тайни от Запада, режимът мобилизира всички налични кадри, включително шпиони, хакери, чуждестранни студенти, гостуващи учени, имигранти от континентален Китай и Тайван, работещи в западни компании, и западни граждани, изкушени от
ККП винаги е желаела американския изтребител Стелт F-35. През 2016 г. канадският гражданин с постоянен адрес в Китай Су Бин е осъден на 46 месеца затвор за това, че е работил с китайски военни хакери, за да проникне в компютърните системи на „Lockheed Martin“ и да открадне плановете за F-35 и други американски военни самолети. Разследващите са установили, че групата на Су е откраднала също така информация за изтребителя Стелт F-22 на Lockheed и стратегическия транспортен самолет C-17 на Боинг, както и 630 000 файла от системата на Боинг с общ обем от около 65 гигабайта данни. [158] НОА (Народна Освободителна Армия на Китай) притежава собствен изтребител Стелт J-20, демонстриран през последните години, който вече е много подобен на F-22, а по-малкият китайски FC-31 е имитация на F-35.
Дейвид Смит, експерт по метаматериали в университета „Дюк“, изобретява „невидима мантия“, която един ден може да защити американските сили. Американската армия инвестира милиони в подкрепа на неговите изследвания. През 2006 г. китайският студент Руопен Лиу пристига в Съединените щати с ясната цел да учи в лабораторията на Смит и да стане протеже на учения. Служител на контраразузнаването на ФБР смята, че на Лиу е била възложена конкретна мисия – да се сдобие с изследванията на Смит. През 2007 г. Лиу довежда двама свои бивши колеги, които пътуват на разноски на китайския режим, за да посетят лабораторията на Смит, и те работят върху „невидимата мантия“ за определен период от време. По-късно оборудването, използвано за изработването на мантията, е дублирано в лабораторията на Лиу в Китай. [159]
На 20 декември 2018 г. Министерството на правосъдието завежда дело срещу двама китайски граждани от китайската хакерска организация APT 10, която има тесни връзки с ККП. Според обвинителния акт от 2006 г. до 2018 г. APT 10 е извършила мащабни хакерски атаки, като е откраднала огромни количества информация от повече от четиридесет и пет организации, включително НАСА и Министерството на енергетиката. Откраднатите документи са включвали информация за лекарства, биотехнологии, финанси, производство, петрол и природен газ.
Директорът на ФБР Кристофър Рей заявява: „Просто казано, целта на Китай е да замени САЩ като водеща световна суперсила и те използват незаконни методи, за да постигнат това. Използват все по-широк набор от нетрадиционни и незаконни методи.“ [160] Катлийн Пакет, бивш служител на американското контраразузнаване в Сан Франциско, казва, че ККП влага всичките си усилия в шпионаж и получава всичко безплатно. [161] ККП е започнала „война срещу всички“, за да заграби напреднали технологии от Запада, като използва патриотизма, расовите настроения, парите и престижа, за да стимулира безпрецедентната си кражба.
Някои защитават китайската кражба на интелектуална собственост, като твърдят, че тази дейност не може да бъде значителна, тъй като китайските фирми нямат пълна представа за това как технологиите се внедряват и индустриализират. Много опасно обаче е да се гледа на индустриалния шпионаж на КНР по този начин. Шпионажът в електронната епоха е напълно различен от този през изминалите десетилетия, в които шпионите са можели да направят няколко снимки. Сега шпионите на ККП крадат цели бази данни с изследвания и в много случаи присвояват не само технологиите, но и експертите. С мощта на световната фабрика, която КНР развива от десетилетия, и с натрупания потенциал за научноизследователска и индустриална дейност режимът наистина иска и може да изгради производствена суперсила, основана на кражби – и в момента е на път да го направи.
Програма „Хиляда таланта“: Шпионаж и привличане на таланти
От отварянето на континентален Китай към света през 70-те години на миналия век до днес, милиони китайски студенти са учили в чужбина и много от тях са се реализирали в различни области. ККП се стреми да вербува и използва тези талантливи хора, в които Западът инвестира и ги обучава, за да върнат директно в Китай придобитите от тях технологии и икономическа информация. До неотдавнашното ѝ изчезване, множество правителствени служби на КНР управляваха програмата „Хиляда таланта“. Започнала през 2008 г., програмата „Хиляда таланта“ привидно се отнася до набирането на най-добрите китайски таланти в чужбина, които да се върнат в Китай да работят на пълен работен ден или за краткосрочни позиции. Но истинската цел е държавната индустрия да се сдобие с нови технологии и интелектуална собственост от Запада. През 2020 г., след нарастващия натиск от страна на Запада, информацията за програмата е изтрита от погледа на обществото.
През септември 2015 г. ФБР разсекретява документ за програмата. В него се прави заключението, че набирането на лица за определени цели позволява на Китай да извлече печалба по три начина: да получи достъп до изследвания и опит в областта на авангардните технологии; да се възползва от дългогодишни научни изследвания, провеждани в САЩ и подкрепяни от американски правителствени грантове и от частно финансиране; да окаже сериозно въздействие върху американската икономика. [162]
В доклад от 2018 г. Националният институт по здравеопазване на САЩ (NIH) отбелязва, че чужди граждани са прехвърлили американска интелектуална собственост в родните си страни, докато са били на заплата в правителството на САЩ. Техните действия са оказали несправедливи последствия върху всички академични институции в САЩ. [163] М. Рой Уилсън, съавтор на доклада и съпредседател на консултативния комитет към директора на NIH, заявява, че ключово условие за включване в програмата „Хиляда таланта“ е достъпът до ценна интелектуална собственост. Той допълва още, че проблемът е значителен, а не случаен, и че е невъзможно да се пренебрегне сериозността на загубите на интелектуална собственост. [164]
Питър Харел, старши научен сътрудник в програмата за енергетика, икономика и сигурност в Центъра за нова американска сигурност, заяви: „По отношение на технологичните си възможности Китай се стреми към подход, обхващащ цялото общество. Това включва закупуване на иновативни компании чрез инвестиции в чужбина; изискване от западни компании да прехвърлят авангардни технологии в Китай като условие за достъп до пазара; предоставяне на огромни държавни ресурси за финансиране на вътрешното технологично развитие; финансиране на обучението на най-добрите китайски студенти и изследователи в чужбина; заплащане на големи премии за привличане на таланти обратно в Китай.“ [165]
Програмата „Хиляда таланта“ включва като целеви групи почти всички китайски студенти, които са пристигнали в САЩ от 80-те години насам и които са имали достъп до полезна информация за индустриалното, технологичното и икономическото развитие на режима – потенциално десетки хиляди лица. ККП мобилизира капацитета на цялата страна и населението, за да води неограничена война при набирането на таланти и натрупването на интелектуална собственост.
Зловещи усилия на цялото правителство
В допълнение към откритата кражба ККП използва националната мощ на Китай, за да оказва натиск върху частния бизнес на Запад чрез държавна подкрепа и субсидии – огромни суми, насочени към подпомагане на ключови индустрии в Китай. Това представлява огромно и уникално предизвикателство за страните, в които лидерите се избират демократично и оставят бизнес решенията на самия бизнес. Държавните субсидии, които в крайна сметка се извличат от джоба на несъгласните данъкоплатци, означават, че китайските производители могат да пренебрегват реалните разходи за правене на бизнес, което ги превръща в неудържими хищници на международните пазари.
Промишлеността за производство на слънчеви панели е класически пример за индустрия, която се възползва от държавни субсидии. В началото на 2000 г. сред десетте най-големи производители на слънчеви панели няма китайски компании, но през 2017 г. те са шест, включително първите две. По време на първия мандат на президента на САЩ Барак Обама зеленият енергиен отрасъл е силно насърчаван, но не след дълго десетки производители на соларни панели обявиха фалит или трябваше да свият дейността си пред лицето на нестихващата конкуренция от Китай, което в крайна сметка подкопа ентусиазма в отрасъла за чиста енергия. [166] Щетите бяха причинени от дъмпинга на китайски продукти на международния пазар, който бе активиран от субсидиите на режима за местната соларна индустрия.
В западните страни държавите също финансират ключови проекти, включително такива, които са на върха на технологичното развитие. Прототипът на интернет например е разработен за първи път от Министерството на отбраната на САЩ. На Запад обаче участието на държавата на национално ниво е ограничено. След като дадена технология бъде комерсиализирана, частните компании са свободни да действат по свое усмотрение. Например НАСА разпространява резултатите от напредналите си изследвания сред промишлеността чрез своята програма за трансфер на технологии. Много от нейните софтуерни проекти просто поставят изходния си код в мрежата като отворен код. За разлика от тях ККП използва пряко държавната власт за комерсиализиране на високите технологии, което е равносилно на използването на „China Inc.“ за конкуриране с частните западни фирми.
Проектът „Произведено в Китай 2025“, разбира се, е неразривно свързан с държавните субсидии и държавното индустриално планиране. Ако ККП продължи да следва сегашния си курс, историята на компаниите за соларни панели ще се повтори и в други отрасли, а китайските продукти ще се превърнат в глобални убийци на работни места. Чрез неограничена икономическа и технологична война ККП успешно вкарва в капан много западни компании, включително мултинационални корпорации. Те предават капитали и напреднали технологии, но, неспособни да се конкурират честно на китайския пазар, вместо това успяват да си създадат собствени конкуренти, подкрепяни от държавата. ККП ги използва като пионки за постигане на своите амбиции.
г. Използване на масите за шпионаж
За ККП информацията е просто още едно оръжие в арсенала ѝ. Независимо от сферата, било то свързано с държавата, частни предприятия или индивидуални бизнес начинания, всички начини за получаване на информация се разглеждат като честна игра за осъществяване стратегическите амбиции на режима.
ККП използва и законодателството, за да принуди всички китайци да участват в неограничените ѝ военни действия. Законът за националното разузнаване на Китайската народна република, приет от Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители, гласи, че „националните разузнавателни служби могат да изискват от съответните агенции, организации и граждани да предоставят необходимата подкрепа, помощ и сътрудничество”. [167] Това означава, че всеки китайски гражданин може да бъде принуден от ККП да събира разузнавателна информация и да стане шпионин.
На 12 декември 2018 г. Комисията по правосъдие на Сената на САЩ проведе изслушване относно нетрадиционните шпионски дейности на ККП. Бил Прийстъп, помощник-директор на отдела за контраразузнаване на ФБР, очерта подхода на ККП: партията играе по правилата, когато това е изгодно, а в други случаи ги разчупва или нарушава, за да постигне целите си. Когато е възможно, Партията се опитва и да пренапише правилата и да преобрази света според собствените си изисквания. [168]
Джон Демърс, помощник-главен прокурор на отдела за национална сигурност към Министерството на правосъдието на САЩ, свидетелства, че планът на ККП “Произведено в Китай 2025” по същество представлява наръчник за това какво да се открадне. Той разкрива, че от 2011 г. до 2018 г. повече от 90 % от случаите на икономически шпионаж, за които се твърди, че включват или облагодетелстват дадена държава и повече от две трети от случаите на кражба на търговски тайни, са свързани с КНР. [169]
Шпионажът на ККП далеч не се ограничава само до интелектуална собственост. ККП контролира всички големи частни компании в Китай и ги използва за събиране на международно разузнаване. През 2018 г. в публикация в Twitter американският сенатор Тед Круз нарича Huawei „шпионска агенция на комунистическата партия, фино завоалирана като телекомуникационна компания“. „Нейните мрежи за наблюдение обхващат целия свят, а клиентите ѝ са нелоялни режими като Иран, Сирия, Северна Корея и Куба. Арестът на финансовия директор на „Huawei“ Уанджоу Мън в Канада е както възможност, така и предизвикателство“, пише Круз. [170]
Разследване, публикувано през януари 2018 г. от френския вестник „Le Monde“, разкрива, че поверителна информация от централата на Африканския съюз в Етиопия е била изпращана до Шанхай всяка вечер в продължение на пет години, считано от януари 2012 г. ККП е обвинена, че стои зад хакерската атака. Доклад, публикуван от Австралийския институт за стратегическа политика шест месеца по-късно, разкрива, че „Huawei“ е бил основният доставчик на инфраструктурата за информационни и комуникационни технологии в сградата на централата. [171]
Андре Кен Якобсон, постдокторант в Центъра за военни изследвания в Копенхаген, казва: „Обезпокоителното е, че ККП може да получи много важна и чувствителна информация. Те могат да влязат в системата, която контролира цялото ни общество. В бъдеще всичко ще бъде свързано с 5G мрежата. Притесняваме се, че страната, която предоставя такова оборудване – Китай – контролира превключвача/превключвателя/бутона за превключване“. [172]
От поне две десетилетия ККП използва хакери в широк мащаб, за да получава важна информация от други държави. Още през 1999 г. хакери на ККП, маскирани като чуждестранен уебсайт на Фалун Гонг, атакуват Министерството на транспорта на САЩ. Министерството се свързва с уебсайта, за да разследва атаката, и проследявайки я, стига до хакер от ръководена от партията разузнавателна агенция. [173] През юни 2015 г. хакери на ККП атакуват Американската служба за управление на персонала на САЩ, като открадват данни и информация за сигурността на повече от 21,5 милиона американци. Засегнатите включват 19,7 млн. държавни служители и 1,8 млн. членове на техните семейства.
През ноември 2018 г. „Marriott International“ обявява, че още през 2014 г. хакери са откраднали лична информация, включително паспортни данни на до 500 милиона гости. На 12 декември държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео потвърждава, че хакерската атака е извършена от ККП. Marriott е най-голямата верига, предоставяща хотели за правителството и армията на САЩ.
д. Многото форми на неограничена война
ККП използва и други методи на неограничена война. Няколко основни сред тях са изброени по-долу.
Дипломатическа война
Типичният дипломатически метод на ККП е „разделяй и владей“. Когато светът критикува ККП за нарушаването на човешките права, служителите на режима приканват всяка страна да обсъжда правата на човека поотделно и насаме; следователно тази критика не може да има възпиращ ефект. Нещо повече, ККП на практика срива международните норми, които защитават човешките права.
ККП използва този метод, за да избегне осъждане и санкции точно преди да бъде приета в Световната търговска организация. След като е приета, ККП веднага започва да използва икономически средства, за да изкушава различни държави и отново използва метода „разделяй и владей“, за да постигне мащабни пробиви в различни области.
ККП използва и тактиката на заложническата дипломация, за да арестува и заплашва както китайци, така и некитайци, докато исканията ѝ не бъдат изпълнени. Преди КНР да получи от САЩ право на постоянни нормални търговски отношения през 2002 г., властите на режима арестуват дисиденти преди почти всяка преговорна сесия, а след това използват освобождаването им като разменна монета по време на преговорите. Комунистическата партия пренебрегва живота на собствения си народ, но знае, че западните общества се грижат за основните човешки права. Затова тя използва китайския народ като заложници, за да заплашва врага – Съединените щати.
С бързото развитие на китайската икономика ККП става все по-смела и дори взема чуждестранни заложници. Шест седмици след като гореспоменатият Су Бин е арестуван в Канада за хакерска атака срещу военна база данни на САЩ, канадската двойка Кевин и Джулия Гарат са арестувани в Китай и обвинени в шпионаж. [174]
След ареста на вицепрезидента и главен финансов директор на Huawei Мън Уанджоу във Ванкувър на 1 декември 2018 г., китайското министерство на външните работи задвижи серия от протести, а китайското посолство в Канада мобилизира голям брой прокомунистически настроени китайци в чужбина за акцията. Освен това КНР арестува двама канадски граждани в отговор на ареста на Мън. [175] Това има за цел както да се окаже пряк натиск върху Канада, така и да се вбие клин между Канада и Съединените щати.
Беззаконието е начинът на действие на ККП. Всеки чужденец в Китай може да стане заложник по всяко време и да бъде използван като разменна монета за политически, икономически и дипломатически цели. Освен това, когато ККП заплашва китайци в чужбина, особено дисиденти, тя често използва като заложници техните роднини в Китай.
Военни действия
ККП е разработила асиметрични оръжия, например противокорабни ракети и ракети за въздушни носители. По отношение на конвенционалните оръжия ККП се опитва да надмине технологичното превъзходство на Съединените щати, като разполага с по-голямо количество материални средства, насочени към обекти с висока стойност. ККП се разраства икономически и технически, което ѝ дава по-голямо оперативно пространство за осъществяване на кибервойна, война в космическото пространство и други неконвенционални високотехнологични вектори на атака срещу Съединените щати, както е обяснено в последния раздел.
В идеалната война на НОАК (Национална Освободителна Армия на Китай, б. пр.) „осезаемите национални граници, неосезаемото киберпространство, международното право, националните закони, кодексите за поведение и етиката (няма да бъдат) задължителни“. Силите ѝ няма да бъдат ограничавани от никакви правила, „всеки (може) да бъде цел и (може) да се използват всякакви средства. Авторите на „Неограничената война“ заявяват на своите читатели: „Обмисляли ли сте да комбинирате бойното поле с небойното, войната с невойната, военното с невоенното – по-конкретно да комбинирате самолети Стелт, крилати ракети и мрежови убийци, ядрена война, финансова война и терористични атаки? Или, казано по-просто, Шварцкопф (тогавашен главнокомандващ на Централното командване на САЩ) + Сорос (ляв милиардер])+ Морис (създател на компютърния вирус Morris Worm) + Бин Ладен? Това е нашата истинска печеливша карта.“ [176]
Войната в интернет
Чрез усилията на Huawei и ZTE да завладеят пазара на 5G технологиите ККП се стреми да придобие доминираща позиция в стандартите за 5G и иска да играе водеща роля в световен мащаб в новата технология. Бившият ръководител на Федералния резерв на Далас заявява: „Ако Китай спечели надпреварата, те ще създадат протоколите за интернет, точно както английският език замени немския като език на науката и се превърна в език за всички решаващи дейности в световен мащаб.“ [177]
Понастоящем, с предстоящото въвеждане на 5G технологията, интернет е изправен пред нов етап на развитие. С комбинацията от 5G и изкуствен интелект контролът на интернет върху физическия свят се разширява драстично и правилата на целия свят се пренаписват. Ако ККП доминира в 5G, тя ще може да действа безпрепятствено.
Освен това, след като външните пропагандни операции на ККП бъдат успешно интегрирани с контролираната от Китай 5G мрежа, усилията ѝ за индоктриниране на чуждестранната аудитория ще надхвърлят значително сегашния си мащаб и въздействие.
Войната чрез наркотици
На заседание на кабинета на САЩ, проведено на 16 август 2018 г., президентът Доналд Тръмп заявява, че разпространението на опиоиди, особено на синтетичния наркотик фентанил от Китай, е „почти форма на война“. [178] През 2017 г. повече от седемдесет хиляди души в Съединените щати са починали от свръхдоза наркотици, от които повече от 40% са били свързани със синтетични опиоиди (главно фентанил и неговите аналози). Тези наркотици се произвеждат предимно в Китай и след това влизат в Съединените щати чрез американските пощенски служби или се внасят контрабандно през американско-мексиканската граница. [179]
Маркос Куналакис, старши изследовател в Централноевропейския университет, пише, че фентанилът „се използва като оръжие в опиумната война на Китай срещу Америка през 21-ви век“. Куналакис цитира трафика на фентанил като пример за стратегията на ККП: ККП вижда истинската стойност на този химикал като „доходоносен износ на опиати, който също така разрушава американските общности и разклаща обществените и морални устои на САЩ“. [180]
Войната чрез масова мобилизация
През септември 2018 г. китайско семейство, пътуващо в Швеция, твърди, че е било малтретирано от полицията, след като е било изведено от хотел заради опит да спи във фоайето. След това китайското посолство и медиите преекспонират видеоклип с мелодраматичното отстраняване на семейството, а китайците започват бойкот на шведските компании Ikea и H&M. [181] Шведската телевизия SVT излъчва сатиричен репортаж за инцидента в комедийното си предаване, което допълнително изостря ситуацията. Десетки хиляди китайски потребители на интернет заливат с коментари уебсайтовете на шведското посолство и на водещия на сегмента Йеспер Рьондал, както и страницата на телевизионния канал във Facebook. [182]
След шестдесет години унищожаване на традиционната култура и замяната ѝ с културата на комунистическата партия, ККП успява да упражни натиск върху милиони китайци и да ги превърне в масова армия. ККП е в състояние да използва национализма, за да контролира обществеността, тъй като е прикрила информацията за истинската история на партията, свързана с корупция и убийства, оставяйки хората в неведение за нейните престъпления.
