Осем са кандидатите да седнат в креслото на главния директор на БНТ. Сред тях са настоящият директор на БНТ Емил Кошлуков, дългогодишният политически репортер, водещ и анализатор Сашо Диков, в момента водещ в телевизия „Евроком“, и бившият шеф на новините в Би Ти Ви Венелин Петков.
Трима от кандидатите са дългогодишни кадри на БНТ. Василена Матакиева работи (с прекъсвания – бел.авт.) за националната телевизия от 1992 г. Завършила е Спортна психология към Националната спортна академия, а от 2009 г. и преподавател в магистърската програма по спортна журналистика на НСА. През 2005 г. е пресаташе на БОК и участва в подготовката на кандидатурата на София за домакин на Олимпийски игри. Член е на медийната комисия на Българския Олимпийски комитет.
Спортният водещ Сашо Йовков е в БНТ от 27 години. Шанс да стане репортер в Ефир 2 му дава тогавашната директорка на програмата Нери Терзиева и отговорникът за спортна редакция Сашо Диков. Малко по-късно Нери е уволнена, а Сашо Диков подава оставка в знак на солидарност. През юли 2019 г. Сашо Йовков получава шанс от Емил Кошлуков да оглави новосъздадената дирекция „Спорт“, но е освободен за несправяне със задълженията си през януари 2020 г. Сашо Йовков вече два пъти е бил претендент за поста генерален директор на БНТ – през 2017 и през 2019 г.
Красимир Ангелов от 18 години е кореспондент на БНТ за Кърджали. Бивш директор на местния клон на националното радио. През 2013 г. също е кандидатствал за поста генерален директор.
Сашо Диков също кандидатства за поста през 2019 г., когато отправя много остри критики към телевизията и ръководството ѝ. Всъщност той е човекът с най-голям журналистически и управленски опит сред кандидатите. Като програмен директор на Канал 3 е водещ на спортните предавания “Едно към едно“ и “Спорт в обектива“, както и на политическото – “Пет за Четири“. Водещ на предаването “Дикоff“ по Нова Телевизия. Програмен директор и на изключително популярната телевизия BIT, собственост на братя Вълневи от Чикаго, които през 2018 г. я продадоха и тя бързо беше закрита.
След напускането на бТВ Валентин Петков смени амплоато и от 2021 г. е учител по Global Perspectives в частното училище Izzie Science for Kids, където преподава на английски език.
Останалите двама кандидати са преподавателката в журналистическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и директор на учебната телевизия „Алма матер“ Светлана Божилова и юристката Ирина Величкова. Тя е работила като юрисконсулт в БНТ през 1994-1995 г. и през 1999-2004 г. От 2006 до 2010 г. е правен консултант в БНР, а до 2013 г. е назначена за директор на дирекция „Правна и човешки ресурси“.
Кандидатите (които изненадващо са повече мъже; в медиите се дискутираха още две имена – Асен Григоров и Камен Воденичаров, но те така и не подадоха документи – бел.авт.) ще бъдат изслушани и оценени от дамско жури, и то в почти изцяло обновен състав. Най-опитният член на СЕМ е Галя Георгиева от 2019 г. Тя е от парламентарната квота на предишния парламент (предложена от ГЕРБ и подкрепена и с гласовете на ДПС – бел.авт.). Следва я Соня Момчилова, избрана през юли 2021 г. от президентската квота. Соня Момчилова отнесе много критики като автор на текста на песента на Слави Трифонов „Ще ти скъсам г.за“, но всъщност има сериозен медиен опит зад гърба си. Била е директор на пресцентровете на Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи и на Министерството на транспорта и комуникациите и на служебното правителство на Стефан Янев. От 2016 до 2018 г. е продуцент и ко-водещ на предаването „О! Здравей!“ по BIT.
Симона Велева, предложена от „Продължаваме промяната“ и Пролет Велкова, предложена от „Демократична България“ бяха избрани в края на април 2022 г.
Най-новият член на СЕМ е журналистката от бТВ и близка колежка на Венелин Петков Габриела Наплатанова. Тя е избор от президентската квота, съпругът ѝ е генерал Николай Русев, командир на авиобаза „Граф Игнатиево“ и сред колегите, на които Румен Радев има най-голямо доверие. През 2019 г. защитава дисертация на тема „Управление на медийните ефекти и медийните операции по време на въоръжен конфликт” във Военна академия „Г.С. Раковски”, факултет „Национална сигурност”. Тя стана член на СЕМ преди малко повече от месец, в началото на май 2022 г.
На заседанието си на 23 юни СЕМ реши да допусне до конкурса всички осем кандидати. Регулаторът разгледа и писмото на 20 български интелектуалци с призив да не бъде изслушван настоящия директор на БНТ Емил Кошлуков. Сред аргументите им четем за „зависимости на Кошлуков от трети лица, уронването престижа на обществената медия чрез следването на тенденциозна и политически пристрастна програмна и съдържателна политика на медията и липсата на обществено доверие и признание към него“. От Съвета решиха да не вземат предвид призива, макар че сред подписалите го имаше доста публични личности като Иван Лечев, Васил Василев – Зуека, Валери Йорданов, Мануела Малеева и др.
Изслушванията на кандитатите са на 27 и 28 юни, а СЕМ трябва да оповести решението си на 29 юни. Мандатът на Емил Кошлуков изтича на 5 юли. Ако не бъде избран нов генерален директор, той ще остане да изпълнява задълженията си, докато това е нужно.