• За нас
  • Пишете ни!
петък, 16 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Здраве

Мозъкът по природа е честен, a лъжите може да ви струват скъпо

отД-р Юхон Донг
17 ноември , 2024
Мозъкът по природа е честен, a лъжите може да ви струват скъпо

(Илюстрация Fей Мен, The Epoch Times)

Мисълта за истината е изходно когнитивно състояние, лъжата води до повишено умствено натоварване и потенциални последици за здравето

Коя е тази медицина, която е безплатна, безопасна и ефективна и изисква само малка промяна в гледната точка? Каним ви да изследвате пренебрегваната връзка между добродетелта и здравето – а именно „медицината на добродетелта“.

Д-р Джонатан Корсън е известен не само с медицинските си познания, но и с малко нестандартните съвети, които дава заедно с рецептите си. Неотдавна той започнал да споделя с пациентите си как култивирането на добродетели, като например благодарността, може значително да облекчи здравословните им проблеми. Това съчетание на медицинската практика с философски напътствия му е спечелило както възхищение, така и скептицизъм.

Един ден, излизайки от кабинета си, Корсън се почувствал изтощен след седмица непрекъсната работа и малко почивка. Борейки се с ужасна мигрена, на която лекарствата сякаш не помагали, той се замислил за собствения си съвет. Пулсиращата болка му напомнила за човешката му слабост и за това, че дори като лекар не е застрахован от болести и го подтикнала към дълбок размисъл за личността си.

Корсън бил много горд с умението си да изслушва и да дава съвети за неща, които надхвърлят физическите симптоми, като се осмелявал да навлиза в моралните и етичните аспекти на живота на пациентите си. Но докато размишлявал, у него изплувал един натрапчив въпрос: „Практикувам ли това, което проповядвам?“.

Осъзнаването го просветлило силно – може би мигрената му е нещо повече от физическо заболяване. Възможно ли е да има връзка между сегашното му състояние и добродетелите или липсата на такива, които напоследък толкова често обсъждал в работата си?

Изправен пред постоянните молби и многото отговорности, Корсън често пропускал някои подробности с пациентите, давал нереалистични обещания на семейството си или просто казвал на хората това, което искали да чуят. Малко по малко той установил, че гордостта, личният интерес и дори превъзходството над другите го карали да избира лесния начин за вършене на нещата. „Възможно ли е в живота ми да липсва честност?“ – запитал се той.

Корсън решил, че е време да започне лично пътуване към по-голяма честност – както към себе си, така и към другите.

Стресът намалява

Когато отворил сърцето си за преобразяващата сила на истината, Корсън открил по-дълбоко чувство за благополучие и нова цел в работата си. Той усетил пряка връзка между здравето и добродетелта.

След около седмица се прибирал към дома си, когато осъзнал: „Не съм имал онези досадни главоболия!“, които доскоро били част от живота му. Макар и започнал съвсем наскоро, Корсън осъзнал, че практикуването на честност е намалило основните му нива на стрес.

Интересна колекция от изследвания показва как дори кратки периоди на нечестност могат да бъдат достатъчни, за да повишат нивата на кортизол („хормон на стреса“). Кортизолът подготвя организма да се бори или да бяга от възприеманите заплахи. Следователно, когато човек лъже, тялото му реагира така, сякаш се подготвя за потенциалните последици от конфронтация или необходимостта да избяга.

id5741023 honesty copy 08
Честността намалява стреса. Илюстрация от The Epoch Times

По време на опасност освобождаване на голямо количество енергия от кортизола може да помогне на организма да направи необикновени неща. Хората обаче не са създадени да живеят в такова състояние ден след ден. С течение на времето хормоните на стреса могат да натоварят сърдечносъдовата система, да засилят възпаленията и потенциално да причинят мигрена като тази, която Корсън преживявал.

Човешкото тяло е изключително фино настроена биологична система. И все пак, както прекомерното натоварване на машините може да доведе до износване, така и надхвърлянето на границите на възможностите на организма може да доведе до разрушаване.

id5741022 honesty copy 07
Илюстрация от The Epoch Times

 Естествената откровеност на мозъка

Дотогава Корсън често „изкривявал истината“. Често казвал на съпругата си, че ще се прибере вкъщи в определен час, но пристигал по-късно от обещаното. На работното място понякога казвал на пациентите, че лично е прегледал лабораторните им резултати „още сутринта“, докато ги е прегледал само няколко минути преди срещата. Веднъж казал на дъщеря си, че не може да присъства на футболния ѝ мач, защото работи извънредно, макар да знаел, че ако иска, би могъл да присъства. В действителност бил изтощен от дългата седмица и искал да прекара една спокойна вечер сам, като разсъждавал, че пропускането на един мач няма да навреди и ще я компенсира по-късно.

Сега нещата се променили. Започна да прави паузи за момент, преди да заговори, проверявайки дали думите му са искрени и дали наистина отразяват действията и чувствата му.

С нарастването на автентичността на Корсън в отношенията му с другите той започнал да говори по-свободно – задача, която не била лишена от предизвикателства. За своя изненада той открил, че самоуважението му и връзките му с другите се подобрили значително. Нещо повече, той най-накрая почувствал, че живее истински живота си.

Новооткритата свобода на Корсън процъфтяла, след като решил да спре да лъже.

В един забележителен експеримент, учените измерили мозъчната активност на участниците, когато ги помолили да излъжат или да кажат истината. На участниците първо била показана определена карта за игра – например две сърца. По-късно им била представена друга карта. Участниците трябвало да отговорят дали картата е една и съща – „Да“, или различна – „Не“.

Когато участниците лъжели, те показвали същата мозъчна активност, както когато казвали истината, което се дължало на активирането на мозъка при припомняне на истината. Те обаче проявявали активност и в два отделни мозъчни региона, свързани с потискането. Хората естествено мислят първо за истината и за да излъжат, трябва да потиснат истината.

Това предполага, че да се казва истината е изходното когнитивно състояние. Лъжата изисква допълнителни когнитивни ресурси, което води до повишено умствено натоварване и потенциални последици за здравето.

id5719870 cleanshot 2024 09 07 at 10
На участниците са показани карти и са помолени да излъжат или да кажат истината. Изображенията на мозъка покават каква активност е била активирана по време на лъжата. Neuroimage 2002. С любезното съдействие на Даниел Ланглебен

По време на разговор с колега невролог Корсън научава защо криенето на истината е изтощително. Мрежите в мозъка, свързани с дорсолатералната префронтална кора, контролират поведението и критичното ни мислене. Ресурсите на дорсолатералната префронтална кора обаче са ограничени – т.е. ако изразходваме енергия, за да мамим, може да имаме по-малко гориво за решаване на проблеми и творческо мислене. Ето защо след дълъг и тежък ден хората често стават по-малко самоконтролиращи се, което е в ущърб на другите.

Видове лъжи

Изследванията показват, че има различни видове лъжи.

Някои лъжи могат да бъдат измислени на място, като например лъжата за това какво сте обядвали. Други лъжи могат да бъдат изработени и запомнени, като например лъжата за пътуване до Бахамите, което никога не сте правили.

Колкото по-значима е лъжата, толкова по-голям е нейният ефект върху ума и тялото ви. За да излъжете, трябва да запомните контекста на лъжата, последиците, крайната цел, на кого сте я казали и кога.

Лъжите, които изискват спонтанна измама, за да се обоснове предишна лъжа, силно активират предния цингуларен кортекс. Например, ако ви попитат защо сте закъснели и вие бързо измислите история за задръстване, въпреки че всъщност сте заспали, предния цингуларен кортекс работи усилено. Тази част на мозъка потиска естествената ни склонност да казваме истината и изисква допълнителна когнитивна енергия, за да поддържа лъжата, да я направи правдоподобна и да я съгласува с всички последващи въпроси.

Накратко, измамата е свързана със значителна цена, докато истинността ви позволява да не се тревожите, да се доверявате и да не изпитвате безпокойство.

Твърди се, че отличният характер, изразяващ се в придържане към високи стандарти на морално поведение, допринася за благосъстоянието на човек. Проучване от 2022 г. надхвърля това твърдение и дава представа за ролята на силните страни на моралния характер за физическото и психическото здраве.

Бележка на авторите: Днес сме изправени пред безпрецедентни предизвикателства в обществото, медицината и на работното място. Този материал е базиран на съвкупност от мнения на наши колеги и медицински специалисти. Представените в него проблеми и препоръки са реални. При все по-големия стремеж към самоизява, надпревара с времето и за да са в крак с развитието на обществото, мнозина се борят с морални дилеми и липса на автентичност.

Ние вярваме, че истината наистина ще ви направи свободни!

Д-р Робърт Бакър и Макай Олбърт допринесоха за този материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
1. shutterstock 1758056162 870x522 1
Как ни разболяват емоциите според нашия психотип
gerald davis 5 horizontal 1200x675 1
Читатели, вдъхновени да се подобряват от статията “Как се е появил човешкият род”
img 8400
Лъжата – основен похват на комунизма
classical music
Класическата музика стимулира мозъка
id5378733 shutterstock 65181187 1200x720 1
Какво се случва със съзнанието след смъртта на мозъка
Може ли съзнанието да съществува без мозък?
Може ли съзнанието да съществува без мозък?
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0

Свързани Публикации

Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Преминаване в калориен дефицит диета за отслабване

Калорийният дефицит – сигурен начин да влезем във форма

0
0
Лилия Руменова (личен архив)

Топлинна обработка на храни – ползи и вреди

0
0
Гръбначни изкривявания при деца (https://roditel.bg/)

Гръбначни изкривявания при децата – причини и превенция

0
0
Основните причини за косопад

Основни причини за загубата на коса

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Следваща публикация
„Лабораторията за градска среда“ на Колективът ще се проведе на 22-24 ноември и е отворена за кандидатстване до 18 ноември. Тридневното събитие ще бъде водено от архитекти и дизайнери, както и хора с опит в организирането на градски инициативи.

От асфалт към общност: лаборатория за градска среда ще трансформира публични пространства в София

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria