Getting your Trinity Audio player ready...
|
Работилницата с грънчарско колело беше една от най-посещаваните през изминалия уикенд в рамките на форума за култура, изкуство, архитектура и дизайн „Горе-Долу“ в Троян
Троян – място на кипящ живот, наситено с изкуство в сърцето на планината. Изумителни са тези кътчета в нашата България – с колко енергия и живот са заредени всъщност. Това се вижда в хората там, в очите им… и в тяхното изкуство!
Началото Троян
Троян не е Париж, но определено е град на артисти. Като започнем от Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“, което засява семенцето на изкуството, преминем през откриващите се артисти, та чак до майсторите на традиционни занаяти, които в Троян и околията сякаш са навсякъде.
Керамиката е дълбоко свързана с този град и неговото развитие. Точно това и ни представиха Мира Цветкова и Мира Вълева по време на фестивала „Горе-Долу“, организиран в творческо обединение на два от най-прогресивните и продуктивни екипи от млади архитекти и дизайнери в България – „Резиденция Белиш“ и „Колективът“.
Млади приложници в грънчарското изкуство
Мира Вълева придобива в Троян професионална квалификация по керамика, а водещата на работилницата по грънчарство, Мира Цветкова, е на път да го направи.
Мира Цветкова, която с отдаденост разкриваше тайните на източването на глинени съдове на грънчарско колело на гостите на фестивала „Горе-Долу“, понастоящем чиракува на врачанския майстор Куман, от който трупа безценни знания и опит. Майстор Куман Жеков е председател на Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти, в която Мира Цветкова се надява да бъде приета като майстор след придобиване на съответното ниво на умения в занаята.
По време на фестивала двете млади приложнички представиха източването на пластики и форми с точарско колело, като част от това станаха и всички гости и жители на Троян, които пожелаха да усетят текстурата на глината и да оцапат ръце.
Магически е някак процесът на създаване, да наблюдаваш как от топка глина се извайва красив съд или пластика. Самата глина като текстура за работене е изключително нежна и податлива на натиск и оформяне, но след изпичането става здрав и устойчив съд. Такива са и двете дами, възпитанички на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“, които споделят мечтите си, свързани с изкуството и трудния път за усъвършенстване в него.
Работилницата по грънчарство с точарско колело в рамките на фестивала „Горе-Долу“ в Троян привлече изключително множество от любопитни малки и големи почитатели на този традиционен занаят. Всеки, изработил своя съд или пластика и търпеливо изчакващ керамиката да изсъхне, се връщаше да вземе и отнесе вкъщи притворената в материална форма магия на грънчарското изкуство – спомен от срещата си с Мира Цветкова и Мира Вълева, носещи магията в сърцето си, поглеждайки в очите им и към тяхното предадено изкуство.