• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Музиката във „Времеубежище“ – плейлист от Георги Господинов

отЕкип на The Epoch Times
4 юни , 2023
Музиката във „Времеубежище“ – плейлист от Георги Господинов

Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Getting your Trinity Audio player ready...

След като беше удостоен с международната литературна награда Booker за романа си Time Shelter („Времеубежище“), Георги Господинов състави своеобразен саундтрак с музикалните произведения от книгата. Идеята е на организаторите на литературната класация и се дължи на факта, че музиката с нейната сила да събужда и поддържа спомени има специална роля в романа на българския писател.

Според автора „музиката е особено важна за този роман и може да бъде „чута“ на много места в него“.

„Музиката събужда паметта. – споделя Господинов. – Изследователите твърдят, че музикалните структури остават в паметта ни последни. До последно в главите ни свири пиано. Рефренът на Strawberry Fields Forever на Бийтълс може да бъде слънчев лъч, който осветява сумрачна стая от детството. В клиниките на миналото Гаустин и разказвачът постоянно използват суперсилата на музиката; различни емблематични песни ни връщат към определени години.“

Следва списъкът на 12-те музикални произведения с коментари от автора към всяко от тях:

„Yesterday“ – Бийтълс

Немислимо е книга за миналото, за вчера, да не включва тази песен на Бийтълс. Рефренът се появява първо в епиграфите: „О, вчера дойде внезапно…“ Песните на Бийтълс са като мадлена на Пруст, които винаги отключват миналото. Те всъщност са станали естествена част от паметта, вероятно ги носим в нашите неврони. Освен това „Yesterday“ беше първата песен на Бийтълс, която съм чувал. Ето защо тя ще бъде последната, която ще ме напусне. 

„Strawberry Fields Forever“ – Бийтълс

Посвещението в романа гласи: „На майка ми и баща ми, които все още плевят вечните ягодови ниви на детството“.

„Sarabande“ на Хендел 

Обичам „Sarabande“ на Хендел, защото е прекрасен. И защото в него се крие тайната структура на романа. Сложих това в началото на книгата, така че читателят трябва да го слуша, за да добие представа за лабиринта, в който влиза.

И така, темата е паметта. Темпо: andante до andante moderato, sostenuto (със сдържаност). Може би сарабанда с нейната овладяна тържественост, с удължения секунден такт би била добра за начало. Повече Хендел, отколкото Бах. Стриктно повторение, но в същото време движение напред. Сдържано и тържествено, както подобава на едно начало. След това всичко може и трябва да се разпадне.

Хендел, от който са вдъхновени първите редове от романа „Времеубежище“ на Георги Господинов

„Moon of Alabama“ – Лоте Леня

Първо, оригиналът на Kurt Weill „Alabama Song“ с текст на Бертолт Брехт. Малко хора знаят, че те са я написали и че за първи път е изпълнена от някога известната Лоте Леня, съпругата на Вайл. Представлението е умопомрачително и ще ви изпрати директно в 20-те и 30-те години на миналия век. Изслушайте го.

„Alabama song“ – Дорс

През 60-те години песента се появява отново като кавър на Doors. Текстовете на Брехт и в двете версии са разчленени на страниците на романа, особено репликата: „Казвам ти, казвам ти, че трябва да умрем…“ През 1965 г. (годината, в която Doors записаха своя кавър), Джим Морисън вече беше тръгнал към смъртта. И все пак този ред ни напомня (все пак книгата е за паметта) на друг известен ред от WH Auden: „Трябва да се обичаме или да умрем…“ Поне има някаква надежда в това. Но нека чуем варианта на Doors. 

„Hotel California“ – Ийгълс

В книгата тази песен се изпълнява в една топла юнска вечер през 1978 г.; обаче тази 1978 г. е просто възпроизведена, припомнена, симулирана. Разказвачът и баща му отиват да гледат световното първенство по футбол в бар. (Всичко това се случва 50 години по-късно, играта е само запис, но за бащата, който страда от Алцхаймер, годината наистина е 1978, играта се играе сякаш за първи път, а наблизо хитът звучи песен на годината.) Обърнете внимание на този ред: „some dance to remember, some dance to forget“ („някои танци за запомняне, някои танци за забравяне“).

„Излел е Дельо хайдутин“ – Валя Балканска

Тази българска народна песен дава партитурата на сцената в романа с най-голямото българско знаме в света (близо 5000 квадратни метра), носено от 300 дрона над Борисовата градина в София. Всъщност тази песен не я избрах случайно – тя беше избрана (както пее Валя Балканска) да полети в открития Космос на златен диск на борда на совалката Вояджър през 1977 г. Много трогателно изпълнение!

„My way“ – Франк Синатра

„Подстригване в Бруклин от Джани, таджик, който си тананика Франк Синатра, и когато отваря бръснача си, за да ми обръсне врата, ме обзема онзи първичен страх да не бъда заклан като агне.“ (Началото на глава 34, в пета част.)

Този хит е написан през декември 1968 г. и излиза на следващата година, но когато слушате Синатра, винаги е 50-те години на миналия век, винаги е мрачно, ноар. И изпитвате натрапчив страх, като този в цитата от романа по-горе.

„Аzzuro“ – Адриано Челентано

Разбира се, Челентано се появява в романа в пасажа за референдума за миналото в Италия. Италия е единствената европейска страна, която решава да се върне в края на 60-те години на миналия век, по-специално в 1968 г. Челентано написва „Azzuro“ точно през 1968 г. Песента разказва за летен следобед, а следобедите винаги са специално време. Винаги съм искал да се вмъкна в един следобед от 60-те години на миналия век за кратко.

„I Have a Dream“ – ABBA

В референдумите за миналото, които се провеждат във Time Shelter, Швеция и Скандинавия избират 70-те години на миналия век, в не малка степен благодарение на ABBA. Понякога поп музиката е по-важна за такъв избор, отколкото, да речем, тежката индустрия или политическите катаклизми. 

„ABBA беше всичко северно, светло, шведско, танцуващо, блестящо, бяло – през 70-те. ABBA или столът Poäng, например, творение на IKEA от същото десетилетие, такива неща обръщат епохи с главата надолу, а не брутния вътрешен продукт и износа на дърво и стомана.“ 

Сегашното възраждане на легендата на АББА, а донякъде и на самите певци, е малка част от все по-видимото вечно завръщане към миналото.

„Forever Young“ – Алфавил

Защото тази песен е част от причината Германия да избере 1980-те години в своя референдум за миналото, поне в романа. И защото тогава бяхме вечно млади.

„Пиринска песен“ – Анджела и Гологан 

Когато имате преводач, който е и професионален певец, вашият роман лесно може да бъде изпят.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Нова Зеландия (с любезното съдействие на Симеон Иванов)

Нова Зеландия - където връзката с природата е кауза на държавата

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria