Getting your Trinity Audio player ready...
|
Цените на жилищата в Европа, които на много места са нереално завишени, може да претърпят сериозни корекции, предупреди Международният валутен фонд (МВФ).
Европа е изправена пред множество икономически предизвикателства, като инфлацията остава висока, а рисковете за финансовия сектор се материализират. В същото време пазарите на недвижими имоти показват „нарастващи признаци на надценяване“, се посочва в доклад на МВФ от 28 април. В страни като Унгария, Люксембург, Холандия, Португалия, Исландия и Чехия реалните цени на жилищата са се удвоили от 2015 г. насам.
МВФ очаква на пазарите на недвижими имоти в Европа да настъпят „хаотични корекции“, дори ако регионът успее да избегне „по-широкообхватни финансови затруднения“.
„Спадът на цените на жилищата може да се ускори, ако пазарите преоценят инфлационните рискове и финансовите условия се затегнат повече от очакваното. Тези спадове на цените биха имали неблагоприятно въздействие върху балансите на домакинствата и банките“, се казва в доклада.
Организацията изчислява, че от 15% до 20% от цените на жилищата в повечето европейски страни са надценени.
По данни на статистическата агенция на ЕС Евростат между 2010 г. и четвъртото тримесечие на миналата година цените на жилищата са се повишили в 24 държави от Европейския съюз и са спаднали в три. Най-голямо е увеличението в Естония – 199%, следвана от Унгария – 174% и Литва – 142%.
Най-голямото намаление е в Гърция, където цените са спаднали само с 14%, следвана от Италия с 9% и Кипър с 4%.
Спад на цените на жилищата в ЕС
След дълговата криза в Европа цените на недвижимите имоти в региона се повишиха в резултат на лесния достъп до кредити и ниските лихвени проценти. Но при сегашните повишени лихвени проценти цените падат.
По данни на Евростат през четвъртото тримесечие на 2022 г. цените на жилищата в ЕС са регистрирали първия си тримесечен спад от 2015 г. насам.
„При все още нарастващите лихвени проценти по ипотечните кредити и реалните доходи, понижени от инфлацията, цените на жилищата напоследък намаляват на много пазари“, се казва в доклада на МВФ.
„Корекция на жилищния пазар вече е в ход в някои европейски държави – например в Чехия, Дания, както и в Швеция, където цените на жилищата са намалели с повече от 6% през 2022 г.“
Според компанията за кредитно застраховане „Алианц Трейд“ през следващите две години цените на жилищата в еврозоната ще се понижат. Най-голям спад се очаква в Холандия и Германия, където цените ще намалеят с 8% до края на 2024 г.
В Германия средната стойност на жилищата е нараснала с 50% през последните седем години, се посочва в доклада. В страни като Италия и Испания се очаква спадът на цените да бъде ограничен.
Риск, свързан с ипотечния дълг на домакинствата
Според МВФ финансовият баланс на европейските домакинства увеличава стойността си поради нарастващите разходи за живот и лихвите по ипотечните кредити. Ситуацията може да се влоши още повече в случай на допълнителни сътресения.
Делът на домакинствата, които през тази година биха могли да изпитват затруднения да си позволят основни разходи като храна, комунални услуги, наеми и изплащане на заеми, вероятно ще нарасне с 10%, посочва той.
В случай на неблагоприятни сценарии, като например по-високи лихви по ипотечните кредити и разходи за живот, МВФ изчислява, че около 45% от домакинствата биха могли да бъдат финансово затруднени, като тази група притежава над 40% от ипотечните дългове, както и 45% от потребителските дългове.
„Въздействието върху банките като цяло би трябвало да бъде овладяно, но картината би била по-мрачна при комбинация от шокове, включително голяма корекция на цените на жилищата“, се казва в доклада на МВФ.
В случай на 20% спад на жилищния пазар загубите от неизплащане на жилищните кредити могат да нараснат рязко, като най-силно засегнати ще бъдат страните от Източна и Южна Европа, смятат от МВФ.
„Такива загуби биха могли да доведат до затягане на кредитните изисквания, което увеличава вероятността от неблагоприятен домино ефект между банковите баланси, цените на жилищата [и други активи] и реалната икономика.“
ОЩЕ ПО ТЕМАТА