Северна Македония се отметна от обещанието си за съвместно честване на 150 години от рождението на Гоце Делчев от премиерите на България и Северна Македония. Вместо това премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски днес се е срещнал в Брюксел с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и го е уверил, че диалогът със София ще помогне за вдигане на блокадата за преговори за еврочленство. Външната министърка на България Теодора Генчовска и министърката на културата на югозападната ни съседка Бисера Костадиновска-Стойчевска участваха в общото честване в църквата. В българската делегация бяха още заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова, заместник-министърът на културата Юрий Вълковски и председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов. От македонска страна присъстваше и заместник-министърът на външните работи Фатмире Исаки.
От Фондация Македония в социалните мрежи съобщиха: „Днес на гроба на Гоце имаше около 50 българи от Скопие. Много други не бяха допуснати от полицията. Гоце Делчев е българин и се бореше да обедини българите на Балканите в обединена България.“
След официалната церемония българската делегация и българският посланик в Македония Ангел Ангелов се срещнаха с македонските българи в Северна Македония, съобщи агенция БГНЕС. На срещата македонските граждани с българско самосъзнание са споделили вижданията си за двустранните отношения, както проблемите, с които се сблъскват в ежедневието си; обсъждани са начините те да бъдат разрешени.
Министър-председателят Кирил Петков и президентът Румен Радев бяха гости на честванията в Благоевград. Гражданското шествие започна от главната улица при Съдебната палата и на него присъстваха няколко стотици граждани, сред които десетки мъже са облечени като хайдути, а българското знаме се носи от жени с народни носии. С отличителен знак бяха дошли прогимназистите от Второ основно училище „Димитър Благоев“. Две ученички, Ивайла и Александра, споделиха, че да участват в шествието ги е мотивирала тяхната учителка по история Диляна Цветанова. Споделят, че не следят новините и нямат мнение за сегашната ситуация със Северна Македония, която не са посещавали, но са горди, че Благоевград е свързан с именития борец за свобода на Македония.
Премиерът и президентът дойдоха с няколко минути след 17 часа, обявен като начален час за шествието, придружени от кмета на Благоевград г-н Илко Стоянов. Тримата извървяха пътя до паметника на Гоце рамо до рамо, а в речите си демонстрираха единство и общи възгледи.
Илко Стоянов наблегна на думите на Гоце Делчев, че обществениците трябва да служат на народа и призова дневните политици да вършат добро, цитирайки думите му: „Ние ще загинем млади, затова трябва да вършим добро, което да оставим като пример на народа.“
След него говори Кирил Петков, който също цитира Гоце Делчев с думите му, че „светът е поле за културно съревнование между народите“. Той подчерта, че „историята трябва не просто да се помни, но и да се разбира“; че не бива паметта му да разделя хората от двете страни на границата; че Гоце е работил „с труд и постоянство“ за освобождението на Македония и от това трябва да се учим.
(снимка: Лилия Костова)
Румен Радев говори последен, но най-дълго. Той повтори цитата за „културното съревнование между народите“. Направи кратък исторически обзор, в който спомена „Берлинският конгрес, който не е сломил волята на македонските и тракийските българи да живеят свободно и достойно.“ Нареди Гоце Делчев сред „личностите, превърнали се още преживе в легенди“; от онези, „поели знамето на старите революционери и побили го в македонската земя“. Спомена и „користните цели на близки и далечни съседи“ по отношение на Македония. Вторият цитат от Гоце Делчев бе: „Да се борим сами за свободата на Македония и Одринско, за да няма още разделения.“
„Духом сме заедно, както би пожелал самият Гоце Делчев“, добави още Румен Радев. И за финал пожела „Сила и смелост да се освободим от заблудите и да намерим пътя, по който заедно да продължим напред.“
По време на речите гражданка на Благоевград коментира, че „речта на президента беше чудесна, а и такъв министър председател никога не сме имали“.
Последва поднасяне на цветя – първо от официалните лица, а след това и от гражданите, завършване на вечерната проверка и кратка програма на местния фолклорен ансамбъл „Пирин“.