Председателят на Камарата на представителите на САЩ разкри първия си законопроект след встъпването на новия пост
След няколкодневна борба за председателското място, новоизбраният председател на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти (републиканец от щата Калифорния) заяви, че първият законопроект, който иска да вкара, е спиране финансирането на 87 000 нови агенти на американската данъчна служба IRS.
„Нашият първи законопроект ще отмени финансирането на 87 000 нови агенти на IRS“, обеща Маккарти на 7 януари, минути след като беше номиниран за поста. Той не уточни кога ще бъде внесен подкрепеният от републиканците законопроект в Камарата на представителите, но заяви, че републиканците „вярват, че правителството трябва да помага, а не да преследва“.
В неотдавнашно писмо лидерът на мнозинството в Камарата на представителите Стив Скалис (републиканец от щата Луизиана) заяви, че републиканците имат законодателство, което е „готово“ да се внесе в Камарата на представителите през първите две седмици на 2023 г. Министерството на финансите е изчислило, че през 2021 г. инвестицията от близо 80 млрд. щ.д. (144 млрд. лв.) в IRS ще позволи на агенцията да наеме около 86 852 служители на пълен работен ден, а не агенти – в продължение на десетилетие.
Националният комитет на Републиканската партия и редица републикански законодатели обаче разкритикуваха неотдавнашното финансиране на IRS съгласно Закона за намаляване на инфлацията, който беше приет от двете камари на Конгреса през 2022 г. Те твърдят, че IRS ще провежда все повече одити на американското общество, за да финансира големите разходни пакети, които наскоро бяха приети от Конгреса.
Министърът на финансите Джанет Йелън заяви през 2022 г., че новото финансиране ще позволи на агенцията да се модернизира и да се откаже от остарелите компютърни системи, прекомерната зависимост от хартиените документи и твърде голямото използване на хартиена поща. Същевременно финансирането ще позволи на IRS да се съсредоточи върху по-доброто прилагане на данъчните закони спрямо корпорациите и заможните американци.
„Законът за намаляване на инфлацията най-накрая осигурява финансиране за превръщането на IRS в агенция от 21-ви век“, заяви Йелън през септември 2022 г. „Въпреки че всички подобрения няма да се случат за една нощ, данъкоплатците могат да очакват да усетят реални разлики оше през следващия данъчен сезон.“
Въпреки, че републиканците имат мнозинство в Камарата на представителите, те нямат преднина в Сената с 51-49 места в полза на демократите. Приемането на мярката за отмяна на финансирането на IRS може да срещне пречки в горната камара (Сената), а президентът Джо Байдън може да наложи вето на законопроекта на републиканците.
„Като председател на Камарата на представителите, моята отговорност не е пред моята партия, моите колеги или дори пред нашия Конгрес“, заяви Маккарти, след като бе избран за председател. „Моята отговорност, нашата отговорност, е пред страната ни.“
Други проблеми, с които според Маккарти републиканците възнамеряват да се занимаят са „възходът на Китайската комунистическа партия“ и нарастващият държавен дълг. „Що се отнася до Китайската комунистическа партия, ние ще създадем двупартийна специална комисия на тема Китай, която да проучи как да върнем обратно от Китай стотиците хиляди изгубени работни места, за да спечелим това икономическо състезание.“
Други подробности
Преди да бъде избран, Маккарти се съгласи на редица компромиси, за да си осигури поста, който е втори по ред пред Овалния кабинет след вицепрезидента демократ Камала Харис. Те включват и условие, че всеки от 435-те членове на Долната камара може да изиска гласуване за отстраняването му по всяко време.
По-слабото от очакваното представяне на републиканците на междинните избори през ноември 2022 г. им даде крехка преднина от 222-212 гласа в Долната камара. Това предостави възможността няколко консервативни законодатели да блокират кандидатурата на Маккарти. Те го обвиниха, че е мекушав и твърде отворен за компромиси с Байдън и демократите.
„Не бихме поверили властта на г-н Маккарти, защото знаем за кого ще я използва. И се опасяваме, че това няма да е американският народ“, заяви миналата седмица републиканецът от щата Флорида Мат Гейц.
Въпреки това, Маккарти отхвърли твърденията, че компромисите с тези републиканци могат да отслабят властта му. „Това не ми създава никакъв проблем или притеснение“, заяви Маккарти пред репортери, като определи сделката със своите критиците като „много добро“ споразумение, което „дава повече права на членовете [на Камарата]“.
Твърди се, че по време на гласуването бившият президент Доналд Тръмп е разчитал на някои от въздържалите се републиканци, докато многократно повтаряше, че републиканците трябва да подкрепят Маккарти. В отговор Гейц заяви пред Fox News: „Обичам президента Тръмп, винаги съм се застъпвал за него в Конгреса, но HR не винаги е била силната му страна“.
Гейц добави, че някои от избраните от Тръмп кандидати в неговия кабинет, включително бившите главни прокурори Джеф Сешънс и Уилям Бар, както и бившите министри на отбраната Джим Матис и Марк Еспър, не винаги са подкрепяли политиката „Америка на първо място“.
След победата на Маккарти на 7 януари 2022 г., Тръмп написа в своята платформа Truth Social: „Вярвате или не, фалшивите медии бяха много любезни в репортажите си, че съм помогнал много на Кевин Маккарти да получи поста Председател на Камарата на представителите“.
Ройтерс допринесе за този репортаж.
Джак Филипс е старши репортер в американското издание на The Epoch Times със седалище в Ню Йорк. Той отразява водещи новини.