Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Заместник-главният прокурор даде главния прокурор на прокурор…“
„Каскета срещу Тиквата…“
„Зам.-главният прокурор: „Страхувам се, защото познавам Гешев”
Това са малка част от заглавията, които наподобяват криминален филм, но се оказват родната действителност. Фитилът на войната между главния прокурор Иван Гешев, заместникът му Борислав Сарафов и лидерите на водещите партии ГЕРБ и ДПС бе запален от Мария Габриел, предложена лично от Бойко Борисов за премиер на България. С думите на бившата еврокомисарка Габриел от 11 май, че неин пръв приоритет ще бъде искането на оставката на главния прокурор Иван Гешев заради „уронването на престижа на съдебната власт” и подкрепена от ДПС, бомбата беше взривена и сякаш някак естествено заваляха искания за оставки, заплахи и закани.
И както написаха от POLITICO:
„Мафиотската държава България достигна преломен момент…“
Преломен е защото от размяната на реплики между двамата най-важни мъже в прокуратурата стана ясно, че тя е в тясна взаимовръзка и опасна симбиоза с политическите лидери, крепяща се на оферти за постове, заплахи, изнудване.
След опита за взрив срещу главния прокурор от първи май и последвалата го пресконференция, която той даде, късайки своята оставка, окончателно се потвърди, че България е завладяна държава с фасадна демокрация. Това пък от своя страна затвърди, че страната ни има огромна нужда от това, за което всички политици говорят, но то някак все не се случва – съдебна реформа. Става все по-ясно, че с отстраняването от прокуратурата на Иван Гешев и от следствието на Борислав Сарафов, нещата няма да се подобрят и системата няма да се оздрави, защото е изпаднала в тежка зависимост от политическата власт.
Гешев като жертва
Защо чак сега Иван Гешев видя намеса от политическите лидери в правораздавателната система. На пресконференцията, която той даде в началото на седмицата, се самообяви за жертва на политическата мафия и олигархията. Гешев даде да се разбере, че е готов да се изправи срещу политическата класа и да разкаже за корупция по високите етажи на властта, въпреки че до този момент прокуратурата не е повдигнала обвинение за корупция на нито един представител на високите етажи на властта. Тези думи той защити, като каза, че е бил принуден да подаде оставка, в противен случай ще бъде публикуван видео компромат и „някой ще натисне копчето Enter”. Той поиска да довърши мандата си, въпреки че може да бъде освободен от членовете на Висшият съдебен съвет (ВСС). Гешев поиска оставката на заместника си Борислав Сарафов, и заяви, че се изправя срещу „политическите боклуци”, повежда война и срещу олигархията и медиите. Той окачестви поведението на ДПС като „предателство”.
Обикновено предателството идва след приятелството, но по този въпрос Иван Гешев не каза нищо.
Той обвини Бойко Методиев Борисов – както се назовават обвиняемите – че поискал да бъде спряно разследване на делото „Барселонагейт”. Гешев публично разясни, че за тази цел му се е обадил водещият прокурор по делото – негов съученик, за да му съобщи, че заместник-главния прокурор Сарафов иска бързо прекратяване на делото. Гешев сподели също, че Борисов му е предлагал посланически пост, както и се е интересувал къде се намира семейството му.
Иван Гешев потвърди това, което отдавна е ясно, а именно, че политическата власт в България винаги е влияела на съдебната в името на своите „користни интереси”. Той също така заплаши, че разполага със 150 записа на свои разговори с политици, магистрати и членове на ВСС. Това пък от своя страна е нарушаване на Конституцията от главния обвинител. Защо обаче чак сега Иван Гешев публично сподели тези свои мисли – не стана ясно.
