Иран разполага с успешна тайна банкова и финансова система за обработка на десетки милиарди долари годишна търговия, забранена заради наложените от САЩ санкции. Това позволява на режима в Техеран да се задържи на власт и му дава лостове в преговорите със западните демокрации, показват рзкрити документи, предава „Wallstreet Journal“. Статията разкрива, че системата работи по следния начин: ирански банки, които обслужват компании, попадащи под санкциите на САЩ, ангажират фирми в Иран да управляват санкционираната търговия от тяхно име. Тези фирми създават филиали извън границите на Иран, които търгуват с чуждестранните купувачи чрез сметки, открити в чуждестрани банки. Част от приходите се пренасят кеш, но голямата част остава в чуждестранните банки като резерв, който може да бъде използван в случай на нужда. Така Иран си осигурява нужните приходи и внос, за да поддържа икономиката на страната. Същевременно Байдъм се опитва да поднови ядрената сделка с Иран, сключена от 44-ия президент на САЩ Барак Обама и отменена от наследника му Доналд Тръмп. Ако това се случи, добивът на петрол от Иран може да замести липсващият внос от Русия.
Междувременно Саудитска Арабия и Китай са в активни преговори за задълбочаване на търговските си връзки. На 20 март Саудитска Арабия оглави класацията като износител номер едно на суров петрол за Китай за месеците януари и февруари 2022 г. Тя измества от първото място Русия, чиито доставки са паднали с 9%. Вносът от Саудитска Арабия за периода януари-февруари стига 14.61 милиона тона на ден, което се равнява на 1.81 милиона барела на ден. Вносът от Русия е 1.57 милиона барела на ден. Най-важната част от преговорите е част от продажбите на петрол от арабската страна за Китай да се търгуват в юани, вместо в долари.
Причината за това е, че Саудитска Арабия влошава отношенията си със САЩ, заради липсата на подкрепа от страна на Байдън за военната им кампания в Йемен срещу Иран, както и подновените опити на САЩ да сключат нова сделка с Иран. Саудитски високопоставени служители съобщиха също така, че са шокирани от разкото изтегляне на САЩ от Афганистан.
Китай купува повече от 25% от петрола, който саудитите изнасят. Ако се оценяват в юани, тези продажби ще повишат рентабилността на китайската валута. В момента около 80% от световните продажби на петрол се извършват в долари, а саудитците търгуват изключително с долари, заради сделка, сключена между шейховете и правителството на Никсън през 1974 г., в която САЩ обещават да гарантират сигурността на кралството.
Китай въвежда петролни договори в юани през 2018 г. като част от плана си да измести САЩ от мястото им на световен хегемон.
И една последна новина от региона на Близкия Изток: Ислямска държава обяви, че разделя структурата си в Западна Африка на две части, съобщава специализираният сайт за военна инфорамция Де Ре Милитари. Според сайта това решение показва, че групировката възнамерява да засили активността си в Северна Африка и да подобри управлението на местните си структури. Джихадистите извършиха първата си терористична атака след това разделение на 21 март в района на Гао, Мали. Убити са 16 военни, а 18 са ранени.
Обстрел в Северен Ирак
В ранните часове на неделя най-малко 12 ракети са паднали върху мишени в Северен Ирак, като са поразили район близо до консулството на САЩ в град Ербил, съобщава държавната информационна агенция, цитирана от Генералната дирекция за борба с тероризма в Кюрдистан.
„Няколко ракети паднаха върху град Ербил“, е заявил губернаторът Омид Хошнав, съобщава и Иракската информационна агенция (ИНА). Ербил е столицата на автономния регион Кюрдистан в Ирак.
„Няма жертви или пострадали след взривовете в Ербил“, е цитиран Саман Барзанджи, министър на здравеопазването в иракската провинция Кюрдистан.
Говорител на кюрдското регионално правителство заявява, че няма жертви. Говорител на Държавния департамент на САЩ нарича нападението „възмутително“, но заявява, че няма пострадали американци и няма нанесени щети на американски правителствени обекти в Ербил.