Поколения китайци, израснали с партийната култура, я носят в себе си, когато емигрират в чужбина, изнасяйки партийната култура там и действайки на практика като част от огромна чуждестранна армия. Това засилва способността на ККП да контролира тази армия в свободния свят и да я използва за подривна дейност.
Културната война
От много години ККП разпространява партийната култура и нейните ценности под знамето на китайската традиционна култура и обичаи. Хората по целия свят проявяват силен интерес към дългата история и богатата култура на Китай, но разбирането им е много ограничено. ККП знае това добре и се възползва изцяло. Като възприема някои от повърхностните форми на традиционната култура, ККП се маскира като пазител и истински представител на китайската култура, което прави изключително трудно за хората в други страни да прозрат измамата.
Финансовата война
ККП започва да насърчава собствената си система за финансови разплащания и използването на юана чрез „икономическа помощ“ и частни предприятия в опит да изгради глобална инфраструктура. Тя възнамерява да използва юана, за да замени доминацията на щатския долар в международното парично обращение. Според стратегията на ККП за неограничена финансова война режимът може да постигне целите си просто като печата огромни количества пари и по този начин разрушава финансовата система, когато е необходимо. Аналитичните центрове на ККП подкрепят използването на валутните резерви като оръжие.
Други форми на неограничената война
По време на студентското движение за демокрация през 1989 г. ККП нарежда на войниците и полицаите да се маскират като пекински цивилни и да предизвикват бунтове, за да може армията да ги използва като повод за масовите си убийства, които нарича „потушаване на бунтове“. През първите години на кампанията за преследване на Фалун Гонг ККП изфабрикува инцидент със „самозапалване“ на площад Тиенанмън, за да оправдае последвалата ескалация на преследването. По време на движението „Окупирай централната част на Хонконг с любов и мир“ ККП транспортира хора от Шънджън, за да подстрекават към насилие в Хонконг, с което на практика принуждава полицията да ескалира действията си.
В очите на ККП убийствата и покушенията са приемливи методи и когато моментът е подходящ, партията може да използва всякакви средства – отравяния, убийства, експлозии, саботаж на електропреносни мрежи или транспортни съоръжения и т.н., за да създаде хаос и конфликт в западното общество.
Същността на неограничената война се състои в това да се мобилизират зли хора, за да унищожат човечеството стъпка по стъпка. ККП е много опитна в изкушаването на хората да вървят срещу морала и собствената си съвест, а тези които го правят, често се оказват или пасивни спрямо злоупотребите на ККП, или активни участници. Когато става дума за влиятелни фигури в политическата, икономическата, военната, медийната, културната, технологичната, образователната и други области, ККП ще използва всички средства, за да открие техните слабости – било то лични интереси или желания – и ще ги използва, за да накара хората доброволно да сътрудничат на партията. Когато това не сработи, ККП ги изнудва да помагат на партията. В някои случаи ККП дори предоставя органи, получени чрез убийство на дисиденти, за подкупуване на влиятелни личности, нуждаещи се от трансплантация.
Ресурсите, които ККП е в състояние да използва за проникване в други държави, са отвъд човешкотовъображение, а разкритите до момента факти са само върхът на айсберга. Хора от всички сфери на живота, особено от политиката и бизнеса, са се превърнали в пионки на ККП в нейната неограничена военна кампания. Почти всички страни в света започнаха да усещат глобалните амбиции на ККП и нейните зли, неограничени методи.
4. Комунистическият „китайски модел“
В природата на ККП е тя винаги да се противопоставя на традиционната култура, морал и универсални ценности. Днешната ККП е световната ос на злото и враг на човечеството. Светът трябва да се събуди и да предприеме действия.
Китай има огромна територия и най-голямото население сред всички държави на света. Той се превърна във втората по големина икономика в света, а от 2010 г. – и във втората по големина военна сила. Никоя тиранична сила в историята не е имала такава икономическа и военна мощ. Партията е възприела най-зловещите и деформирани елементи на съвременните тоталитарни режими и на древните китайски тактики, затова никога не играе по правилата. Нейните стратегии са едновременно дълбоки и безмилостни, често отвъд въображението и разбирането на лидерите и стратезите в други държави. Похищавайки 1,3 милиарда китайци, ККП представя пред света огромен и много желан пазар, който привлича чуждестранни капитали, бизнесмени и политици. Тя ги кара да си затварят очите за нарушенията на човешките права и злото на ККП, а в някои случаи дори ги кара да сътрудничат на ККП в престъпната ѝдейност.
ККП е убила осемдесет милиона китайци. В последно време тя е извършила безброй престъпления срещу практикуващите Фалун Гонг, домашните християни, тибетците, уйгурите, дисидентите и хората от ниските слоеве на обществото. След като режимът рухне, той ще бъде изправен пред съда и наказан за всички свои престъпления. За да избегне тази съдба, ККП няма да се поколебае да извърши още по-ужасяващи престъпления за самозащита.
Китайската комунистическа партия е основният агент на комунистическия призрак в човешкия свят. Макар да подлежи на унищожение, съществуването ѝвинаги е било съпроводено със силно чувство на криза и страх. Водена от това усещане за постоянна криза, в критични моменти ККП прибягва до всички необходими средства, предприемайки крайни мерки, за да продължи да съществува. Тя се е изградила в опит да замени Съединените щати и да доминира в света, и се подготвя за последната битка със Съединените щати с решителност и непрекъснати усилия. Същевременно тя използва редица средства, за да изнася извън Китай модела на ККП и идеологията на комунистическата партия, отравяйки света.
Ако ортодоксалният морал, който е помагал на човечеството да оцелее в продължение на хиляди години, бъде наистина разрушен, това ще доведе до унищожаване на цялата човешка раса. Ето защо, в допълнение към военните, икономическите, научните и технологичните си начинания, ККП се стреми да наложи своята идеология на атеизъм и изкривени възгледи за добро и зло и на други държави.
Всички амбиции на ККП, които тя преследва чрез мека, твърда и остра сила, се основават на пълна липса на уважение към морала и са насочени към постигане на по-голямата ѝ амбиция – да унищожи традиционния морал и общочовешките ценности. Целта на ККП е да се утвърди като империя на злото и световен владетел. Тя се стреми да въведе тоталитарно потисничество в света – глобална полицейска държава, характеризираща се с промиване на мозъци, контрол над съзнанието, масово наблюдение, премахване на частната собственост, официален атеизъм, ликвидиране на религията и традиционната култура, необуздани плътски желания, корупция и морална дегенерация. Целта му е да завлече света в бедност и смут, да превърне хората в зверове и да изпрати човечеството в бездната на моралната деградация. Всичко това е пътят, аранжиран от комунистическия призрак за опита му да унищожи човечеството.
