Представете си свят, потопен във война, в която най-могъщите нации воюват помежду си. Тази война обаче не се води от хора, а от машини, които убиват и действат без всякакъв човешки контрол и отговорност.
Това е мрачна представа за бъдещите конфликти, но Китайската комунистическа партия (ККП) работи усилено, за да я превърне в реалност.
ККП инвестира в технологии за изкуствен интелект, които един ден да могат да изпълняват смъртоносни мисии по време на война, изцяло без човешка намеса или контрол.
Грегъри Алън, директор на Центъра за изкуствен интелект и съвременни технологии Wadhwani в Центъра за стратегически и международни изследвания, казва, че режимът се движи далеч отвъд всякакви опити да се задържи човека отговорен при вземане на решения с изкуствен интелект.
„Китай се стреми да разработва смъртоносни автономни оръжия с изкуствен интелект“, пише Алън в подготвено свидетелство за изслушване на Комисията за преглед на икономиката и сигурността на САЩ и Китай на 13 април.
„Най-добрите налични данни… сочат, че стратегията на Китай е амбициозна и преминава отвъд всякакъв вид човешко наблюдение на бойното поле към все по-автономна война с помощта на изкуствен интелект.“
Въпреки че ККП инвестира сериозно в широк набор от нови технологии, Алън казва, че изкуственият интелект (ИИ) е на първо място сред тях. Способността на режима да създава военни машини, задвижвани от изкуствен интелект, бързо се изравнява с тази на Съединените щати, а скоро може дори да я надхвърли.
„Лидерството на САЩ в областта на военния изкуствен интелект съвсем не е гарантирано“, казва Алън.
„Макар че САЩ имат съществени предимства, Китай може бързо да заеме водещата позиция в използването на възможностите на ИИ в правителството и армията. Това е резултат, който Съединените щати трябва да се стремят да предотвратят.“
Автономните платформи с изкуствен интелект са „неизбежни“
Стремежът на ККП към създаване на оръжия и други военни платформи, задвижвани от изкуствен интелект, продължава от години.
Алън отбелязва, че за първи път е осъзнал явната амбиция на комунистическата партия през 2018 г. По това време той присъства на конференция, на която записва речта на Дзън И, висш ръководител в китайската държавна военна компания Norinco.
Там Дзън описва амбициите на Norinco – и очакванията на ККП – за бъдещото прилагане на оръжия с изкуствен интелект, като казва, че „на бъдещите бойни полета няма да се бият хора“.
„Дзън прогнозира, че до 2025 г. смъртоносните автономни оръжия ще бъдат нещо обичайно“, казва Алън и добавя, че Дзън е описал масовото внедряване на автономни платформи с изкуствен интелект като „неизбежно“.
Алън също така отбелязва, че скоро след това ККП са премахнали коментарите на Дзън и дори неговото участие от официалния доклад за конференцията.
„Не беше в интерес на Китай тази информация да бъде публично достояние“, каза Алън.
Не след дълго обаче свързаната с ККП военна компания Ziyan започва да изнася своите безпилотни самолети Blowfish A2 и A3 за Близкия изток. Blowfish, безпилотен самолет от типа на хеликоптер, способен самостоятелно да поразява цели, използвайки картечници и ракети, е само първата реализация на амбицията на режима да превърне войната от човешка в роботизирана.
Военни решения без човечност
Амбициите на режима по отношение на изкуствения интелект надхвърлят роботите убийци. ККП също така инвестира в разработването на възможности за ИИ, свързани с вземането на военни решения в командването и контрола.
В основата на усилията на ККП е „интелигентна трансформация“ на военното дело чрез масово интегриране на ИИ, автоматизация и големи данни.
Дзън твърди, че „надмощието на интелигентността ще бъде в основата на бъдещите войни“ и че „ИИ може напълно да промени сегашната командна структура, която е доминирана от хора“, към такава, доминирана от „клъстер на ИИ“, който работи „точно като човешки мозък“.
Върху тази визия стъпват китайски компании като 4Paradigm, с която военното крило на ККП е сключило договор за разработване на модели за вземане на решения с изкуствен интелект и софтуер за работа в екип на хора и машини за използване на ниво рота и батальон.
Подобни програми са насочени основно към една цел: преструктуриране на китайската армия във все по-централизирани офицерски кадри, които ръководят многобройни автономни системи с изкуствен интелект, за да водят действителните бойни действия.
Сам Кеслър, анализатор в консултантската фирма за рискове North Star Support Group, смята, че фокусът на режима за прехвърлянето на бойните действия от хората към системите с изкуствен интелект е показателен за по-широкото признание на ръководството на ККП за революционния характер на интелигентните автономни системи.
