В съчетание със спиращи дъха гледки, международният планински ултрамаратон отбеляза с нов рекорд доминиращото участие на България на класическото 160 километрово трасе
Успешно приключи седмото издание на Pirin Ultra – емблематичният планински ултрамаратон, който ежегодно се провежда в Пирин планина и Национален парк „Пирин“. Паркът, част от световното природно наследство на ЮНЕСКО, е с изключително подходящ терен за провеждане на планинско бягане.
За първи път Pirin Ultra се осъществява през 2016 година, като негов създател е Клуб за екстремни спортове „XCoClub” (СК „ЕКСКО Клуб“). Три поредни години ултрамаратонът е част от Световните серии по скайрънинг и е едно от трите квалификационни състезания в Европа за Hardrock.
В годините Пирин Ултра е определено като едно от най-трудните и технични състезания в световен мащаб. То предлага различни по дължина и трудност трасета, като трасето Pirin Extreme се превръща в олицетворение на дисциплината Скайрънинг, известна в България и като вертикално бягане.
Трасетата на Пирин Ултра 2024
Тази година в периода 21 – 23 септември участниците се състезаваха в четири трасета: 160 км, 66 км, 38 км и 25 км.
По традиция Трасе А е с дължина 160 км, като за разлика от другите дистанции по него няма маркировка, а състезателите се ориентират с GPS. Второто Трасе B е 66 км чист планински терен. Трасе С от 38 км, което носи името Pirin Extreme, е по най-живописната част на Пирин планина: хребета Котешки чал, Кончето, връх Кутело, връх Вихрен и връх Тодорка. Тази година трасето беше част от световните серии по скайрънинг, наред с другите състезания от държавното първенство по вертикално бягане в България.
Трасе D от 25 км е за всички, които пожелаха да участват в бягането в планинския ултрамаратон, но не се чувстват достатъчно подготвени за другите изключително трудни като денивелация и екстремност дистанции.
Над 1000 участника от 39 страни взеха участие в различните трасета. Българското участие беше много успешно, особено при мъжете, като в надпреварата при класическото 160 километрово трасе на Pirin Ultra българите доминираха с нов рекорд от тази година.
Дистанцията бе премината за 27 часа и 21 минути от Димитър Атанасов, а втори бе Владимир Милушев с време от 30 часа и 17 минути. При жените Оана Марина финишира след 36 часа и 38 минути, нареждайки се на осмо място в общото класиране за мъже и жени, като втора на дистанцията бе Поли Иванова с време от 49 часа и 27 минути.
Официалните резултати от класиранията на състезателите на всяко от трасета можете да видите тук.
Първото издание на състезанието Pirin Ultra се провежда през септември 2016 година. Интересното е, че тогава, на това изключително трудно 160 километрово трасе и при много тежки метеорологични условия, Антонина Григорова при жените финишира заедно с Филип Филипов, което не е нещо необичайно. В историята на тези тежки бягания е имало много случаи, в които силите на мъжете и жените са се изравнявали, а и понякога дамите са доминирали.
Съществуват легендарни състезания и състезатели, които са отразени по много увлекателен начин в една от най-успешните книги на спортна тематика – „Родени да тичат“ на Кристофър Макдугъл.
Характерно за ултрамаратоните като Pirin Ultra е, че се провеждат предимно по пресечен терен, като допълнителните трудности са тежки климатични условия, голямата денивелация, бягането по пътекa, а понякога и без определена такава.
За състезателите се организират подкрепителни пунктове за храна, медицинска помощ и кратка почивка. Друга особеност, предвид изключителните трудности по преодоляването на трасетата, е участието на „пейсъри“, които тичат заедно със състезателите на определени тежки за тях етапи.
Участничка в Pirin Ultra 2024 споделя:
Аз съм благодарна на досегашните организатори и доброволци на Пирин Ултра. Получавала съм вода на връх Пирин, преди Сенокос доброволец беше дошъл да ме посрещне преди пункта, заради спящ в тъмното човек, за да не се стресна. Момичетата на хижа Яворов винаги са били мили и отзивчиви… Състезанието имаше един особен дух и чар, който не смятам, че се дължеше само на Пирин.
Пирин Ултра 2025
Новите организатори на екстремното планинско състезание СК „Ай Рън“ обявиха датите за осмото му издание, а именно 12 – 15 септември 2025 г., със старт и финал в град Банско.
Спортният клуб „Ай Рън“ е организатор на едни от най-големите и популярни спортни събития в страната – ултрамаратона „Трявна Ултра“, който през 2025 г. ще отбележи своята 10 годишнина и небезизвестната планинска ултра „Коджа Кая“, която също беше част от държавното първенство по скайрънинг в България т.г. От 2025 г. клубът поема организацията на емблематичния „Пирин Ултра“, но ще продължи да разчита на техническата и планинска експертиза на създателя на събитието СК „ЕКСКО Клуб“.
Съгласно информация за Pirin Ultra 2025 на състезанието по трасето Pirin Extreme ще бъдат допуснати максимум 300 човека, като 30 от тях са места за елитни състезатели. В Pirin Ultra 2025 отново няма да има възрастови групи, като категориите във всяка от дистанциите са само две – мъже и жени.
Новите организатори от СК „Ай Рън“ споделят:
„Пирин Ултра“ ще продължи да предоставя едно от най-екстремните и вълнуващи преживявания и да събира бегачи и любители на планината от цял свят. Пирин планина и нейните пътеки и върхове ще очакват състезателите и през 2025 година!
Всеки желаещ да се включи в Pirin Ultra 2025 може да се запознае с регламента и ключова информация от тазгодишното състезание, както и да направи своята регистрация за участие от тук.
Видео с избрани моменти от Pirin Ultra 2024