Πo нacтoявaнe нa членовете на ВСС – Атанаска Дишeвa и Oлгa Kepeлcĸa – в края на миналата седмица BCC зaпoчнa пpoцeдypa зa oбcъждaнe нa cигнaлa нa Бopиcлaв Cаpaфoв зa нapyшeния нa Koнcтитyциятa и законa oт нeгoвия нaчaлник Гeшeв, свъpзaни наред с други като oĸaзвaнe нa влияниe пo дeлoтo “ Бapceлoнaгeйт“, допускане на израелски експерт на местопроизшествието след взрива дo колaтa мy, така и c нeзаконните зaпиcи нa ĸoлeги и пoлитици. По отношение на последното Атанаска Дишева сподели пред Нова ТВ, че говорейки за конкретни дела, за разговори с прокурори и политици, главният прокурор Гешев се саморазобличава и посочи следното:
„Bepoятнo имa няĸaĸвa дpyгa цeл. Toвa дa зaпиcвaш дpyги лицa пo вpeмe нa чacтeн paзгoвop, бeз дa ги пpeдyпpeдиш и дa пoиcĸaш изpичнoтo им cъглacиe, нecъмнeнo e нapyшeниe нa ocнoвeн пpинцип в Koнcтитyциятa”
По повод признанията на самия Гешев, че след внесеното искане за предсрочно освобождаване от поста му, тoй e пoискaл cмeткa от членовете на ВСС, политици, административни ръководители на апелативни прокуратури за внeceнoто пpeдлoжeниe и зaщo e зaгyбил пoдкpeпaтa им, Атанаска Дишева коментира:
„Hиĸoй oт члeнoвeтe нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт нe e длъжeн дa ce oтчитa нa г-н Гeшeв, oщe пo-мaлĸo в пoдoбнa cитyaция дa мy дaвa oбяcнeния зaщo e внecъл пpeдлoжeниe зa нeгoвoтo oтcтpaнявaнe. Te нe ca мy пoдчинeни”
Обратът
Поводът доскорошните съюзници да се еманципират един от друг остава неясен. Кога и дали Борисов е прозрял, че овластяването на Гешев го застрашава и с отстраняването му ще разчисти възможност за евентуално политическо сътрудничество, с което ще може да гарантира политическото се бъдеще.
Обратът в отношенията на доскорошните съратници и най-верни съюзници настъпи, когато Мария Габриел заговори за оставката на главния прокурор. Атаката задълбочи и заместникът на Гешев Борислав Сарафов, който го обвини, че упражнява „недопустима намеса в разследването на собственото си покушение”.
Шефът на следствието Борислав Сарафов не спря до тук. В началото на седмицата след пресконференцията на прокуратурата Сарафов обяви, че се страхува за живота си и поиска защита от Министерство на правосъдието с мотива, че добре познава методите на Иван Гешев.
Той също каза, че според него начело на институцията има неуравновесен човек, който е присвоил прокуратурата като негова частна собственост.
Борислав Сарафов се обърна и към медиите с категоричността на думата „потвърждавам” относно твърдението, че медиите са знаели, че главният прокурор контролира ритъма на работа на прокуратурата и дава насоки кой казус кога и как да бъде решен. Окачестви това като „срамна тайна”, която трябва да се разкаже, защото трябвало да се изчисти репутацията на прокуратурата в България.
Сарафов призова ВСС да разгледа изнесените от него доказателства и да поиска отстраняването на Иван Гешев, защото е „абсолютно непригоден за тази позиция”. Сарафов продължи с фактите около Гешев и припомни, че след скандала около правителствената резиденция, Гешев заживял във вила край Боровец, собственост на прокуратурата. Той се извини, че си вадят „кирливите, мръсни гащи” и не даде отговор, защо чак сега осветява проблемите в българската прокуратура.
Нещо познато
Това, че висш магистрат се страхува за живота си, както твърди Борислав Сарафов, не е ново за българската общественост. Сарафов се страхува да не бъде убит по начина, по който е бил убит съдия Николай Колев, дръзнал навремето да се изправи срещу тогавашния главен прокурор – Никола Филчев. Колев е застрелян пред дома си, а убийството му се превръща в емблема на недосегаемост на главния прокурор на Република България. Делото Колеви от 20 години става обект на критика срещу България, че все още няма механизъм за разследване на главния прокурор. Съмненията идват по повод на това, че Никола Филчев се счита за замесен в убийството на съдия Колев.
Отговорността
Цялата отговорност сега се прехвърля върху ВСС, на който му се налага да разгледа три искания за отстраняване от постове. Това на Ясен Тодоров – заместникът на Сарафов, поискано от Сарафов, това на Сарафов, поискано от Иван Гешев и това на Иван Гешев, инициирано от шестимата членове на прокурорската колегия на ВСС.
