Централната банка на Китай планира да намали съотношението на задължителните резерви за трети път тази година, тъй като последните данни за икономическия растеж показват резултати под целевите
Управителят на Народната банка на Китай, Пан Гуншън, заяви миналия месец, че централната банка планира да намали съотношението на задължителните резерви на банките с между 25 и 50 базисни пункта през четвъртото тримесечие, в зависимост от условията на пазарната ликвидност.
Обявлението на финансов форум в Пекин дойде, когато Китай съобщи за най-бавния тримесечен растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) тази година от 4.6% за третото тримесечие, според публикуваните на 18 октомври данни от Националното статистическо бюро на Китай. Официалният годишен темп на растеж за периода от януари до септември е 4.8%, по-нисък от целевия растеж от 5 процента.
На 24 септември управителят на Народната банка на Китай обяви намаление от 50 базисни пункта на RRR, в сила от 27 септември, освобождавайки около 1 трилион юана (около 142 милиарда долара) за ново кредитиране. Централната банка е намалила RRR 18 пъти от 2018 г. насам, освобождавайки 14.4 трилиона юана (2 трилиона долара) на пазара.
RRR определя минималното количество пари в брой, което една банка трябва да държи в резерв спрямо общите си депозити.
Големите китайски търговски банки също обявиха през октомври, че ще намалят лихвените проценти по едногодишните срочни депозити с 25 базисни пункта.
През септември китайският режим обяви поредица от парични политики за справяне с ликвидността, пазара на недвижими имоти и фондовия пазар. След това режимът проведе три широко отразени пресконференции, но не успя да представи съответния фискален пакет за стимулиране на публичните разходи.
Ни Хун, ръководител на Министерството на жилищното строителство и градско-селското развитие, заяви на 17 октомври, че Пекин ще увеличи заемите за жилищни проекти до 4 трилиона юана (около 562 милиарда долара) до края на годината. Китай стартира програмата през март, която предоставя специално кредитиране от държавни банки за неуспешни проекти за развитие.
Според Сяо Юанци, заместник-ръководител на Националната администрация за финансово регулиране, одобрените заеми за проекти възлизат на 2.23 трилиона юана (около 313 милиарда долара) към 16 октомври.
Доклад от 7 октомври на френската банка Natixis оцени, че китайският режим ще трябва да похарчи 3.4 трилиона юана за обратно изкупуване на неизползвана земя и непродадени нови домове, приемайки, че те могат да бъдат купени на 70% от пазарната им стойност.
През октомври Лан Фо’ан, министър на финансите, заяви, че Пекин има възможност за увеличаване на дефицита, но не разкри подробности за допълнителна фискална подкрепа.
На 8 октомври Джън Шанцзе, председател на Националната комисия за развитие и реформи, обяви предоставяне в аванс на 100 милиарда юана (14.1 милиарда долара) от централния инвестиционен бюджет за 2025 г., които да бъдат използвани тази година. Режимът също така позволи започването на строителни проекти, оценени на още 100 милиарда юана от бюджета за следващата година, преди края на годината. Джън потвърди целта за растеж от 5% за 2024 г.
Дин Сюесян, член на Постоянния комитет на Политбюро и вицепремиер на Китай, заяви пред държавните медии на Китай на 17 октомври, че местните правителства трябва да се съсредоточат върху прилагането на обявените политики за икономическа подкрепа и постигането на целта за растеж.
Майк Сън, американски бизнесмен с десетилетен опит в консултирането на чуждестранни инвеститори и търговци в Китай, заяви пред The Epoch Times, че фондът от 4 трилиона юана за жилищните проекти изглежда като „това е всичко“, визирайки очаквания фискален стимул. Той използва псевдоним, за да се предпази от възможно негативно въздействие върху него от страна на Китайската комунистическа партия.
Според неговото разбиране, китайският режим ще се съсредоточи върху спасяването на жилищния пазар и постигането на целта за растеж на БВП до края на годината. Въз основа на забележките на Дин, Сън прогнозира, че няма да има „големи ходове“ на допълнителен фискален стимул през 2024 г.
На пресконференцията на 17 октомври Ни Хун от Министерството на жилищното строителство и градско-селското развитие на Китай многократно каза, че неговата цел е да „спре падането на [жилищния] пазар и да го върне към стабилност“. Той също така спомена, че след три години на корекции, китайският пазар на недвижими имоти е започнал да „достига дъното“.