• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ Избори САЩ

Ключовата демографска промяна, която доведе до победата на Доналд Тръмп

отЕкип на The Epoch Times
12 ноември , 2024
Доналд Джей Тръмп и Джей Ди Ванс със семействата им в Уест Палм Бийч, Флорида, след победата в президентските избори на 6 ноември 2024 г. Джон Фредрикс/The Epoch Times

Доналд Джей Тръмп и Джей Ди Ванс със семействата им в Уест Палм Бийч, Флорида, след победата в президентските избори на 6 ноември 2024 г. Джон Фредрикс/The Epoch Times

Getting your Trinity Audio player ready...

Новоизбраният президент Доналд Тръмп постигна успех сред всички демографски групи, но най-значим сред зумърите, с 46% от гласовете им

Доналд Джей Тръмп ще се върне в Белия дом през януари 2025 за втори мандат, като 47-и президент на САЩ. Той не само извоюва зашеметяваща историческа победа от 312 електорални гласа срещу 226 за Камала Харис и превзе всички седем колебаещи се щати, но и спечели популярния вот. Което означава, че има болшинството реални гласове от гласувалите американски граждани, а не само тези в Избирателната колегия. Той е първият републиканец от 20 години насам, който печели популярния вот.

image 3
image 2
Графика AP

45-ят и 47-и американски президент постигна значителни победи в окръзи и в традиционно сини (демократски) щати в страната, като Ню Йорк, Ню Джърси, Илинойс, Минесота, Ню Хемпшир, Мейн и дори Калифорния.

Републиканците също така извоюваха мнозинство в Сената и са на път да имат такова и в Камарата на представителите. Имайки подкрепата и на двете камари на американския Конгрес, ще има по-малка вероятност новоизбраният президент да се натъкне на законодателните препятствия, с каквито беше осеян първият му мандат. По-специално Сенатът ще бъде от ключово значение за утвърждаване политиките на 47-я държавен лидер.

Неговият опонент от Демократическата партия – вицепрезидентът Камала Харис, както и действащият президент Джо Байдън официално признаха победата на Доналд Тръмп на 6 ноември и го поздравиха с пожелание за обединение на нацията.

„Това беше движение [MAGA – Да направим Америка отново велика], каквото никой не е виждал досега, и честно казано, това беше, според мен, най-голямото политическо движение на всички времена“, обяви Тръмп в победната си реч.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F11%2F07%2Fid5755723 GettyImages 2182584939
Поддръжници на Доналд Тръмп развяват огромно знаме пред Белия дом на 6 ноември 2024 г. Доналд Тръмп спечели убедителна победа на 5 ноември в президентските избори 2024 г. Даниел Слим/AFP чрез Getty Images

Висока избирателна активност

Избирателната активност в изборите през 2018 г., 2020 г. и 2022 г. е сред най-високата в историята на САЩ, като приблизително 66% са дали своя вот през 2020 г., сочи проучване на Pew Research Center. Анализи на изборите през 2024 г., особено в Мичиган и Джорджия, демонстрират, че тазгодишната избирателна активност надхвърля 2020 г.

Зумъри за Тръмп

Новоизбраният президент Доналд Тръмп спечели по-голяма подкрепа от почти всички демографски групи. Но може би най-значимата от тях е тази на гласоподавателите от „поколението Z“ или т. нар. „зумъри“ – на възраст от 18 до 29 години.

Той постигна завиден успех в тази демографска прослойка, като спечели 46% от нейните гласове в сравнение с 36% през 2020 г. Това сочат данните на AP VoteCast от социологическо проучване преди и в деня на изборите на 5 ноември.

Тръмп също така почти удвои подкрепата си сред чернокожите гласоподаватели, получавайки 15% от гласовете им в сравнение с 8% през 2020 г. Сред гласоподавателите от латиноамерикански произход той скочи на 41% срещу 35% през 2022 г.. Тези групи представляват съответно само 3% и 8% от общия му брой гласове, докато младите избиратели наброяват 15% от тях.

Това, което стимулира електората като цяло да гласува за Доналд Тръмп беше икономиката. Младите хора усещат негативния ефект на инфлацията, наблюдавайки как доходите им намаляват, откакто администрацията на Байдън-Харис встъпи в длъжност. Според AP VoteCast почти двама от всеки пет гласоподаватели определят икономиката като най-важния проблем на страната. Това съотношение е малко по-високо в колебаещите се щати Джорджия, Мичиган, Пенсилвания и Невада.

Доналд Тръмп спечели икономическия аргумент в тазгодишните избори с предложенията си за премахване на данъците върху бакшишите, данъците върху извънредния труд и върху социалното осигуряване. Въпреки че последният проблем не засяга пряко младите избиратели, първите два определено имат ефект върху тях. Средностатистическият служител в сферата на обслужването е на възраст под 30 години. Тръмп също така обеща да намали потребителските цени чрез увеличаване на производството на енергия.