В отворено писмо на Лозан Панов, съдия и бивш председател на Върховния касационен съд, написано до Пленума на ВСС по повод постъпилото предложение за предсрочното освобождаване на Иван Гешев, доказалия се за некорумпиран и очевидно дисидент на системата Панов посочва:
„Лoгичнo нaй-виcoĸa дoбaвeнa cтoйнocт пpи избopa нa г-н Гeшeв имaшe пoзициятa нa нeгoвия пpeдшecтвeниĸ г-н Coтиp Цaцapoв. Toй я oбocнoвa… c чиcтa cъвecт. Умecтнo e дa пpипoмня нeгoвитe зaĸлючитeлни дyми, нeпocpeдcтвeнo пpeди глacyвaнeтo: “Зaтoвa, нe зaщoтo Лoзaн Πaнoв ce e oбявил пpoтив Ивaн Гeшeв, a зaщoтo aз знaм ĸaĸ paбoти Гeшeв и вяpвaм, чe тoвa e дoбpoтo peшeниe зa пpoĸypaтypaтa, aз щe гo пoдĸpeпя. И щe гo пoдĸpeпя c чиcтa cъвecт.” B ĸoнтeĸcтa нa тeзи дyми и изxoждaйĸи oт ceдeмгoдишния cи oпит ĸaтo члeн BCC, нямaм cпoмeн зa дpyг пoдoбeн избop, пpи ĸoйтo дeйcтвитeлнocттa тaĸa гpyбo дa oпpoвepгaвaшe твъpдeниятa нa мнoзинcтвoтo.“
Искането на колегията на ВСС за отстраняването на Иван Гешев съвпада с искането на отстраняването му от ГЕРБ и ДПС. Преди време шестимата членове на колегията на ВСС не виждаха причина да се разглежда искане за отстраняването на главния прокурор, макар той да беше основен мотив за масовите протести през 2020 година. Искането за отстраняването на Иван Гешев бе подкрепено още и със становище на Софийската апелативна прокуратура, която обаче е получила натиск за това становище от Борислав Сарафов, разкри Гешев.
Всички тези факти показват тоталното разобличаване отвътре на неработещата и тежко корумпирана правосъдна система в България. И от медията POLITIKO са безпощадни, като казват, че „политически закриляната мафия в България е повсеместна и интересите й включват наркотици, оръжия, трафик на хора и източване на средства от ЕС”. Според изданието този разрив в отношенията между Гешев и Борисов дава основание за надежда авгиевите обори на българската корупция да имат шанс да бъдат изчистени.
Тези мръсни битки осветиха мрака на „дълбоката държава“. И както гласи изразът „Тъмнината се страхува единствено от светлината”, българските граждани се питаме дали светлината ще бъде достатъчно силна, за да освети нечистите битки между политиците и прокуратурата в държавата ни. Дали ще има достатъчно воля и сила в България да бъде дезинтегрирана тази политическа система, която е произвела такава прокуратура?
В горепосоченото отворено писмо на Лозан Панов той посочва в заключение следното:
„Oнoвa, ĸoeтo дoпycĸaм e, чe BCC щe дaдe пpимep нa вcичĸи мaгиcтpaти зa cвoeтo paзбиpaнe – щo e тo пpoфecиoнaлнo дocтoйнcтвo и интeгpитeт. Дoпycĸaм cъщo тaĸa, чe BCC щe дeмoнcтpиpa дoбpocъвecтнo нa ocтaнaлитe влacти cвoeтo paзбиpaнe зa paздeлeниe. Дoпycĸaм cъщo тaĸa, чe BCC щe дaдe нa вcичĸи yчacтници в пoлитичecĸия пpoцec ypoĸ пo нeзaвиcимocт нa cъдeбнaтa влacт. И нaй-ceтнe дoпycĸaм, чe в ĸoнтeĸcтa нa ĸoнcтитyциoннaтa ĸpизa, пpoизлизaщa oт пoлитичecĸитe и гeoпoлитичecĸитe тeчeния и бopби, BCC нямa дa пpoпycнe шaнca дa въpнe пpoцecитe в yпpaвлeниeтo нa дъpжaвaтa ĸъм eднa нopмaлнocт, ocъзнaвaйĸи cвoятa oтгoвopнocт зa пpилaгaнeтo нa въpxoвeнcтвoтo нa зaĸoнa.“
Обикновените хора може да се надяваме, наред с изразяване на обществено недоволство от тежката реалност в страната ни, да заработят естествените рефлекси и морални критерии в обществото в търсене на истината, морала и справедливостта.
Мненията, изразени в статията, са на автора и може да не съвпадат напълно с възгледите на Епок Таймс България.