В осем града се организира граждански протест за неутралитет и срещу изпращането на оръжия за Украйна. На него бяха поставени искания България да не бъде въвличана във война против волята на българския народ.
Протестът в София бе от 18 часа пред Българския парламент около паметника на Цар освободител. Между две и три хиляди души със стотици български знамена бяха дошли да изразят позицията си. Някои от тях бяха облечени в народни носии, имаше и музикални инструменти – тъпани и гайди. Около 20 минути след началото на протеста булевард „Руски“ беше спрян за автомобилното движение от протестиращите.
„Смятам, че България не бива да бъде въвличана в този конфликт“, заяви Ани Валентинова, участничка в митинга. „Той е дълбок, в него има сериозна предистория, започнала още през 2014 г. Има и твърде много омраза от двете страни, която е основната причина за агресията. Никой не се е погрижил омразата да спре да се натрупва и на нейно място да настъпи разбирателство. НАТО с нежеланието си да разбере позицията на Русия през тези осем години също допринася за ескалацията. Не мисля, че е редно българският народ да плаща за грешки, които не са негови.“
Говоренето на митинга бе открито от дама в народна носия, която се представи като Бойка, майка на две деца. Тя благодари на всички присъстващи и призова за минутка мълчание. На това обаче завзелите площада мъже отговориха с няколко мощни възгласа „Оставка“.
Оставката на правителството обаче не е сред основните искания на протестиращите. Сред тях имаше немалко хора, дали доверието си на последните избори на сегашния кабинет. И разочаровани от действията му в тази тежка за България и целия свят ситуация.
„Срещу българския народ от години се води геноцидна политика“, казва Калина, архитектка и редовна участничка в протестите срещу правителството на Бойко Борисов през 2020 г. „И наблюдавайки действията на сегашното правителство мисля, че то изобщо не си дава сметка какво е важно за българите. Кирил Петков каза, че ваксинацията щяла да му бъде приоритет номер едно. Макар да беше ясно, че ваксинацията не е приоритет за българите. По същия начин сега с Украйна и със Северна Македония. Българите не желаем да се намесваме в този конфликт, нито ни е толкова важно РСМ да влезе в ЕС. Те имат зор, не ние. Не съм съгласна и да ми насаждат страх от руснаците. Мен не ме е страх, че Русия ще нападне България. Просто не желая България да става причина конфликтът да се разрасне. Не желая децата ни да страдат.“
Същите опасения – за страданията на децата в България – изрази и Ивелин Михайлов, баща на три деца, дошъл от варненското село Неофит Рилски.
„Никога не съм живял извън България, никога не съм имал желание да емигрирам“, заяви той. „Понесъл съм всички трудности на живота в родината си, докато хора като Кирил Петков и Асен Василев са се радвали на удобствата, осигурени им от западния начин на живот. Против съм те да идват да управляват държава, от която дълго време не са били част, без да се съобразяват с волята на българите.“
Притеснения от разрастване на конфликта изрази и Роман Кендеров, един от организаторите на митинга. Той цитира украинския журналист и депутат Юрий Ботусов, според когото Укрйана трябва да нападне Приднестровието (област в Молдова, където живеят много етнически руснаци – бел.авт.), за да си осигурят голямо количество пленници, които да могат да заменят за пленени украинци. (Ботусов влезе в международните новини с това, че в телевизионно студио на 23 февруари се нахвърля срещу проруския украински депутат Шуфрич – бел.авт.) Готовност Украйна да навлезе в Приднестровието е заявил и Алексей Арестович, съветник на президент Зеленски, при условие, че Молдова поиска помощ. На 22 април Рустам Минекаев, заместник-командир на руския Централен военен окръг, заяви, че Москва планира да завладее цяла южна Украйна и да създаде сухопътна връзка с региона Приднестровие, разположен в Молдова.
В шествието във Варна се включиха и мотористи, а граждани в Пловдив предложиха за изпращането на оръжия за Украйна в България да се свика референдум, за да се види реално какво иска българският народ. Подобно мнение изразиха и протестиращите в Русе, които също смятат, че изпращането на оръжие, както и ремонтирането на украинска военна техника в България би ни превърнало в страна по конфликта.