Мисълта за истината е изходно когнитивно състояние, лъжата води до повишено умствено натоварване и потенциални последици за здравето
Коя е тази медицина, която е безплатна, безопасна и ефективна и изисква само малка промяна в гледната точка? Каним ви да изследвате пренебрегваната връзка между добродетелта и здравето – а именно „медицината на добродетелта“.
Д-р Джонатан Корсън е известен не само с медицинските си познания, но и с малко нестандартните съвети, които дава заедно с рецептите си. Неотдавна той започнал да споделя с пациентите си как култивирането на добродетели, като например благодарността, може значително да облекчи здравословните им проблеми. Това съчетание на медицинската практика с философски напътствия му е спечелило както възхищение, така и скептицизъм.
Един ден, излизайки от кабинета си, Корсън се почувствал изтощен след седмица непрекъсната работа и малко почивка. Борейки се с ужасна мигрена, на която лекарствата сякаш не помагали, той се замислил за собствения си съвет. Пулсиращата болка му напомнила за човешката му слабост и за това, че дори като лекар не е застрахован от болести и го подтикнала към дълбок размисъл за личността си.
Корсън бил много горд с умението си да изслушва и да дава съвети за неща, които надхвърлят физическите симптоми, като се осмелявал да навлиза в моралните и етичните аспекти на живота на пациентите си. Но докато размишлявал, у него изплувал един натрапчив въпрос: „Практикувам ли това, което проповядвам?“.
Осъзнаването го просветлило силно – може би мигрената му е нещо повече от физическо заболяване. Възможно ли е да има връзка между сегашното му състояние и добродетелите или липсата на такива, които напоследък толкова често обсъждал в работата си?
Изправен пред постоянните молби и многото отговорности, Корсън често пропускал някои подробности с пациентите, давал нереалистични обещания на семейството си или просто казвал на хората това, което искали да чуят. Малко по малко той установил, че гордостта, личният интерес и дори превъзходството над другите го карали да избира лесния начин за вършене на нещата. „Възможно ли е в живота ми да липсва честност?“ – запитал се той.
Корсън решил, че е време да започне лично пътуване към по-голяма честност – както към себе си, така и към другите.
Стресът намалява
Когато отворил сърцето си за преобразяващата сила на истината, Корсън открил по-дълбоко чувство за благополучие и нова цел в работата си. Той усетил пряка връзка между здравето и добродетелта.
След около седмица се прибирал към дома си, когато осъзнал: „Не съм имал онези досадни главоболия!“, които доскоро били част от живота му. Макар и започнал съвсем наскоро, Корсън осъзнал, че практикуването на честност е намалило основните му нива на стрес.
Интересна колекция от изследвания показва как дори кратки периоди на нечестност могат да бъдат достатъчни, за да повишат нивата на кортизол („хормон на стреса“). Кортизолът подготвя организма да се бори или да бяга от възприеманите заплахи. Следователно, когато човек лъже, тялото му реагира така, сякаш се подготвя за потенциалните последици от конфронтация или необходимостта да избяга.
По време на опасност освобождаване на голямо количество енергия от кортизола може да помогне на организма да направи необикновени неща. Хората обаче не са създадени да живеят в такова състояние ден след ден. С течение на времето хормоните на стреса могат да натоварят сърдечносъдовата система, да засилят възпаленията и потенциално да причинят мигрена като тази, която Корсън преживявал.
Човешкото тяло е изключително фино настроена биологична система. И все пак, както прекомерното натоварване на машините може да доведе до износване, така и надхвърлянето на границите на възможностите на организма може да доведе до разрушаване.
Естествената откровеност на мозъка
Дотогава Корсън често „изкривявал истината“. Често казвал на съпругата си, че ще се прибере вкъщи в определен час, но пристигал по-късно от обещаното. На работното място понякога казвал на пациентите, че лично е прегледал лабораторните им резултати „още сутринта“, докато ги е прегледал само няколко минути преди срещата. Веднъж казал на дъщеря си, че не може да присъства на футболния ѝ мач, защото работи извънредно, макар да знаел, че ако иска, би могъл да присъства. В действителност бил изтощен от дългата седмица и искал да прекара една спокойна вечер сам, като разсъждавал, че пропускането на един мач няма да навреди и ще я компенсира по-късно.
Сега нещата се променили. Започна да прави паузи за момент, преди да заговори, проверявайки дали думите му са искрени и дали наистина отразяват действията и чувствата му.
С нарастването на автентичността на Корсън в отношенията му с другите той започнал да говори по-свободно – задача, която не била лишена от предизвикателства. За своя изненада той открил, че самоуважението му и връзките му с другите се подобрили значително. Нещо повече, той най-накрая почувствал, че живее истински живота си.
Новооткритата свобода на Корсън процъфтяла, след като решил да спре да лъже.
В един забележителен експеримент, учените измерили мозъчната активност на участниците, когато ги помолили да излъжат или да кажат истината. На участниците първо била показана определена карта за игра – например две сърца. По-късно им била представена друга карта. Участниците трябвало да отговорят дали картата е една и съща – „Да“, или различна – „Не“.
Когато участниците лъжели, те показвали същата мозъчна активност, както когато казвали истината, което се дължало на активирането на мозъка при припомняне на истината. Те обаче проявявали активност и в два отделни мозъчни региона, свързани с потискането. Хората естествено мислят първо за истината и за да излъжат, трябва да потиснат истината.
Това предполага, че да се казва истината е изходното когнитивно състояние. Лъжата изисква допълнителни когнитивни ресурси, което води до повишено умствено натоварване и потенциални последици за здравето.
По време на разговор с колега невролог Корсън научава защо криенето на истината е изтощително. Мрежите в мозъка, свързани с дорсолатералната префронтална кора, контролират поведението и критичното ни мислене. Ресурсите на дорсолатералната префронтална кора обаче са ограничени – т.е. ако изразходваме енергия, за да мамим, може да имаме по-малко гориво за решаване на проблеми и творческо мислене. Ето защо след дълъг и тежък ден хората често стават по-малко самоконтролиращи се, което е в ущърб на другите.
Видове лъжи
Изследванията показват, че има различни видове лъжи.
Някои лъжи могат да бъдат измислени на място, като например лъжата за това какво сте обядвали. Други лъжи могат да бъдат изработени и запомнени, като например лъжата за пътуване до Бахамите, което никога не сте правили.
Колкото по-значима е лъжата, толкова по-голям е нейният ефект върху ума и тялото ви. За да излъжете, трябва да запомните контекста на лъжата, последиците, крайната цел, на кого сте я казали и кога.
Лъжите, които изискват спонтанна измама, за да се обоснове предишна лъжа, силно активират предния цингуларен кортекс. Например, ако ви попитат защо сте закъснели и вие бързо измислите история за задръстване, въпреки че всъщност сте заспали, предния цингуларен кортекс работи усилено. Тази част на мозъка потиска естествената ни склонност да казваме истината и изисква допълнителна когнитивна енергия, за да поддържа лъжата, да я направи правдоподобна и да я съгласува с всички последващи въпроси.
Накратко, измамата е свързана със значителна цена, докато истинността ви позволява да не се тревожите, да се доверявате и да не изпитвате безпокойство.
Твърди се, че отличният характер, изразяващ се в придържане към високи стандарти на морално поведение, допринася за благосъстоянието на човек. Проучване от 2022 г. надхвърля това твърдение и дава представа за ролята на силните страни на моралния характер за физическото и психическото здраве.
Бележка на авторите: Днес сме изправени пред безпрецедентни предизвикателства в обществото, медицината и на работното място. Този материал е базиран на съвкупност от мнения на наши колеги и медицински специалисти. Представените в него проблеми и препоръки са реални. При все по-големия стремеж към самоизява, надпревара с времето и за да са в крак с развитието на обществото, мнозина се борят с морални дилеми и липса на автентичност.
Ние вярваме, че истината наистина ще ви направи свободни!
Д-р Робърт Бакър и Макай Олбърт допринесоха за този материал.