Getting your Trinity Audio player ready...
|
Дейвид Пърдю, бивш главен изпълнителен директор на компания от Fortune 500 и сенатор, се ангажира да образова американците за опасностите, произтичащи от комунистически Китай
Номинираният от президента Доналд Тръмп за посланик в Китай заяви миналата седмица пред законодателите в САЩ, че американските купувачи биха могли да нанесат фатален удар на китайската икономика, като спрат вливането на пари.
Дейвид Пърдю, бивш главен изпълнителен директор на компания от Fortune 500 и еднократен сенатор от Джорджия, заяви по време на своето изслушване за потвърждение на кандидатурата му за посланик на САЩ в Китай, че е време Съединените щати да заемат позиция срещу нечестните търговски практики на Пекин след десетилетия на премълчаване.
Пърдю каза, че вярва, че „тези дни са приключили“.
„Пътят напред е Съединените щати да се информират за това и да се противопоставят на каналите“, каза той.
Той призна, че може да са необходими някои жертви, тъй като „това, от което сме били съблазнени, са евтините цени, на които се поддадохме през последните 30 години, идващи от Китай“, често субсидирани от държавата.
„Ако американската общественост каже стига толкова, какво ще се случи с тяхната икономика?“, попита сенатор Рик Скот (републиканец от Флорида).
„Ще се срути“, отговори Пърдю.
Тръмп наложи на 2 април 34% мито върху Китай, довеждайки съществуващата митническа ставка до 54%.
„Американският народ плаща много висока цена“, каза той в реч в Розовата градина, добавяйки, че Пекин се е възползвал „изключително много от нас“. Тръмп също подписа изпълнителна заповед за налагане на мита върху нискостойностни пратки от Китай, затваряйки вратичка, която китайските фирми за електронна търговия са използвали, за да изпращат стоки на стойност под 800 долара в Съединените щати без мита.
Експертите заявиха, че цените вероятно ще се повишат за американските потребители с влизането в сила на новите мита. Въпреки това, поддръжниците казват, че други икономически инициативи от администрацията на Тръмп, насочени към връщане на производството обратно в Съединените щати, биха могли да помогнат за неутрализиране на въздействието.
Китайската икономика е в беда. Процентите на безработица са рекордно високи и чуждестранните инвеститори се изтеглят. Официалните китайски данни показват, че нетните преки чуждестранни инвестиции, основен път за увеличаване на БВП на страната, са намалели със 168 милиарда долара през последната година.
По време на изслушването Пърдю описа отношенията между САЩ и Китай като „най-значимото дипломатическо предизвикателство на 21-ви век“.
Цитирайки ангажимента на администрацията на Тръмп към външна политика, насочена към това да направи Америка по-безопасна, по-силна и по-просперираща, Пърдю каза, че взаимността и сигурността на САЩ трябва да се вземат предвид във всички отношения между Китай и Съединените щати.
Пърдю заяви, че ще направи човешките права един от своите основни приоритети, ако бъде потвърден като посланик на САЩ.
„Една от основните ми отговорности като говорител на американския народ и тази администрация е да се уверя, че те разбират колко дълбоко сме загрижени относно зверствата“, каза той, след като сенатор Джеф Меркли (демократ от Орегон) повдигна въпроса за репресиите на режима в Синцзян и транснационалните репресии, насочени към глобалната китайска диаспора.
Пърдю характеризира робския труд, който е причина за ниските цени на някои китайски продукти, като инструмент на Пекин за „измама“ на международната търговска система.
„Ако Америка не се застъпи за това, никой друг няма да го направи“, каза той.
Доклад на Държавния департамент от 2023 г. заяви, че Пекин харчи милиарди долари годишно за разпространение на дезинформация и пропаганда по целия свят.
За да се защити от такива предизвикателства у дома, Пърдю призовава Съединените щати да създадат образователна система относно опасностите, представени от китайския режим.
„Повечето хора не осъзнават, че те са в нашата електрическа мрежа. Те не осъзнават, че събират нашите данни. Те не осъзнават, че нашите пристанища могат да бъдат манипулирани от хора в Китай. Така че това е образователен процес, който дължим на нашия народ“, каза той, добавяйки, че Съединените щати трябва да работят със съюзници за разработване на колективни послания, които популяризират американските ценности.
Пърдю спомена книгата „Неограничена война“, написана от двама китайски военни полковници през 1999 г. Един от ключовите принципи, очертани в нея, беше за разпространение на пропаганда в страните, които режимът иска да повлияе, каза той, и неговата цел като посланик на САЩ е да накара американците да осъзнаят опасността.