Финасистът положи клетва и обеща „постигане на достойно членство в еврозоната“
Бившият депутат на „Има такъв народ“ Любомир Каримански встъпи вчера в длъжност като член на Управителния съвет на Българската народна банка от квотата на президента. Каримански заяви, че „няма да пожали сили за независимостта на БНБ и за постигане на достойно членство в еврозоната“. На церемонията присъстваха президентът Румен Радев, вицепрезидентката Илияна Йотова и други официални лица
„Вярвам, че ще впрегнете знанията и опита си, ангажираността с всички социални, икономически и финансови проблеми, която демонстрирате досега и с Вашата всеотдайност, така че да допринесете БНБ да продължава да бъде стожер на стабилност и за бизнеса, и за българските граждани“, обърна се държавният глава към Любомир Каримански, който заема поста след приключване мандата на Людмила Елкова.
През 2022 г. партия „Има такъв народ“ издигна Любомир Каримански за управител на БНБ. Това беше един от първите коалиционни разриви между ИТН и „Продължаваме промяната“, които тогава издигнаха своя кандидатура – Андрей Гюров. Нито един от тях не стана управител на БНБ, а след шест месеца коалицията се разпадна, тъй като ИТН оттеглиха подкрепата си за правителството на Кирил Петков. Каримански тогава бе подкрепен и от ДПС, а една от двете препоръки за неговата кандидатура идва от председателя на Европейския банков орган – Хосе Мануел Кампа. Според него Любомир Каримански е „първокласен финансов професионалист, добре балансиран, внимателен и със значителни познания по съществените проблеми, пред които е изправен банковият сектор на ЕС“. В препоръката се казва също, че българският ескперт е „конструктивен и много далновиден в приноса си към ЕБО“ и „насърчава институцията да бъде амбициозна в политическата си програма“.
Повече от десет години Любомир Каримански участва в управлението на редица търговски банки в България, преподавател е в УНСС.
Като финансов експерт Любомир Каримански отстоява позицията да не се бърза с приемане на еврото на всяка цена. През август 2024 г. в предаването „Събуди се“ на Нова Телевизия той заявява: „Влизането ни в еврозоната през юли 2025 г. не е реалистична цел. Причините са много. Първо, в конвергентните доклади има доста допълнителни фактори към четирите основни критерия. Един от тях е свързан с конкурентноспособността на нашата икономика. Нашите бизнес асоциации също казват, че не са готови за тази дата. Не датата е най-съществена. Трябва да ни интересува дали темпът на нарастване на възнагражденията може да доведе до нарастване производителността на икономиката.”
В статията е използвана информация от investor.bg