5. Научени уроци и изход от ситуацията
a. Политиката на умиротворяване: груба грешка
Амбициозна и нетърпелива да утвърди глобалната си хегемония, ККП представлява сериозна заплаха за света. За съжаление и до днес много държави, правителства и политически фигури продължават да желаят да се сприятеляват с ККП, без да осъзнават опасността. Връзката се илюстрира от една китайска поговорка: „Ако отглеждаш бебе тигър, накрая то ще порасне и ще те разкъса.“
Без помощта на развитите западни държави и подкрепата на толкова много мултинационални корпорации, гиганти в областта на високите технологии и големи финансови институции, ККП не би могла да се превърне от слаба икономика с режим на ръба на колапса в необуздаема ос на злото за кратък период от само няколко десетилетия.
Експертът по национална сигурност Пилсбъри твърди, че Западът през цялото време е имал нереалистични очаквания към ККП, например, че КНР неизбежно ще стане по-демократична, че копнее за капиталистическо общество от американски тип, че неизбежно ще се интегрира в международния социален ред, че обменът между САЩ и Китай ще доведе до пълно сътрудничество, че ястребите в ККП са слаби и т.н. В книгата си от 2015 г. той настоятелно призовава правителството на САЩ бързо да погледне реалността в очите и да приеме контрамерки срещу ККП, за да не позволи на ККП да победи. [183]
Статия в „The Economist“ от март 2018 г. разглежда политиките, които западните държави са възприели спрямо Китай – по-специално че разчитат Китай да се насочи към демокрация и свободна пазарна икономика. В нея се признава, че разчетите на Запада са се провалили – Китай под ръководството на ККП не е пазарна икономика и при сегашния си курс никога няма да бъде. Напротив, ККП третира бизнеса и търговията като продължение на държавната власт и така ги контролира. Тя използва монопола си върху властта, за да формира световната икономика, използва парите, за да манипулира търговските си партньори и да наказва лица и групи, с които не е съгласна. [184]
б. Защо Западът сбърка с Китай
Западът сбърка с Китай по много причини: сложните механизми на комунистическия призрак, споменати по-рано, двуличието и хамелеонската природа на ККП и трудностите, които изпитват свободните общества при разграничаването на ККП от Китай, са едни от многото фактори. Освен това Западът сбърка с Китай поради стремежа към краткосрочни печалби, независимо дали става дума за отделни лица, компании или цели държави. Това предостави на ККП още една възможност, от която да се възползва.
Морално корумпираната ККП се насочва към пропуските в морала на хората в свободните общества, на хората, чийто стремеж към краткосрочни печалби позволява на ККП да проникне и да разсипе самите основи на тези общества. Политиките, възприети от Съединените щати по отношение на ККП, се основават главно на съображения за краткосрочна печалба вместо на най-основните, дългосрочни интереси на Америка – например духа, върху който е основана страната.
Славата и авторитетът на човечеството идват от божественото и се определят от моралното ниво на хората. Просперитетът и силата, завещани на дадена етническа група или нация, също зависят от нивото на нейния морал. Чрез обичайните си методи хората не са в състояние да превъзмогнат аранжировките, направени от комунистическия призрак. Следвайки тази логика, става ясно къде е сбъркал Западът: каквито и човешки методи да се прилагат, в крайна сметка те не могат да успеят да преодолеят силите на злото.
Много правителства, големи компании и бизнесмени могат за определен период от време привидно да получат ползи от ККП, като в замяна се откажат от моралните си принципи. Но в крайна сметка те ще загубят повече, отколкото ще спечелят. Всички такива повърхностни ползи, спечелени чрез зло, са отровни.
ККП не е политическа партия, нито управление в обичайния смисъл на думата. Тя не представлява китайския народ – тя представлява комунистическия призрак. Да се свържеш с ККП означава да се свържеш с дявола. Да си в приятелски отношения с ККП означава да умиротворяваш дявола, да му помагаш и да играеш роля в тласкането на човечеството към унищожение. И обратното – противопоставянето на ККП означава участие в битката между доброто и злото. Това не е просто въпрос на борба между държавите за национални интереси. Това е битка за бъдещето на човечеството.
в. Изходът
Днес Китай и светът се намират на кръстопът. Не може да се очаква, че Китайската комунистическа партия, която има безброй кръвни дългове, ще направи някакви реални реформи за китайския народ. Китай ще бъде свободен само когато партията остане в историята.
За хората по света Китай е известен като земя на древна цивилизация, отличаваща се с учтивост и справедливост. Освободен от комунистическата партия, Китай отново ще бъде нормална част на цивилизования свят – страна, чиито човешки и природни ресурси, разнообразни древни традиции и културно наследство ще принадлежат към богатството на човечеството.
Преживявайки времена с големи предизвикателства и трудности, все повече китайци осъзнават злата природа на ККП. С публикуването на „Девет коментара за комунистическата партия“ през ноември 2004 г. все по-голям брой хора започват да възвръщат моралния си кураж и вземат решение да скъсат с комунистическия призрак. Оттогава над 400 милиона китайци са се отказали от ККП и свързаните с нея организации. Ако свободният свят успее да подкрепи тенденцията за отказване от ККП и да прекъсне всички връзки с призрака, ККП няма да може да продължи да действа така, както го прави сега.
Привидно вечният Съветски съюз се разпадна за една нощ. Въпреки че ККП оголва зъбите си в световен мащаб, разпадането ѝ може да стане също толкова бързо, след като светът осъзнае злата ѝ природа и направи правилния избор.
Възходът на ККП е резултат най-вече от морална поквара и от заслепяването на хората заради преследването на лични интереси. За да избегнем тази съдба, трябва да съберем моралния си кураж, да възродим традиционните ценности и да вярваме твърдо в божественото.
За победа над ККП никога няма да е достатъчно да разчитаме просто на обикновените човешки методи. Комунистическият призрак има по-голяма сила от хората и това е основната причина за непрекъснатата експанзия на ККП. Злото обаче никога не може да се съревновава с божественото. Докато хората могат да застанат на страната на божественото и да се придържат към божествената воля, те ще бъдат благословени и способни да преодолеят пъклените аранжировки на призрака.
ККП е враг на цялото човечество, тъй като е установила най-кървавата и същевременно най-могъща тирания, която историята някога е виждала. Всички нации и народи трябва да се противопоставят на глобалните ѝ амбиции, ако искат да осигурят своето бъдеще и това на цялата цивилизация. Злата ККП е обречена на унищожение – да отхвърлим ККП означава да избегнем споделянето на съдбата ѝ.
Препратки
112. “Commentary Two: On the Beginnings of the Chinese Communist Party,” in Nine Commentaries on the Communist Party (New York: Broad Press Inc., 2004), http://www.ninecommentaries.com/english-2.
113. Qiao Liang 乔良 and Wang Xiangsui 王湘穗, Chao xian zhan 超限战 [Unrestricted Warfare], (Beijing: People’s Liberation Army Literature and Art Press, 1999), 1, 62. [In Chinese]
114. Qiao Liang 喬良 and Wang Xiangsui 王湘穗, Chao xian zhan yu Fan chao xian zhan: Zhongguoren tichu de xin zhanzhengguan Meiguoren ruhe yingdui 超限戰與反超限戰:中國人提出的新戰爭觀美國人如何應對 [Unrestricted Warfare and Anti-Unrestricted Warfare: How Will the Americans Counter the New Chinese Strategy?] (Beijing: Changjiang Literature and Art Press, 2016). [In Chinese]
115. Louisa Lim and Julia Bergin, “Inside China’s Audacious Global Propaganda Campaign,” The Guardian, December 7, 2018, https://www.theguardian.com/news/2018/dec/07/china-plan-for-global-media-dominance-propaganda-xi-jinping.
116. Mao Zedong 毛澤東, Mao Zedong xinwen gongzuo wenxuan 毛澤東新聞工作文選 [Mao Zedong: Selected Works on Journalism], (Beijing: Xinhua Press, 1983), 182. [In Chinese]
117. “Zhong jin pulu Zhonggong Dawaixuan haiwai kuozhang” 重金鋪路中共大外宣海外擴張 [“The CCP Spends Big Money Expanding Its Overseas Propaganda”], Radio Free Asia, November 15, 2015, https://www.rfa.org/cantonese/news/propaganda-11052015084921.html. [In Chinese]
118. Anne-Marie Brady, “China’s Foreign Propaganda Machine,” Wilson Center, October 26, 2015, https://www.wilsoncenter.org/article/chinas-foreign-propaganda-machine.
119. “Chinese President Xi Jinping Visits With CCTV America via Video Call,” CGTN, February 19, 2016, https://america.cgtn.com/2016/02/19/chinese-president-xi-jinping-visits-with-cctv-america-via-video-call.
120. Koh Gui Qing and John Shiffman, “Beijing’s Covert Radio Network Airs China-Friendly News Across Washington, and the World,” Reuters, November 2, 2015, https://www.reuters.com/investigates/special-report/china-radio.
121. Lim and Bergin, “Inside China’s Audacious.“
122. James Fallows, “Official Chinese Propaganda: Now Online From the WaPo!” The Atlantic, February 3, 2011, https://www.theatlantic.com/international/archive/2011/02/official-chinese-propaganda-now-online-from-the-wapo/70690.
123. Donnelle Eller, “Chinese-Backed Newspaper Insert Tries to Undermine Iowa Farm Support for Trump, Trade War,” The Des Moines Register, September 24, 2018, https://www.desmoinesregister.com/story/money/agriculture/2018/09/24/china-daily-watch-advertisement-tries-sway-iowa-farm-support-trump-trade-war-tariffs/1412954002.
124. Bethany Allen-Ebrahimian, “Beijing Builds Its Influence in the American Media,” Foreign Policy, December 21, 2017, https://foreignpolicy.com/2017/12/21/one-of-americas-biggest-chinese-language-newspapers-toes-beijings-party-line-china-influence-united-front.
125. “Zhan zhong jiekai hongse shentou, 142 jia haiwai Dangmei shunjian baoguang” 占中揭開紅色滲透 142家海外黨媒體瞬間曝光 [“‘Occupy Central’ Reveals Red Infiltration, 142 of the CCP’s Overseas Media Outlets Are Disclosed”], NTD Television, October 6, 2014, http://www.ntdtv.com/xtr/gb/2014/10/06/a1143788.html. [In Chinese]
126. Yuan Jirong 苑基榮, “Zhongguo dianshiju rebo Feizhou dalu” 中國電視劇熱播非洲大陸 [“Chinese TV Series Are Trendy in Africa”], People’s Daily, January 5, 2015, https://web.archive.org/web/20160206004955if_/http://paper.people.com.cn/rmrb/html/2015-01/05/nw.D110000renmrb_20150105_3-03.htm. [In Chinese]
127. Jeffrey Gil, “Why the NSW Government Is Reviewing Its Confucius Classrooms Program,” The Conversation, May 17, 2018, http://theconversation.com/why-the-nsw-government-is-reviewing-its-confucius-classrooms-program-96783.
128. Alexander Bowe, “China’s Overseas United Front Work: Background and Implications for the United States,” US–China Economic and Security Review Commission, August 24, 2018, 5–6, https://www.uscc.gov/sites/default/files/Research/China%27s%20Overseas%20United%20Front%20Work%20-%20Background%20and%20Implications%20for%20US_final_0.pdf.
129. US Congress, House, John S. McCain National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2019, 115th Cong., 2nd sess., https://docs.house.gov/billsthisweek/20180723/CRPT-115hrpt863.pdf.
130. “Wei fazhan he jinbu, yu Zhongguo xieshuo tongxing — Zhongguo gaige youyi jiangzhang huodezhe qunxiang” 为发展和进步,与中国携手同行——中国改革友谊奖章获得者群像 [“Marching Forward Hand in Hand With China for Development and Progress: Vignettes of Winners of ‘China Reform Friendship Medal’”], Xinhua News, December 18, 2018, http://www.xinhuanet.com/politics/2018-12/18/c_1123872219.htm. [In Chinese]
131. Bowe, “China’s Overseas,” 5–6.
132. Thorsten Benner et al., “Authoritarian Advance: Responding to China’s Growing Political Influence in Europe,” Global Public Policy Institute, February 2018, https://www.gppi.net/media/Benner_MERICS_2018_Authoritarian_Advance.pdf.
133. Chinese Influence & American Interests: Promoting Constructive Vigilance (Stanford, CA: Hoover Institution Press, 2018), 2, https://www.hoover.org/sites/default/files/research/docs/chineseinfluence_americaninterests_fullreport_web.pdf.
134. US Department of Justice, “Patrick Ho, Former Head of Organization Backed by Chinese Energy Conglomerate, Convicted of International Bribery, Money Laundering Offenses,” December 5, 2018, https://www.justice.gov/usao-sdny/pr/patrick-ho-former-head-organization-backed-chinese-energy-conglomerate-convicted.
135. Nick McKenzie and Angus Grigg, “China’s ZTE Was Built to Spy and Bribe, Court Documents Allege,” The Sydney Morning Herald, May 31, 2018, https://www.smh.com.au/business/companies/china-s-zte-was-built-to-spy-and-bribe-court-documents-allege-20180531-p4ziqd.html.
136. Alexandra Stevenson et al., “A Chinese Tycoon Sought Power and Influence. Washington Responded,” The New York Times, December 12, 2018, https://www.nytimes.com/2018/12/12/business/cefc-biden-china-washington-ye-jianming.html.
137. Rona Rui 駱亞, “Zhuanfang Chen Yonglin: Zhonggong quanmian shentou Aozhou neimu” 專訪陳用林:中共全面滲透澳洲內幕 [“Exclusive Interview With Chen Yonglin: How the Chinese Communist Party Has Thoroughly Infiltrated Australia”], The Epoch Times, June 19, 2017, http://www.epochtimes.com.tw/n215385. [In Chinese]
138. Chinese Influence & American Interests, 57–78.
139. Isaac Stone Fish, “Huawei’s Surprising Ties to the Brookings Institution,” The Washington Post, December 7, 2018, https://www.washingtonpost.com/opinions/2018/12/08/chinese-companys-surprising-ties-brookings-institution/?utm_term=.2720ba57db52.
140. Margaret Wollensak, “Canadian, UK Universities Warned by Intelligence Agencies to Be Wary of Huawei,” The Epoch Times, December 19, 2018, https://www.theepochtimes.com/universities-warned-to-be-wary-of-research-partnerships-with-huawei_2743679.html.
141. Zack Dorfman, “How Silicon Valley Became a Den of Spies,” Politico, July 27, 2018, https://www.politico.com/magazine/story/2018/07/27/silicon-valley-spies-china-russia-219071.
142. Bowe, “China’s Overseas,” 10–12.
143. Gao Shan 高山, “Zhongguo Wanda: 20 yi Meiyuan maixia Meiguo liang jia dianyinggongsi” 中國萬達:20億美元買下美國兩家電影公司 [“China’s Wanda Buys Two US Film Companies for 2 Billion US Dollars”], Radio Free Asia, August 23, 2016, https://www.rfa.org/mandarin/yataibaodao/jingmao/hc-08232016102649.html. [In Chinese]
144. Cui Peng 崔鵬, “Ali yingye rugu Amlin Partners, Ma Yun touzi Sipierboge” 阿里影業入股Amblin Partners 馬雲投資斯皮爾伯格 [“Ali Pictures Invests in Amblin Partners; Ma Yun Makes Investment in Spielberg”], sohu.com, October 9, 2016, http://www.sohu.com/a/115703678_115565. [In Chinese]
145. Amy Qin and Audrey Carlsen, “How China Is Rewriting Its Own Script,” The New York Times, November 18, 2018, https://www.nytimes.com/interactive/2018/11/18/world/asia/china-movies.html.
146. Ben Fritz and John Horn, “Reel China: Hollywood Tries to Stay on China’s Good Side,” The Los Angeles Times, March 16, 2011, http://articles.latimes.com/2011/mar/16/entertainment/la-et-china-red-dawn-20110316.
147. Lin Ping 林坪, “Jiemi Zhongguo rui liliang (wu): Meiguo dianying yule ye” 揭秘中國銳實力(五)美國電影娛樂業 [“Disclosing China’s Sharp Power (Part V) American Film and Entertainment Industries”], Radio Free Asia, September 7, 2018, https://www.rfa.org/mandarin/zhuanlan/zhuantixilie/zhongguochujiaoshenxiangshijie/yl5-09072018150445.html. [In Chinese]
148. Lin Ping 林坪, “Jiemi Zhongguo rui liliang (san) Meiguo xueshu jie, gaoxiao” 揭秘中國銳實力(三)美國學術界、高校 [“Disclosing China’s Sharp Power (Part III) American Universities and Academia”], Radio Free Asia, September 5, 2018, https://www.rfa.org/mandarin/zhuanlan/zhuantixilie/zhongguochujiaoshenxiangshijie/yl3-09052018122139.html. [In Chinese]
149. “Ying Baoshaodang ren bei ju rujing Xianggang, Yuehanxun biao guanqie” 英保守黨人被拒入境香港 約翰遜表關切 [“British Conservatives Were Denied Entry to Hong Kong; Johnson Expresses Concern”], BBC Chinese, October 12, 2017, https://www.bbc.com/zhongwen/trad/chinese-news-41591196. [In Chinese]
150. Bowe, “China’s Overseas,” 7–8.
151. William Pentland, “Entrepreneurial Espionage – Made in China,” Forbes, January 22, 2011, https://www.forbes.com/sites/williampentland/2011/01/22/entrepreneurial-espionage-made-in-china/#7e0175c65207.
152. Joshua Philipp, “How Hacking and Espionage Fuel China’s Growth,” The Epoch Times, September 10, 2015, https://www.theepochtimes.com/investigative-report-china-theft-incorporated_1737917.html.
153. Annie Wu, “What Is the ‘Made in China 2025’ Program That Is the Target of US Tariffs?” The Epoch Times, April 5, 2018, https://www.theepochtimes.com/what-is-the-chinese-industrial-policy-made-in-china-2025-that-is-the-target-of-us-tariffs_2485482.html.
154. High-Speed Rail News, Gaotie Fengyun lu 高鐵風雲錄 [A Record of the High-speed Rail Saga], (Changsha: Hunan Literature and Art Press, 2015). See “Di wu zhang: Zhongguo gaotie sanguo sha” 第五章中國高鐵三國殺 [Chapter 5, “China’s High-Speed Rail Three Kingdom Legends”]. [In Chinese]
155. Sankei Shimbun, “Japan’s Transfer of Bullet Train Technology a Mistake. China, of Course, Has Copied It,” Japan Forward, August 18, 2017, https://japan-forward.com/japans-transfer-of-bullet-train-technology-a-mistake-china-of-course-has-copied-it.
156. Paul Mozur and Jane Perlez, “China Bets on Sensitive US Start-Ups, Worrying the Pentagon,” The New York Times, March 22, 2017, https://www.nytimes.com/2017/03/22/technology/china-defense-start-ups.html.
157. Office of the United States Trade Representative, Executive Office of the President, Update Concerning China’s Acts, Policies and Practices Related to Technology Transfer, Intellectual Property, and Innovation, November 20, 2018, https://ustr.gov/sites/default/files/enforcement/301Investigations/301%20Report%20Update.pdf, 46.
158. US Department of Justice, “Chinese National Who Conspired to Hack Into US Defense Contractors’ Systems Sentenced to 46 Months in Federal Prison,” July 13, 2016, https://www.justice.gov/opa/pr/chinese-national-who-conspired-hack-us-defense-contractors-systems-sentenced-46-months.
159. Cynthia McFadden, Aliza Nadi, and Courtney McGee, “Education or Espionage? A Chinese Student Takes His Homework Home to China,” NBC News, July 24, 2018, https://www.nbcnews.com/news/china/education-or-espionage-chinese-student-takes-his-homework-home-china-n893881.
160. Federal Bureau of Investigation, “Chinese Hackers Indicted,” December 20, 2018, https://www.fbi.gov/news/stories/chinese-hackers-indicted-122018.
161. Dorfman, “How Silicon Valley.”
162. Federal Bureau of Investigation, “Chinese Talent Programs,” Counterintelligence Strategic Partnership Intelligence Note, SPIN: 15-007, September 2015, https://info.publicintelligence.net/FBI-ChineseTalentPrograms.pdf.
163. Lawrence A. Tabak and M. Roy Wilson, “Foreign Influences on Research Integrity,” Presentation at the 117th Meeting of the Advisory Committee to the Director, National Institutes of Health, December 13, 2018, https://acd.od.nih.gov/documents/presentations/12132018ForeignInfluences.pdf.
164. Lev Facher, “NIH Report Scrutinizes Role of China in Theft of US Scientific Research,” STAT, December 13, 2018, https://www.statnews.com/2018/12/13/nih-report-scrutinizes-role-of-china-in-theft-of-u-s-scientific-research.
165. Jennifer Zeng, “Communist China Poses Greatest Threat to US and World, Senators Told,” The Epoch Times, updated December 17, 2018, https://www.theepochtimes.com/senate-told-communist-china-poses-greatest-threat-to-us-and-the-world_2738798.html.
166. Keith Bradsher, “When Solar Panels Became Job Killers,” The New York Times, April 8, 2017, https://www.nytimes.com/2017/04/08/business/china-trade-solar-panels.html?_ga=2.209817942.255138535.1542571491-142437734.1525387950.
167. “Zhonghua renmin gongheguo guojia qingbao fa” 中華人民共和國國家情報法 [“The National Intelligence Law of the People’s Republic of China”], National People’s Congress Net, June 27, 2017, http://www.npc.gov.cn/npc/xinwen/2017-06/27/content_2024529.htm. [In Chinese]
168. US Congress, Senate, Statement of Bill Priestap Before the Committee on the Judiciary, China’s Non-Traditional Espionage Against the United States: The Threat and Potential Policy Responses, 115th Cong., 1st sess., December 12, 2018, https://www.judiciary.senate.gov/download/12-12-18-priestap-testimony.
169. US Congress, Senate, Statement of John C. Demers Before the Committee on the Judiciary, China’s Non-Traditional Espionage Against the United States: The Threat and Potential Policy Responses, 115th Cong., 1st sess., December 12, 2018, https://www.judiciary.senate.gov/imo/media/doc/12-12-18%20Demers%20Testimony.pdf.
170. Ted Cruz (@SenTedCruz), “Huawei is a Communist Party spy agency thinly vieled [sic] as a telecom company. Its surveillance networks span the globe & its clients are rogue regimes such as Iran, Syria, North Korea & Cuba. The arrest of Huawei’s CFO Wanzhou Meng in Canada is both an opportunity & a challenge,” Twitter, December 6, 2018, https://twitter.com/SenTedCruz/status/1070708648865861633.
171. Danielle Cave, “The African Union Headquarters Hack and Australia’s 5G Network,” Australian Strategic Policy Institute, July 13, 2018, https://www.aspistrategist.org.au/the-african-union-headquarters-hack-and-australias-5g-network.
172. Theis Lange Olsen and Cathrine Lakmann, “Huawei Now on the Danish Mark: ‘The Chinese Can Access Systems That Govern Our Society,’” Danish Broadcasting Corporation, December 7, 2018, https://www.dr.dk/nyheder/indland/huawei-nu-paa-dansk-sigtekorn-kineserne-kan-faa-adgang-til-systemer-der-styrer-vores. [In Danish]
173. Tang Ming 唐銘, “Zhonggong haike weizhuang Falun Gong wangzhan, Mei yu Zhong zunshou guoji guize” 中共駭客偽裝法輪功網站 美籲中遵守國際規則 [“CCP Hackers Feigned Falun Gong Websites; America Calls on China to Observe International Rules”], The Epoch Times, March 16, 2013 [大紀元新聞網], http://www.epochtimes.com/gb/13/3/16/n3824225.htm. [In Chinese]
174. Dan Levin, “Couple Held in China Are Free, but ‘Even Now We Live Under a Cloud,’” The New York Times, January 1, 2017, https://www.nytimes.com/2017/01/01/world/canada/canadian-couple-china-detention.html.
175. “Peter Navarro on China’s National Security Risks to US,” Fox Business, December 13, 2018, https://video.foxbusiness.com/v/5979037938001/?#sp=show-clips.
176. Qiao Liang 乔良 and Wang Xiangsui 王湘穗, Unrestricted Warfare, 61. [In Chinese]
177. Eri Sugiura, “China’s 5G a Bigger Threat Than Trade War, Says Ex-Dallas Fed Chief,” Nikkei Asian Review, September 24, 2018, https://asia.nikkei.com/Economy/China-s-5G-a-bigger-threat-than-trade-war-says-ex-Dallas-Fed-chief.
178. Gregg Re, “Trump Declares Opioids From Mexico, China ‘Almost a Form of Warfare,’ Tells Sessions to Sue Drug Makers,“ Fox News, August 16, 2018, https://www.foxnews.com/politics/trump-declares-opioids-from-mexico-china-almost-a-form-of-warfare-tells-sessions-to-sue-drug-makers.
179. Kirsten D. Madison, “Stopping the Poison Pills: Combating the Trafficking of Illegal Fentanyl from China,” prepared statement before the Senate Caucus on International Narcotics Control, October 2, 2018, https://www.drugcaucus.senate.gov/sites/default/files/Final%20INL%20Written%20Statement%20for%20Senate%20Drug%20Caucus%20Hearing%20on%20Chinese%20Fe.._.pdf.
180. Markos Kounalakis, “China Is Using Fentanyl in a Chemical War Against America,” McClatchy, November 2, 2017, https://www.mcclatchydc.com/opinion/article182139386.html.
181. Anna Fifield, “China’s Row With Sweden Over a ‘Racist’ TV Skit Has Citizens Urging Boycotts of Ikea and H&M,” The Washington Post, September 26, 2018, https://www.washingtonpost.com/world/2018/09/26/chinas-row-with-sweden-over-racist-tv-skit-has-citizens-urging-boycott-ikea-hm/?noredirect=on&utm_term=.15e1b22bc530.
182. Xinmei Shen, “How China’s Army of Online Trolls Turned on Sweden,” Abacus News, September 26, 2018, https://www.abacusnews.com/digital-life/how-chinas-army-online-trolls-turned-sweden/article/2165747.
183. Pillsbury, The Hundred-Year Marathon, introduction.
184. “How the West Got China Wrong,” The Economist, March 1, 2018, https://www.economist.com/leaders/2018/03/01/how-the-west-got-china-wrong.