• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Българска история и култура

Консервацията и реставрацията на паметници на културата е „кралската класа“ при опазването на архитектурното наследство

отинж. Весела Заманчева
17 септември , 2024
Сградата на Централните хали в София е построена преди повече от един век (1909 – 1911 г.) според най-високите за времето си европейски стандарти. Снимка: Вега Баусистемс

Сградата на Централните хали в София е построена преди повече от един век (1909 – 1911 г.) според най-високите за времето си европейски стандарти. Снимка: Вега Баусистемс

Getting your Trinity Audio player ready...

Централните хали в София – сграда, изградена върху историческите пластове на древна Сердика

Консервацията и реставрацията, поддръжката и защитата на паметниците на културата имат за цел дълготрайното им съхранение. Културното наследство е историческо свидетелство, чрез което обществото формира своята идентичност. Да съхраниш безценното културно-историческо наследство е изкуство, при което нямаш право на грешки. Консервацията и реставрацията на паметниците на културата е „кралската класа“ при опазването и ремонта на архитектурно ценните сгради.

В настоящата статия ще представим паметник от България, емблематичен за град София – Централните хали.

Сградата  на Централните хали е построена преди повече от един век (1909 – 1911 г.). Тази уникална сграда е изградена върху историческите пластове на древна Сердика. През 1955 г. придобива статут на паметник на културата от национално значение. Считана е за най-добрата творба на арх. Наум Торбов, който е сред изявените представители на романтизма в българската архитектура. За проекта е характерна изключителна симетрия с подчертаване на основните оси на сградата.

Металната конструкция сама по себе си също е безценна и е уникален културно-исторически паметник. Тя е била поръчана от предприемача Спас Темелков и изработена в Париж, в леярните на инж. Александър Густав Айфел през 1909 г. Запазена е до днес в оригиналния ѝ вид.

Откриването на сградата се осъществява през 1911 година. Фасадите смесват два архитектурни стила – неовизантика и сецесион, които са популярни в началото на ХХ век. Централни хали са първият покрит пазар за млечни и месни продукти, за птици, риба и зеленчуци в София. Съвместно c другите сгради от централната част на града – централна баня, синодалната палата, синагогата и богословския факултет, Халите формират и са част от един архитектурен ансамбъл в сърцето на столицата, отговарящ на най-високите за времето си европейски стандарти.

2
Централни хали – София

Сградата има три корпуса, оформящи тялото ѝ, чиито елементи са квадратни със симетричен вид. Пропорциите са на база модули. Открояват се типични за неоренесансовия стил елементи. Фасадата на Централни хали има 80 колони изработени от варовик, характерни за стила. Колоните са вписани във фасадата и са високи 2,4 метра, като в горната си част представляват осъвременена интерпретация на класическия капител.

Друг характерен стилов елемент са арките. В конкретния случай са пресъздадени като витражи, подчертаващи ренесансовия вид на сградата. Стените на фасадата се характеризират с няколко елемента, от които на първо място e гранитната облицовка в основата им. Фасаден декоративен елемент характерен за сградите от времето на италианския Ренесанс, който присъства и при Халите са правоъгълните керамични плочки – мaйoликa. Плочките майолика се изработват ръчно от леснотопима естествено оцветена глина, декорират се с калаена глазура и се изпичат преди глазирането и след това в пещ за керамика при висока температура. Фасадите на Халите се отличават също c варовиковите си арки и пластични елементи. Красивата майсторска каменна орнаментика по варовика e дело на каменоделеца Георги Киселинчев, работил по най-значимите сгради от онова време.

На челната фасада на Халите e запазен първият герб на град София, авторска работа на Харалампи Тачев. Харалампи Тачев е художникът, автор и на декоративната украса на Централните хали. Той е създал декоративната украса на множество емблематични за столицата и за страната сгради.

Особеност на фасадата също е и различието между предната ѝ част, с основа облицована c гранит, и т.нар. задна част – изпълнена c мазилка. Причина за това са събитията през Втората световна война. Столицата е подложена на серия от опустошителни бомбардировки между 1941 – 1944 г. B края на 1943 г. в града са разрушени над 14 500 сгради. Почти целият център на София e в руини. Сградата на Централните хали оцелява и остава почти невредима. Фасадата ѝ „помни“ и до днес случилото се в онези дни и по нея има повече от 1200 дупки от шрапнели. След войната са били правени опити да се ремонтират и „попълнят“, но в много участъци, особено по колоните, попълване не е било възможно. И днес по фасадата могат да се видят „кръпки“ и автентични дупки от шрапнели.

След Първата световна война икономическият подем на България и  разрастването на столицата превръщат Централни хали в средище на софийските търговци. До средата на 40-тe години на ХХ век там са работили около 170 дюкяна и щандове.

През 50-тe години на миналия век, след Втората световна война, сградата е реконструирана и в продължение на няколко десетилетия функционира като супермаркет.

През 1988 г., след като 75% от комплекса са придобити от израелската компания Аштром, Халите биват затворени за ремонт и остават затворени до 2000 г., когато сградата отново отваря врати.

През 2022 г. Kaufland България закупува сградата и започва реализацията на мащабен проект за реконструкция с цел възстановяване на оригиналния ѝ вид и функция.

Почистването на следите от предходните реставрации по фасадата беше изключително сложен и дълъг процес. Оказа се, че голяма част от варовика по фасадата на Халите e бил боядисан, вероятно с цел да се постигне оптически еднакъв бял цвят на камъка. По този начин обаче беше скрита и изгубена за софиянци и за посетителите на София неговата естествена красота и цветност.

Възстановяването на Централните хали е сложен комплексен процес, в който участват водещите реставратори д-р Румяна Дечева и Панайот Панов от Регионалния исторически музей – София. Основната цел беше да се възвърне духът на сградата и автентичният ѝ вид и да се запази за идните поколения.

ВИЖТЕ СЪЩО
i am sofia festival
Фестивалът „Аз съм София“ възражда ценностите мъдрост, вяра, надежда и любов
novata linija 200
Нов туристически автобус тръгва в София
rekite na sofia
Фестивалът „Реките на София 2024“ ни очаква в Южен парк с 50 събития
title dospat
Туризмът в България – традиции, съвременност, стремежи (Част I)
zlatnoto sechenie v drevnata arhitektura
Златното сечение в древната архитектура
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Церемонията по издигането на знамената по случай Деня на София обедини важните държавни институции, независимо от партийните им различия. Снимки: Пресцентъра на президентството и Софийска св. Митрополия

Денят на София обедини надпартийно институциите президент, премиер и кмет

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria