• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 20 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Какво постанови съдът за мръсния въздух в София?

отЕва Иванова
13 ноември , 2021
Какво постанови съдът за мръсния въздух в София?

София е един от градовете с най-замърсен въздух в света (снимка: clinica.bg)

След почти петгодишна битка граждани и организации осъдиха Столична община за мръсния въздух в София. На 9.11.2021 г. съдът се произнесе, като постанови, че със своите действия и най-вече бездействия, Общината е допуснала сериозно и опасно за здравето на софиянци замърсяване на въздуха и я задължи в максимално кратки срокове да предприеме действия за ограничаване на замърсяването.

Непосредствено след произнасянето на съда екипът, подал колективния иск срещу Общината, даде пресконференция пред емблематичната за София сграда „Царевец“, на площад „Орлов мост“. Участниците посочиха основните детайли по гражданското дело и отговориха на въпросите: какво постигна гражданското дело, защо това е важно в битката за чист въздух, какво не направиха управляващите през годините и какво трябва да предприеме Общината, за да реши проблема.

„Решението на съда установява 3 неща. Първо, че Столична община е причинила замърсяване на въздуха с фини прахови частици през последните 6 години и със своите действия или бездействия не ги е предотвратила“ – заяви Димо Господинов, водещ адвокат по делото. Второто нещо, което съдът е установил е, че към днешна дата това замърсяване продължава и са налице наднормени емисии фини прахови частици.

viber изображение 2021 11 10 11 34 54 890
Адв. Господинов отговаря на въпросите на журналистите по време на пресконференцията на 10.11.2021. г. (снимка: „Епок Таймс“)

Трето, като заключение, на базата на предишните свои констатации съдът осъжда Столична община в рамките на едногодишен срок от влизане в сила на решението да предприеме такива действия, че да се достигне под прага на пределните стойности на емисиите. Това означава замърсяването да се намали до петдесет процента на различни места.

Това решение на съда идва ясно да покаже, че чистият въздух и здравословната и безопасна околно среда не са по желание, или нещо което зависи от добрата воля на политиците, а са право, което може да бъде защитено в съда.

Столичната община все още не е обявила дали ще обжалва това решение и дали ще похарчи още 108 хил. лв. за адвокатски разходи. И въпреки че съдът определя срок от една година, тя си дава отсрочка от пет, като планира да достигне пределните емисии до 2026 г. Адв. Господинов изрази опасението си, че Столична община ще се опита да обжалва решението на съда, без да има правно основание за това, тъй като решението на съда е базирано на самопризнания от страна на Общината за превишаването на нормите на фини прахови частици. Единственото нещо, което би спечелила Столична община, ако обжалва това решение, е политическо време и политически комфорт, залагайки здравето и живото на хората в София, добави той.

„Ако усетим и най-малки наченки на такова поведение, трябва да бъдем готови за протести и критично отношение – призова адвокат Господинов.

Ивайло Хлебаров от екологичното сдружение „За Земята“ заяви, че има два важни акцента, които съдът е установил:

„Първо. Съдът ясно констатира, че Столична община през годините не е имала механизъм, по който да оценява дали мерките, които прилага, са ефективни и какъв би бил ефектът им върху замърсяването. Не само, че самата община, когато избира мерки, не прилага такъв механизъм, но и хората, разработвали програмите до момента (4 на брой) не са прилагали такива оценки за вече свършените мерки от миналите програми. Наливат се милиярди левове в програми, без да се знае техният ефект“ – заяви Хлебаров.

„Вторият акцент е, че още от 2015 г. Столична община е имала не само възможността, но и задължението да прилага мерки, които да ограничават отоплението на твърдо гориво в столицата и транспорта… От Столична община се е очаквало много по-рано да въведе програми за подмяна на печките, да ограничи движението на замърсяващи автомобили.. Това е можело да стане още през 2015 г.. Без да кани експерти, Столична община ще се опита за кратък срок да приложи част от мерките, въпреки че без нужните механизми, тя не знае дали и до какво ще доведат тези мерки“ – продължи Ивайло Хлебаров.

Програмите на Общината са неефективни и неработещи. От близо 50 000 уреда общината е подменила едва няколкостотин.

От изводите на съда става ясно, че именно транспорта и отоплението трябва да са основният фокус на Столична община и мерките, свързани с тях да са приоритетни.

Андрей Зографски от „Спаси София“ обясни какви са мерките, които съдът задължава Столичната община да предприеме в сферата на транспорта, които са в две насоки: поощрителни и рестриктивни.

Съдът задължава да бъдат създадени разумни, конкурентни алтернативи за придвижване без личен автомобил. Това може да се постигне с конкурентност на градския транспорт, той да бъде по-бърз, по-редовен, по-удобен за ползване.

„Второто и много важно нещо е да бъде изградена най-накрая безопасна велосипедна мрежа, която да свързва центъра с кварталите. По този начин почти 70 000 студента в студентски град ще имат свободен и безопасен достъп до центъра на града“ – заяви г-н Зографски.

Да бъдат построени няколкоетажни паркинги в кварталите и буферни паркинги до метростанциите също едно от най-съществените действия, които Общината трябва да предприеме в най-кратък срок. Замърсяването от трафика не е за подценяване, защото за разлика от битовото отопление, трафикът е целогодишен и коктейла от отрови, който произвежда, не е по-малко опасен от фините прахови частици.

От 2019 г., Общината обещава да въведе зона с ниски емисии, но това и до днес не се случва. Г-н Зографски заяви още, че по всички тези теми той и редица граждански организации са готови да сътрудничат на общината, за да защитят пред обществото тези мерки. Общината за сега остава глуха за тях и без всякакъв интерес.

В заключение експертът от „Спаси София“ напомни, че здравето е най-висша ценност и че в обществото се наблюдава ясен консенсус по този въпрос.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Номинираният за директор на ФБР Каш Пател свидетелства пред сенатската Комисия по съдебната власт на Капитол Хил на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Каш Пател е новият директор на ФБР

0
0
Никушор Дан говори пред свои привърженици в Букурещ вечерта на 18-ти май 2025 г. Снимка: Даниел Михайлеску/AFP чрез Getty Images

Изненади на изборите в Полша и Румъния

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
На 31 май в Бургас ще се проведе Държавното брейк първенство.

Бургас е домакин на държавното брейк първенство

0
0
Тед Кочев и Силвестър Сталоун

Да си спомним за Тед Кочев – световноизвестният режисьор с български корени

0
0

Свързани Публикации

Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Следваща публикация
Д-р Робърт Малоун, изобретател на технологията мРНК ваксините, Вашингтон, 30 август 2021 г. (The Epoch Times)

Създател на мРНК ваксините: Естественият имунитет е по-дълготраен

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria