Благодарността означава да се радваме на това, което имаме или преживяваме, благодарността е противодействие на завистта и горчивината
Благодарността често се изучава заради терапевтичния ѝ ефект, но може би пропускаме истинската ѝ същност. Имайки предвид това, изследванията могат да помогнат на някои от нас да осъзнаят важността и силата на благодарността.
„През последните няколко десетилетия социолозите натрупаха редица изследвания, които показват как благодарността подобрява благосъстоянието: подобрена самооценка, по-добър сън, засилен имунитет, намалена депресия, намалена тревожност, по-силни взаимоотношения и др.“, пише д-р Грегъри Янц, основател и директор на клиника за психично здраве в Едмъндс, щата Вашингтон, САЩ.
Благодарността е свързана с по-добри връзки с хората, за които ни е грижа, както и с по-голямо щастие.
„Благодарността помага на хората да изпитват повече положителни емоции, да се наслаждават на хубавите преживявания, да подобряват здравето си, да се справят с несгодите и да изграждат силни взаимоотношения“, отбелязват изследователи от Харвардския университет
Има и физически ефекти, включително по-ниски биомаркери на възпаление и подобрена вариабилност на сърдечния ритъм – признак за сърдечносъдово и неврологично здраве.
Изследванията показват, че по-благодарните хора са и по-съпричастни и щедри.
Защо благодарността има такива ползи?
Благодарността означава да се радваме на това, което имаме или преживяваме. Нейната противоположност е да се отчайваме от това, което нямаме, или да завиждаме на тези, които имат това, което искаме. Благодарността е противодействие на завистта и горчивината, тя измества тези чувства. Едно сърце не може да побере двете състояния едновременно.
Благодарността има много малко общо с реалните обстоятелства и много повече с начина, по който гледаме на тях. Благодарността не е нещо, което ни се случва, тя е нещо, което правим – и можем да се научим да го правим по-лесно. Всичко започва с осъзнаване на себе си.
1. Спрете и помислете отново
Тези, които редовно изпитваме силата на благодарността, знаем, че в моменти на отчаяние, дискомфорт и гняв можем да направим пауза, да преосмислим ситуацията си и да намерим дълбоко облекчение.
Например наскоро, по времена ремонт на дома ни, направих няколко много скъпоструващи грешки, които продължават да тежат на съвестта ми. Но след като се замисля за уроците, които научих от тези грешки и за уменията, които придобих в процеса, съжалението и самообвиненията се стопяват.
2. Откажете се от външното удовлетворение
Преследването на желанията никога не свършва. Но ако не практикувате благодарност, реализирането им може да ви донесе само моментно удовлетворение. Новата кола бързо се превръща в миналогодишен модел. Новият чифт обувки става познат и скучен в сравнение с това, което ви примамва от витрината на магазина. Ако се фокусираме върху това, което искаме от света около нас, вместо да оценим това, което вече имаме, вечно ще искаме повече – и ще страдаме заради това желание.
3. Разпознайте чудото на живота
Духовната истина винаги се корени в благодарността. Съществува успокояваща душата лекота, която идва от вярата, че има доброжелателна сила, която контролира вселената. Мисля, че това е една от причините, поради които пребиваването сред природата е толкова лечебно за хората. То ни свързва с красотата на творението. То ни напомня, че в самия живот има нещо чудотворно. За вярващите хора разбирането, че в градивните частици на творението има мъдрост и доброта, е постоянен извор на благодарност.
Казано по друг начин, ако можете да изпитвате благодарност за самото си съществуване, вие вече сте безкрайно богати.