Във всички възрастови групи избирателите виждат Тръмп като по-способен да се справи с икономиката, с разлика от 4 до 9%.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F11%2F07%2Fid5755724 GettyImages 2183187306
Момиче раздава вода на гласоподаватели, чакащи на опашка преди затварянето на избирателните секции в Щатския университет на Аризона в Темпе, Аризона, на 5 ноември 2024 г. Младите избиратели съставляват 15% от гласовете на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Марио Тама/Getty Images

Увеличение на гласовете на испаноговорящите за Тръмп

Резултатите от националните и щатските екзитполове в деня на изборите демонстрираха, че Тръмп е постигнал значителен успех сред латиноамериканските гласоподаватели както на национално ниво, така и в колебаещите се щати.

В екзитпола на National Election Pool, проведен от Edison Research на 5 ноември, Тръмп е постигнал ключови успехи с малцинствената група, която съставлява поне 13% от американския електорат. Сред респондентите, които се самоопределят като латиноамериканци, 53% от анкетираните твърдят, че са гласували за Харис, а 45% за Тръмп. Това е 13% увеличение, спрямо представянето на Тръмп в тази група през 2020 г.

Тръмп е отбелязал повишение сред испаноговорящите гласоподавателите на възраст между 18 и 29 години, както и между 45 и 64 години, а също и при мъжете. И в трите групи той бележи увеличение с 19% в сравнение с 2020 г.

Доналд Тръмп е първият републикански кандидат за президент, спечелил окръг Маями-Дейд във Флорида, от 1988 г. насам. Слънчевият щат, който носи 30 електорални гласа се преобрази от колебаещ се щат в твърдо републикански. Тази тенденция последва и окръг Маями-Дейд, който доскоро беше крепост на демократите. Латиноамериканците, които съставляват 68% от населението в окръга, с мнозинство на кубинците, показаха своите предпочитания към републиканците още през 2022 г., когато губернаторът Рон ДеСантис спечели подкрепата им срещу Чарли Крист с повече от 11%.

Латиноамериканските гласоподаватели в колебаещите се щати, които гласуваха за Доналд Тръмп също показват увеличение. В Мичиган, Пенсилвания и Невада те са с поне 10% повече спрямо 2020 г. В Невада – щат, където една трета от населението се идентифицира като латиноамериканско, Тръмп се изравни с Харис сред латиноамериканските избиратели. Според екзитполовете и двамата кандидати са получили еднакъв процент латиноамерикански гласове.

Амиши гласуват за Доналд Тръмп

Доналд Тръмп си осигури победата, когато на 5 ноември спечели 19-те електорални гласа на най-големия колебаещ се щат Пенсилвания. Това беше ключово завоевание, което му се изплъзна през 2020 г. Тръмп спечели Пенсилвания с почти 140 000 гласа преднина, при 98% преброени гласове. Само в Ланкастър, където живее амишкото болшинство, той спечели с преднина от 17%.

Според публикация в Х на бившия съветник на Тръмп Ян Халпър-Хейс, в Пенсилвания тази година са се регистрирали да гласуват за първи път 180 000 амиши. Изглежда тези консервативни, религиозни фермери са изиграли съществена роля в избирането на 47-я президент на САЩ.

Кампанията за регистриране като гласоподаватели е първата сред общността на амишите в историята на Пенсилвания. Според главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който взе дейно участие в предизборната активност на Доналд Тръмп, досега не е имало такава голяма избирателна активност сред тях. Причината за този внезапен подем според него е „прекомерното вмешателство на правителството“. „Демократите наистина направиха грешка, защото имаше прекомерно правителствено вмешателство при някои от амишите фермери“, заяви Мъск в интервю за Тъкър Карлсън. „Те са фермери. Те се занимават със земеделие по един и същи начин от дълго време.“

Според милиардера затварянето на ферми на амиши, което е основен поминък за тях, е предизвикало недоволството им и ги е довело до избирателните урни.

Консервативната християнска общност, която избягва модерните технологии, се заселва в Пенсилвания през 18 век, след като основателят на Пенсилванската провинция Уилям Пен им предлага убежище от преследване и военна служба в Европа. Общността процъфтява в САЩ през годините, като днес наброява около 400 000 души, повечето от които живеят в Пенсилвания. Политическото участие на амишите обикновено е минимално, тъй като за тях е характерна позицията им на изолация от външния свят.

Това обаче се промени през 2024 г., до голяма степен поради случая на правителствена атака срещу амишки фермер.

Разбиранията на общността на амишите включват религиозна свобода, училищен избор (много от техните деца получават домашно образование), те са против абортите и принудителните ваксинации – ценности, които ги сближават с Републиканската партия.

Според източници на New York Post, гласувалите амиши в Пенсилвания са били „безпрецедентен брой“.

2182419705
Амишки кон и каруца на път към избирателната секция в общинската сграда на Leacock Township в Интеркорс, Пенсилвания, във вторник. AFP чрез Getty Images

Мнозинство на Тръмп сред американците с арабски произход

Доналд Тръмп преобърна арабско-американския град Диърборн в колебаещия се щат Мичигън. Така той стана първият републикански кандидат за президент, който спечели града след Джордж У. Буш през 2000 г.

В Диърборн, където почти половината от 110 000 жители са от арабски произход, Тръмп получи над 2500 гласа повече от вицепрезидента Камала Харис. Той спечели 42,5% от общия брой гласове в града, в сравнение с нейните 36%.

Харис загуби президентския вот в два града в района на Детройт с голямо арабско-американско население. Това стана след месеци предупреждения от местни демократи за ефекта от твърдата подкрепа на администрацията на Байдън-Харис към Израел във войната в Газа. Според политически наблюдатели американците от арабски произход са подкрепили Тръмп след посещението му в района, няколко дни преди изборите и уверенията му, че ще намери начин да сложи край на кръвопролитията в Близкия изток.

Други демографски групи

Сред гласоподавателите на Доналд Тръмп нямаше повишение сред тези с висше образование. Той получи вота на 41% от тях, както и през 2020 г.

При жените над 45 години, новоизбраният президент получи 47% от гласовете. Той отбеляза леко повишение сред дамите от предградията, като спечели 41% от гласове им в сравнение с 40% през 2020 г. Сред жените на възраст от 18 до 44 години Тръмп отбеляза повишение с 6% – от 37% през 2020 г. на 43% през тези избори. Това може да означава, че достъпът до аборти, който беше една от ключовите политики на кампанията на Камала Харис, не се оказа решаваща за успеха ѝ. Само 11% от гласоподавателите са посочили абортите като на-важен въпрос.

Доналд Тръмп триумфира сред новите гласоподаватели, 56% от които са гласували за него, спрямо 32% преди четири години.

В долната средна класа, с доходи между 30 000 и 50 000 щ. д. годишно, той бележи повишение с 10%, но намаление с 11% сред тези с доходи между 100 000 и 200 000 щ. д. годишно.

Доналд Тръмп спечели мнозинството на мъжките гласове с 55%. Забележително е увеличението с 11% при бащи и ветерани, където той получи съответно 60% и 65% мнозинство.

id5755767 Lead graph 2 9
Графика на преднината на републиканците през 2020 г. и 2024 г. спрямо демократите в президентската надпревара, по демографски групи. Илюстрация от The Epoch Times
ВИЖТЕ СЪЩО
image 2024 11 08 092952432
Зад кулисите на кампанията: Разговори с вътрешния кръг на Тръмп в изборната нощ
id5755171 trump win 5 jf 11052024 1 1080x720 1
Тръмп след историческа изборна победа: „Идва златна ера за Америка“
Доналд Тръмп говори пред пресата на международното летище Хартсфийлд-Джаксън в Атланта на 24 август 2023 г. Джо Рийдъл/Getty Images
Как изборната победа ще се отрази на съдебните дела срещу Доналд Тръмп?
putin
Путин: Тръмп има мъжество, поздравявам го с изборната победа
Европейски лидери, срещащи се в Будапеща, призовават Тръмп да подкрепи Украйна и да избягва търговски войни
Европейски лидери, срещащи се в Будапеща, призовават Тръмп да подкрепи Украйна и да избегне търговски войни
Мъск създава Политически комитет за действие, за да подкрепи кандидати, фокусирани върху сигурни граници, свобода на словото и разумни разходи
Илон Мъск създава комитет за сигурни граници, свобода на словото и разумни разходи
Иран хакна данни на Тръмп и ги изпрати на кампанията на Байдън: Ето какво знаем
Иранци с обвинения за хакерски пробив в президентската кампания на Доналд Тръмп
Споделете тази статия
Tags: Доналд Тръмп новини

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Вицепрезидентът Камала Харис говори в университета "Хауърд" във Вашингтон на 6 ноември 2024 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Доналд Тръмп отне разрешенията за достъп до класифицирана информация на Камала Харис, Хилъри Клинтън и други топ демократи

0
0
Президентът Доналд Тръмп в обръщение към съвместна сесия на Конгреса в Долната камара в Капитъл Хил във Вашингтон на 4 март 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

12 извода от първата голяма политическа реч на Доналд Тръмп пред Конгреса

0
0
Номинираният за директор на ФБР Каш Пател свидетелства пред сенатската Комисия по съдебната власт на Капитол Хил на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Каш Пател е новият директор на ФБР

0
0
Номинираният от президента Доналд Тръмп за министър на здравеопазването и социалните услуги, Робърт Ф. Кенеди, младши, свидетелства пред Комисията по финанси на Сената в Capitol Hill във Вашингтон на 29 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Робърт Ф. Кенеди-младши е новият министър на здравеопазването на САЩ

0
0
Президентът Доналд Тръмп подписва изпълнителни заповеди в Овалния кабинет на 20 януари 2025 г. Aнна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп подписа първите изпълнителни заповеди като 47-ми президент на САЩ

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
janko lozanov

Янко Лозанов: Актьорската професия не е убежище за самодоволни надменници

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria