Getting your Trinity Audio player ready...
|
Учени установиха, че подслаждането на киселото мляко с мед може да удължи оцеляването на полезните микроби в дебелото черво
Хранителните вещества в различните видове храни понякога могат да действат синергично – едно или повече хранителни вещества във всяка от тях могат да предизвикат или да засилят полезните ефекти, когато се консумират заедно. Ефектът е по-силен, отколкото когато всяка храна се консумира самостоятелно. В този случай може да се каже, че 1 + 1 = 3.
Последните доказателства за този феномен идват от две проучвания, които изследват как комбинацията от мед и кисело мляко, хранителен източник на пробиотични бактерии, може да повлияе на чревния микробиом. Резултатите показват, че една супена лъжица мед, добавена към порция кисело мляко, помага на полезните микроби да оцелеят по-дълго в червата.
„Интересувахме се от кулинарното съчетание на кисело мляко и мед, което е често срещано в средиземноморската диета, и как то влияе на стомашно-чревния микробиом“, казва в прессъобщение Хана Холшър, доцент в катедрата по хранителни науки и хранене на човека в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн.
Открития
Изследванията, публикувани в The Journal of Nutrition през март и август, се състояха от лабораторни опити, последвани от клинично изпитване с участието на хора.
Изследователите отбелязват, че предишните проучвания показват, че пробиотиците могат да намалят времето, за което храната преминава през червата, което може да помогне за облекчаване на запек и други стомашно-чревни симптоми. Някои изследвания също така сочат, че пробиотиците могат да повишат познавателните способности и настроението: например клинично проучване от 2013 установява, че те могат да подобрят паметта, а клинично проучване от 2019 ги свързва с по-малко депресия и тревожност.
Лабораторни опити
Лабораторните опити оценяват ефекта на четири вида мед върху оцеляването на пробиотика Bifidobacterium animalis в киселото мляко по време на симулирано храносмилане. Тестваните вида мед включват детелина, елда, люцерна и портокалов цвят.
Микробите са отглеждани в блюдо на Петри, съдържащи разтвори, имитиращи различни компоненти на храносмилането – слюнка, стомашна киселина, чревна жлъчка и ензими.
„Ензимите в устата, стомаха и червата ни помагат за храносмилането и улесняват усвояването на хранителните вещества, но също така намаляват жизнеспособността на микробите“, добавя Холшер в прессъобщение. „Това е чудесно, когато става въпрос за патогени, но не непременно, когато става въпрос за полезни бактерии.“
Резултатите показват, че медът не удължава оцеляването на пробиотиците в устата или стомаха, но подпомага оцеляването им в червата. Ползата е била особено изразен при меда от детелина.
Клиничното изпитване
За клиничното изпитване 66 здрави участници консумирали по две храни в продължение на две седмици – кисело мляко с детелинов мед и кисело мляко без мед. Те записвали информация за движението на червата си и са предоставяли проби от изпражненията си. Освен това попълнили анкети и направили тестове за оценка на познавателните си способности и настроението.
Както и при лабораторните опити, резултатите показват, че медът от детелина подпомага оцеляването на пробиотиците в червата. Участниците, обаче, не са изпитали нито една от ползите за здравето, свързани с подобряване на функционирането на червата — подобрени настроение и когнитивни функции.
В последващо проучване 36 участници яли кисело мляко с мед, кисело мляко без мед и кисело мляко със захар. Подобно на първоначалното клинично изпитване, киселото мляко с мед е довело до най-голяма степен на оцеляване на пробиотиците в червата.
Фактори, които са в основата на ползата от пробиотиците
Детелиновият мед има някои уникални свойства, които може да го правят по-ефективен в помощта на оцеляването на бифидобактериите, според Холшер в имейл до The Epoch Times. „Например, количеството глюкоза е най-високо в меда от детелина. Глюкозата може да е послужила като източник на енергия за пробиотичните бактерии“, посочва тя.
„Също така в меда от детелина има по-малко количество ензими, които разграждат по-дълги вериги захари, наречени олигозахариди, които бифидобактериите могат да използват като енергийни източници.“ Това би довело до повече налична енергия за поддържане на пробиотиците, докато те пътуват през чревния тракт.
Третият фактор е, че детелиновият мед може да съдържа определени антиоксиданти, които биха могли да помогнат за буферирането на пробиотиците от суровата среда в тънките черва, добавя Холшер.
Защо не се наблюдават ползи за здравословното състояние?
Въпреки че медът удължава оцеляването на пробиотиците в дебелото черво, той не носи свързаните с това ползи за здравето, което повдига въпроса: „Защо?“.
„Обикновено пробиотиците предлагат най-големи ползи за хората, които имат здравословни проблеми“, обяснява Холшер. „Няколко пробиотични щама са ефективни при укрепване на здравето на храносмилателната система, като например подобряване на запека или намаляване на продължителността на диарията, свързана с антибиотици.“
Възможно е консумирането на комбинацията от кисело мляко и мед да засили ползите за здравето от пробиотиците в киселото мляко, но са необходими допълнителни изследвания, за да се определи това с точност, посочва Холшер.
Предупреждение за употреба на мед с кисело мляко
„Медът е добавена захар, така че е важно да не се консумира твърде много“, предупреждава Холшер. „Всъщност, диетичните насоки за американците препоръчват захарите да не надхвърлят 10% от дневните калории, което съответства на 200 калории при 2000-калорийна диета. Една супена лъжица мед е около 64 калории.“
Тя уточнява, че една супена лъжица мед може да се впише в здравословен модел на хранене, особено ако хората го съчетаят с обикновено кисело мляко, добър източник на протеини и калций.
„Едно от най-интересните ни открития е, че има функционална полза от често срещаното съчетаване на храни с кисело мляко и мед“, заключи Холшер. „Храната, която консумираме, е съставена от храни в много различни комбинации и е хубаво да знаем, че дадена комбинация, която е вкусна, също така работи добре заедно – поне от гледна точка на пробиотика.“
Други синергии между мед и храни
Въпреки че в проучването на The Journal of Nutrition е представена един вид храна, която се комбинира добре с меда, естественият подсладител предлага синергичен ефект с редица други храни:
Мед с чесън
И медът, и чесънът съдържат антиоксидантни и антимикробни свойства, които могат да бъдат по-ефективни, когато се използват заедно. Изследване с участието на плъхове показва, че комбинираната локална употреба на мед от еуфорбия (от средиземноморските страни, като Мароко) и чесън за лечение на рани от изгаряне усилва заздравяването на раните. Синергичното действие може да съкрати и подобри качеството на възстановяване на раната.
Мед с чай
Антиоксидантите в меда и черния чай също действат синергично, когато са смесени заедно. В един експеримент се установява, че едновременната употреба на тъмно кехлибарен, кехлибарен и светло кехлибарен сорт мед от Португалия с черен чай с вкус на лимон засилва антиоксидантната активност в чая. Антиоксидантите в чая включват флавоноиди, феноли и органични киселини, включително аскорбинова киселина.
Според друг експеримент медът има антибактериален ефект, който може да синергизира със зеления чай. Установено е, че изплакването на устата със зелен чай, подсладен с мед, ефективно намалява популацията на Streptococcus mutans в слюнката – бактерия, свързана със зъбните кариеси.
Мед с лимон
Въпреки че ефекта на меда с лимон са изследвали малко, той е изпитано средство за лечение на респираторни инфекции, като например настинка. Сместа от двата продукта създава мощна комбинация за повишаване на имунитета и успокояване на възпаленото гърло, посоча в имейл за The Epoch Times диетологът Лиза Ричардс.
„Медът съдържа антиоксиданти и антимикробни съединения като водороден пероксид и флавоноиди, които в комбинация с витамин С в лимона засилват имунната функция“, казва тя. „Успокояващите свойства на меда, дължащи се на гъстата му консистенция и естествените ензими, помагат за покриване и успокояване на възпалените тъкани в гърлото.“
Тази комбинация също така подпомага храносмилането, добавя Ричардс. Киселинният характер на лимона стимулира храносмилателните ензими, а медът насърчава растежа на полезните чревни бактерии.
Мед с пълнозърнести храни
Според Ричардс медът може да подобри бионаличността на минерали като магнезий и калций в пълнозърнестите храни. „Киселото му рН и наличието на органични киселини като глюконовата киселина спомагат за хелатирането на тези минерали, което улеснява усвояването им от организма.“
Естествените захари в меда могат също така да стимулират освобождаването на ензими, които разграждат фитиновата киселина – съединение в зърнените храни, което възпрепятства усвояването на минералите, казва тя.
Мед със смутита
Медът подобрява усвояването на антиоксидантите от плодовете в смутитата. „Неговите естествени захари могат да помогнат за стабилизирането на антиоксидантните съединения по време на храносмилането, подобрявайки тяхната бионаличност“, казва Ричардс. „Медът също така съдържа малки количества ензими и органични киселини, които могат да подпомогнат разграждането на клетъчните стени на плодовете, освобождавайки повече хранителни вещества.“
Тя отбеляза, че комбинацията от антиоксидантните свойства на меда с тези на плодовете води до синергичен ефект, като повишава цялостния хранителен профил на смутитата.
Мед с печени продукти
„В печените изделия медът действа като естествен консервант благодарение на антимикробните си свойства и ниската си водна активност, които възпрепятстват развитието на плесени и бактерии“, посочва Ричардс.
Захарите в меда също така задържат влагата, като поддържат печените изделия меки и удължават срока им на годност, обяснява тя. Освен това съдържанието на фруктоза в меда спомага за подобряване на текстурата, което води до фина консистенция и меко изделие.
Мед с плодове
Ричардс отбелязва, че „медът увеличава усвояването на хранителни вещества като витамин С и антиоксиданти, особено в плодовете и цитрусовите плодове“.
Естествените захари в меда могат да подобрят пренасянето на тези хранителни вещества през клетъчните мембрани, а неговите антиоксиданти и ензими могат да защитят и стабилизират витамините по време на храносмилането, добавя тя. Тази синергия позволява на организма да използва по-добре полезните съединения, открити в плодовете, като засилва тяхното въздействие върху здравето.
Изводи: Ползите от синергията на храните
В изследователска статия, публикувана в „Доклади на обществото по хранене“, се обяснява, че синергията на храните несъмнено може да донесе ползи. Това е така, защото комбинациите от хиляди съставки в здравословните храни работят съгласувано една с друга.
Ефектът от приема на хранителни вещества от пълноценни храни се различава от този при приемането на изолирани хранителни вещества, подчертават авторите. Големите, дългосрочни клинични проучвания, включващи изолирани хранителни вещества, обикновено показват, че те или нямат ефект, или имат вредно въздействие. Поради тази причина те смятат, че фокусирането единствено върху хранителните вещества, а не върху храните, е контрапродуктивно в много отношения.
Проучването на TJN и други изследвания илюстрират стойността на синергията на храните, при едновременното приемане на пълноценни храни. Благодарение на тези синергии, дължащи се на комплексността на състава на храните, един здравословен модел на хранене може да помогне за благосъстоянието на човече в по-голяма степен от приема на витаминни таблетки.