На кадри, публикувани в социалните медии, се виждат множество експлозии. Кадрите не могат да бъдат верифицирани чрез втори независим източник.
По-рано „Sky News Arabia“ съобщи, че пет балистични ракети с далечен обсег на действие са били насочени към мястото, където се изгражда ново американско консулство. Според медията една от ракетите е паднала върху централата на кюрдския сателитен канал К24, който е свързан с президента на регионалното правителство на Кюрдистан в Ирак , Масрур Барзани. Сградата се намира в близост до консулството на САЩ в Ербил.
„Виждаме съобщения за подкрепяни от Иран нападения срещу консулството на САЩ в Ирак“, заявява в Twitter представителя на Мичиган от Републиканската партия в Конгреса Лиза Макклейн. „Тази агресия показва, че трябва абсолютно незабавно да прекратим всички преговори по ядрената сделка с Иран. Също така никога не трябва да купуваме ирански петрол.“
В началото на февруари 2022 г. администрацията на президента Байдън вдигна някои от санкциите, свързани с иранската гражданска атомна програма. Решението беше опит да се възобнови ядрената сделка с Иран от 2015 г., сключена от президента Барак Обама. По времето на Доналд Тръмп САЩ се оттеглиха от тази сделка, а новият президент наложи строги санкции на Иран.
Случвало се е силите на САЩ, разположени в международния летищен комплекс на Ербил, да бъдат подложени на обстрел с ракети и безпилотни самолети, за което американските политици обвиняват свързаните с Иран милиционерски групировки. От няколко месеца не е имало такива нападения.
Проиранската новинарска агенция „Sabereen“ веднага след като съобщи новината коментира: „Z and V, you are not alone“, визирайки „спецоперацията“ на Путин в Украйна.
За последен път балистични ракети са били насочени към американските сили през януари 2020 г. в отмъщение за убийството на Касем Солеймани, ръководител на Силите Кудс на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция (IRGC-QF), на летището в Багдад. Не е имало смъртни случаи, но има голям брой ранени американски военнослужещи.
Революционната гвардия на Иран е поела отговорност за ракетния обстрел, съобщават иранските държавни медии.
„За пореден път предупреждаваме престъпния ционистки режим, че повторението на всяко злодеяние ще доведе до остри, решителни и унищожителни отговори“, заявява Революционната гвардия. Изявлението подсказва, че според Иран Израел управлява базата, която държавните медии описват като „стратегически център“ на Израел, а друга медия твърди, че тя се управлява от Мосад, израелската разузнавателна агенция.
Революционната гвардия посочва, че ракетният удар, който не е довел до ранени или загинали, е бил в отговор на израелски въздушен удар в Сирия преди около седмица, при който са убити двама офицери от Революционната гвардия.
„Остро осъждам терористичната атака срещу Ербил и призовавам издръжливите му жители да запазят спокойствие и да следват указанията на службите за сигурност“, заявява в изявление министър-председателят на Кюрдистан Масрур Барзани.
„Призоваваме Организацията на обединените нации, Съединените щати, Европейския съюз, Арабската лига, федералното правителство, иракския парламент и иранското правителство спешно да разследват тези безпочвени нападения“, пише регионалното правителство на Кюрдистан в социалните мрежи.
По-рано на 13 март служител на Държавния департамент на САЩ заяви пред Fox News, че ракетите са изстреляни от иранска територия.
„Няма нанесени щети или пострадали в нито един американски правителствен обект“, заявява говорителят пред канала. „Инцидентът се разследва от правителството на Ирак и Кюрдското регионално правителство и ние ви препращаме към тях за коментар. Осъждаме тази възмутителна атака и проява на насилие“.
Междувременно от сайта Де Ре Милитари съобщиха, че силни взривове в неделя е имало в и йеменския град Мариб. Мариб е център на сражения между подкрепените от Саудитска Арабия правителствени сили и проиранските бунтовници – хути, които опитват да завземат провинцията и града Мариб. Вероятно е взривовете да са от атака на хутите. Взривовете се случват на фона на престрелки в саудитската столица Рияд, чийто източник не е верифициран.