Getting your Trinity Audio player ready...
|
Заподозреният в експлозията пред хотела на Тръмп в Лас Вегас е идентифициран като войник от специалните сили
Илон Мъск нарече „зли глупаци“ виновниците за експлозията на Tesla Cybertruck до хотела на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Лас Вегас на 1 януари. Главният изпълнителен директор на Tesla добави, че са „избрали грешното превозно средство“, тъй като колата в действителност е ограничила щетите.
Трагичният инцидент, който се случи около 8:40 ч. местно време на първия ден от новата година, отне живота на шофьора и остави седем ранени. Полицаите са посочили, че дизайнът на Tesla Cybertruck е допринесъл за ограничаване на щетите от експлозията.
„Злите глупаци избраха грешното превозно средство за терористична атака. Cybertruck всъщност задържа експлозията и насочи взрива нагоре. Дори стъклените врати на фоайето не бяха счупени“, написа Мъск същия ден в своята социална медийна платформа X.
Шерифът на полицейското управление на Лас Вегас Кевин Макмейхил разкри в пресконференция на 1 януари, че в електрическия автомобил е имало туби с бензин, фойерверки и газови бутилки. Той потвърди факта, че „Cybertruck, наистина е ограничил щетите“ и уточни, че видеозаписите са показали как стъклените врати на хотел „Trump International“ „дори не са били счупени“ след експлозията. Според видеозаписите и полицейския доклад, превозното средство е било паркирано пред сградата на Тръмп.
Хотел „Trump International“ в Лас Вегас е част от компанията „Trump Organization“ на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Джеръми Шварц, изпълняващ длъжността специален агент на ФБР за Лас Вегас, заяви в пресконференция същия ден, че агенцията разследва дали инцидентът „е терористичен акт или не“.
Експлозията в Лас Вегас се случи часове, след като 42-годишният Шамсуд дин Джабар връхлетя с пикапа си върху тълпи от хора, празнуващи Нова година в Ню Орлиънс. Той стана причина за смъртта на 15 души и рани десетки други. ФБР обяви, че разследва този инцидент като терористичен акт, тъй като заподозреният е имал знаме на ИДИЛ, закачено за теглича на пикапа. Убиецът е загинал в разигралата се по време на инцидента престрелка с полицията.
Президентът Джо Байдън също потвърди, че служители на ФБР разследват дали инцидентът в Лас Вегас и предполагаемата терористична атака в Ню Орлиънс са свързани.
„Целият ръководен екип на Tesla разследва този случай в момента“, написа Мъск в X веднага след новината за експлозията във Вегас.
В последващ пост в X милиардерът уточни, че „експлозията е причинена от много големи фойерверки и/или бомба, намираща се в каросерията на наетия Cybertruck и няма връзка със самото превозно средство.“
„Цялата телеметрия на превозното средство е била положителна по време на експлозията“, написа той.
Според уебсайта на Тesla, компанията отдавна използва телеметрия за дистанционно събиране на данни за своите превозни средства.
Когато Cybertruck беше представен преди няколко години, Мъск се похвали, че може да издържи на стрелба, тъй като е направен от същата неръждаема стоманена сплав като ракетите на SpaceX.
Разкрита е самоличността на заподозрения в експлозията в Лас Вегас
Шерифът на Лас Вегас Кевин Макмейхил разкри в пресконференция на 2 януари самоличността на заподозрения в експлозията. Матю Ливълсбъргър, който загина по време на инцидента, е бил зелена барета от специалните военни сили на САЩ.
В отделно изявление от американската армия заявиха, че Ливълсбъргър е военнослужещ от 2006 г. Военната му кариера включва редица мисии в чужбина, включително в Афганистан, Украйна, Таджикистан, Грузия и Демократична република Конго.
Ливълсбъргър е бил награден с две отличия „Бронзова звезда“, включително едно за храброст под обстрел. Награден е също с бойна пехотна значка и армейски медал за доблест.
Той е прекарвал по-голямата част от военната си кариера между Германия и Колорадо. По време на експлозията Ливълсбъргър е бил в Съединените щати в отпуск от службата си в Германия.
По думите на шериф Макмейхил, следователите първоначално са се затруднили да идентифицират Ливълсбъргър, „защото е бил изгорен до неузнаваемост“. Според шерифа очевидната огнестрелна рана в главата на заподозрения също е усложнила процеса на идентифициране. Починалият е бил разпознат по татуировките, документите за кола под наем, документите за самоличност и кредитните карти.
„Въпросът е дали изстрелът е самонанесен? Ние вярваме, че е така, тъй като той [Ливълсбъргър] беше единственият човек в превозното средство и това e станало непосредствено преди превозното средство да се взриви“, обясни Макмейхил.
Tesla Cybertruck е бил нает в Колорадо чрез приложението за коли под наем „Turo“ и е проследен през станциите за зареждане на Tesla.
Според ФБР засега няма доказателства, които свързват инцидентите в Ню Орлиънс и Лас Вегас, освен че и двете превозни средства са били наети от „Turo“.
Президентът Байдън увери американската общественост на 2 януари, че е наредил на своя екип по национална сигурност да ускори разследването на двата смъртоносни инцидента.
„Те използват всеки наличен ресурс, за да свършат работата и ние ще споделим фактите веднага щом ги научим“, обеща държавният глава.