Лидерът на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин е потвърдил ангажимента на Китай към Русия по време на телефонен разговор с руския президент Владимир Путин на 15 юни, съобщават китайските държавни медии.
„Китай е готов да работи с Русия, за да продължат да се подкрепят взаимно по отношение на основните си интереси, свързани със суверенитета и сигурността“, заявява Си, „както и по основните си проблеми, да задълбочат стратегическата си координация и да засилят комуникацията и координацията във важните международни и регионални организации като Организацията на обединените нации, механизма БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество.“
Той също така заявява, че ККП е готова да работи съвместно с Русия за насърчаване на ангажираността с развиващите се страни, за да оформи международния ред в полза на двете страни.
„Китайската страна е готова да работи с руската страна за стабилно и дългосрочно развитие на практическото двустранно сътрудничество“, заявява Си.
В съобщение, относно телефонния разговор, говорител на Кремъл твърди, че Си е признал „легитимността на действията на Русия за защита на нейните основни национални интереси пред предизвикателствата, свързани със сигурността, породени от външни сили“. Изявлението вероятно е препратка към руската пропаганда, според която продължаващата война в Украйна е опит да се предотврати разширяването на НАТО.
По време на нахлуването на Русия в Украйна през февруари, последната не е била в процес на разглеждане за членство в НАТО и такова членство би ѝ било отказано въз основа на това, че кандидатите за членство в НАТО трябва да поддържат териториална цялост на всички претендирани от тях земи, което не се отнася за Украйна.
Разрастващият се съюз между ККП и Кремъл предизвиква все по-голямо безпокойство у западните държавни служители, откакто Си и Путин за първи път обявиха партньорството си ‘без граници’ на 4 февруари.
Оттогава насам Си не се присъединява към международните санкции срещу Русия за нахлуването в Украйна и ККП последователно заема позицията, че международните финансови действия срещу Русия са невалидни, като по този начин осигурява на Русия жизненоважен икономически спасителен пояс на китайските пазари.
ККП е подложена на критики и заради очевидната си подкрепа за Русия по време на продължаващата война в Украйна. Съединените щати обвиниха ККП, че обмисля да предостави на Русия военна подкрепа за войната, а също така доклад от Украйна предполага, че хакери, свързани с ККП, са извършили масирана кибератака срещу Украйна ден преди Путин да започне инвазията.
Понастоящем ККП продължава силно да цензурира разговорите за войната в социалните медии на територията на континентален Китай и отказва да я нарича война, като папагалски повтаря руската позиция, че това е „специална военна операция“.
Кремъл обяви подкрепата си за претенциите на ККП към Тайван и заяви, че се противопоставя на международните опити за влияние върху текущите събития в Тайван, Синдзян и Хонконг.
Ръководителите на американското разузнаване заявиха, че партньорството между ККП и Кремъл вероятно само ще се задълбочава през следващото десетилетие и че тази нова стратегическа ситуация ще има дълбоки последици за геостратегията, тъй като САЩ никога досега не са се сблъсквали едновременно с двама почти равностойни ядрени противници.
„Сега се намираме в ситуация, в която ще трябва да споделяме много повече за нашето ядрено планиране и ядрени операции и за това как бихме прибегнали до ядрени оръжия, не само за конвенционалното възпиране, но и за ролята, която американските ядрени оръжия биха изиграли в криза“, заяви през април Дейвид Санторо, президент на Форума на тихоокеанските острови – междуправителствена организация със седалище Сува, Фиджи.
„За съжаление, знаете, че понякога говорим за стратегическа стабилност като организиращ принцип между отношенията между САЩ и Русия и САЩ и Китай. Не мисля, че в момента сме в състояние да постигнем стабилност. Отношенията ни и с двете страни са много, много лоши.“
Телефонният разговор между Си и Путин се провежда по-малко от седмица, след като китайският министър на отбраната Уей Фънхъ заплаши да започне война по въпроса за фактическата независимост на Тайван и само няколко дни след като Си обяви мащабен набор от 59 нови разпоредби, предназначени да подготвят военното крило на ККП за „невоенни“ военни действия.
Не беше изяснено веднага какво се счита за „невоенно“ военно действие в мисленето на ККП. Продължаващата война на Русия в Украйна обаче представлява едно възможно тълкуване, като се има предвид, че нито Русия, нито Китай признават конфликта за война.
Андрю Торнбрук е репортер в англоезичния The Epoch Times, който отразява въпроси, свързани с Китай, с акцент върху отбраната, военните въпроси и националната сигурност. Притежава магистърска степен по военна история от университета „Норич“ в САЩ.