„Китайските военни поставят голям акцент върху разрушителните технологии като автономните системи“, казва Кеслер в имейл до The Epoch Times.
„Безпилотните бойни системи с дигитализирани програми за вземане на решения могат потенциално да ускорят процеса на изпълнение на задачите на бойното поле – добавя Кеслер. – [Те включват] прецизни удари, точно разузнаване, снабдяване на силите и извършване на полеви модификации по-прецизно и ефективно.“
Според Кеслер подобни възможности могат да осигурят дори на една оскъдна армия значителен мултипликатор на силите и да променят баланса в бъдещи конфликти.
„Който притежава такъв вид технология, може да помогне дори на най-слабата или средна военна сила да получи предимство на бойното поле или да го удължи“, каза Кеслер.
Роботите са бъдещето на войните
ККП не е единствена в стремежа си да проведе революция във военното дело. Много американски военни лидери вярват, че зората на смъртоносните автономни системи с изкуствен интелект е близо.
Председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили споделя виждане, подобно на това на Дзън. Той смята, че най-мощните армии в света ще бъдат предимно роботизирани след 10-15 години.
„През следващите 10-15 години голяма част от армиите на напредналите страни ще се роботизират – казва Мили. – Ако добавите роботиката с изкуствен интелект и прецизни боеприпаси и способност да виждате на разстояние, ще получите комбинация от истинска фундаментална промяна.“
„Това предстои. Тези промени, тази технология… ще се случат до 10 години.“
Генерал-лейтенант Рос Кофман, ръководител на Военно командване на бъдещето, смята, че до 2040 г. САЩ ще навлязат в епоха, характеризираща се с машини за убиване със изкуствен интелект.
По време на среща на върха на 28 март на ръководители на Министерството на отбраната и технологични експерти, Кофман описва партньорството между войниците и изкуствения интелект като това между кучето и неговия стопанин.
В една бъдеща война обаче войниците ще помагат на изкуствения интелект да се включи в битката, а не обратното.
„Смятам, че през 2040 г. ще видим обрат, при който хората ще изпълняват онези функции, които позволяват на машината да заеме позиция на относително предимство, а не машината да вкарва хората в позиция на относително предимство“, казва Кофман.
Според Кеслър тази цел вероятно ще срещне трудности, тъй като САЩ се борят с приемането на смъртоносни системи за изкуствен интелект от страна на Китай.
„Министерството на отбраната наскоро обяви, че възнамерява да продължи да разработва системи с ИИ и автономни смъртоносни системи … които ще им позволят да запазят предимство в променящата се глобална среда за сигурност – каза Кеслър. – Въпреки това, запазването на човешкия фактор в работата на автономните и полуавтономните смъртоносни системи с ИИ също остава приоритет.“
„Тъй като [китайската армия] не е ангажирана с тази стратегия и система от убеждения на Министерството на отбраната, това ще принуди САЩ да инвестират много в нея. Също така ще изисква от САЩ да гарантират, че балансът между това да бъдат етични и да осъществяват контрол не пречи на това да бъдат смъртоносни и оперативни едновременно.“
Китайски роботи, американско проучване
Тъй като ККП продължава да се стреми към интелигентна война, Алън смята, че критична слабост, която САЩ трябва да преодолеят, е непряката им подкрепа за китайската индустрия за изкуствен интелект.
Тъй като Съединените щати считат изкуствения интелект за отделна технология, а не за категория технологии с общо предназначение като електричеството или компютрите, ККП е в състояние неволно да развие своите военни способности чрез иначе обикновени партньорства със САЩ в областта на научноизследователската и развойната дейност.
„Връзките между сектора на изкуствения интелект на Китай и този на САЩ са изключително дълбоки – казва Алън. – Наистина няма част от китайската екосистема за изкуствен интелект, която да не се опира по някакъв начин на американската екосистема за изкуствен интелект.“
Алън отбелязва, че половината от всички китайски научни статии, публикувани по темата за изкуствения интелект, имат американски съавтори.
Според Елза Кания, старши сътрудник в мозъчния тръст „Център за нова американска сигурност“, огромният обем от изследвания и разработки в областта на изкуствения интелект, извършвани от режима, позволява на ККП ефективно да настигне САЩ в технологично отношение.
Кания предупреждава, че без адекватни мерки за контрол разработването на оръжия с изкуствен интелект от страна на режима ще продължи за сметка на американската национална сигурност.