• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Напрeжението се покачва и в Близкия изток (обновена)

отЕкип на The Epoch Times
24 март , 2022
Напрeжението се покачва и в Близкия изток (обновена)

Иран разполага с успешна тайна банкова и финансова система за обработка на десетки милиарди долари годишна търговия, забранена заради наложените от САЩ санкции. Това позволява на режима в Техеран да се задържи на власт и му дава лостове в преговорите със западните демокрации, показват рзкрити документи, предава „Wallstreet Journal“. Статията разкрива, че системата работи по следния начин: ирански банки, които обслужват компании, попадащи под санкциите на САЩ, ангажират фирми в Иран да управляват санкционираната търговия от тяхно име. Тези фирми създават филиали извън границите на Иран, които търгуват с чуждестранните купувачи чрез сметки, открити в чуждестрани банки. Част от приходите се пренасят кеш, но голямата част остава в чуждестранните банки като резерв, който може да бъде използван в случай на нужда. Така Иран си осигурява нужните приходи и внос, за да поддържа икономиката на страната. Същевременно Байдъм се опитва да поднови ядрената сделка с Иран, сключена от 44-ия президент на САЩ Барак Обама и отменена от наследника му Доналд Тръмп. Ако това се случи, добивът на петрол от Иран може да замести липсващият внос от Русия.

iran
Инсталация за добив на петрол на Националната иранскпетролна компния край Хой, на границата с Азърбейджан, през 2011 г. (снимка: Morteza Nikoubazl/Reuters)

Междувременно Саудитска Арабия и Китай са в активни преговори за задълбочаване на търговските си връзки. На 20 март Саудитска Арабия оглави класацията като износител номер едно на суров петрол за Китай за месеците януари и февруари 2022 г. Тя измества от първото място Русия, чиито доставки са паднали с 9%. Вносът от Саудитска Арабия за периода януари-февруари стига 14.61 милиона тона на ден, което се равнява на 1.81 милиона барела на ден. Вносът от Русия е 1.57 милиона барела на ден. Най-важната част от преговорите е част от продажбите на петрол от арабската страна за Китай да се търгуват в юани, вместо в долари.

Причината за това е, че Саудитска Арабия влошава отношенията си със САЩ, заради липсата на подкрепа от страна на Байдън за военната им кампания в Йемен срещу Иран, както и подновените опити на САЩ да сключат нова сделка с Иран. Саудитски високопоставени служители съобщиха също така, че са шокирани от разкото изтегляне на САЩ от Афганистан.

Китай купува повече от 25% от петрола, който саудитите изнасят. Ако се оценяват в юани, тези продажби ще повишат рентабилността на китайската валута. В момента около 80% от световните продажби на петрол се извършват в долари, а саудитците търгуват изключително с долари, заради сделка, сключена между шейховете и правителството на Никсън през 1974 г., в която САЩ обещават да гарантират сигурността на кралството.

Китай въвежда петролни договори в юани през 2018 г. като част от плана си да измести САЩ от мястото им на световен хегемон.

И една последна новина от региона на Близкия Изток: Ислямска държава обяви, че разделя структурата си в Западна Африка на две части, съобщава специализираният сайт за военна инфорамция Де Ре Милитари. Според сайта това решение показва, че групировката възнамерява да засили активността си в Северна Африка и да подобри управлението на местните си структури. Джихадистите извършиха първата си терористична атака след това разделение на 21 март в района на Гао, Мали. Убити са 16 военни, а 18 са ранени.

Обстрел в Северен Ирак

В ранните часове на неделя най-малко 12 ракети са паднали върху мишени в Северен Ирак, като са поразили район близо до консулството на САЩ в град Ербил, съобщава държавната информационна агенция, цитирана от Генералната дирекция за борба с тероризма в Кюрдистан.

„Няколко ракети паднаха върху град Ербил“, е заявил губернаторът Омид Хошнав, съобщава и Иракската информационна агенция (ИНА). Ербил е столицата на автономния регион Кюрдистан в Ирак.

„Няма жертви или пострадали след взривовете в Ербил“, е цитиран Саман Барзанджи, министър на здравеопазването в иракската провинция Кюрдистан.

Говорител на кюрдското регионално правителство заявява, че няма жертви. Говорител на Държавния департамент на САЩ нарича нападението „възмутително“, но заявява, че няма пострадали американци и няма нанесени щети на американски правителствени обекти в Ербил.

На кадри, публикувани в социалните медии, се виждат множество експлозии. Кадрите не могат да бъдат верифицирани чрез втори независим източник.

#erbil #explosion pic.twitter.com/bMffdC9b84

— Rawchi (@Rawchihasan) March 12, 2022

По-рано „Sky News Arabia“ съобщи, че пет балистични ракети с далечен обсег на действие са били насочени към мястото, където се изгражда ново американско консулство. Според медията една от ракетите е паднала върху централата на кюрдския сателитен канал К24, който е свързан с президента на регионалното правителство на Кюрдистан в Ирак , Масрур Барзани. Сградата се намира в близост до консулството на САЩ в Ербил.

„Виждаме съобщения за подкрепяни от Иран нападения срещу консулството на САЩ в Ирак“, заявява в Twitter представителя на Мичиган от Републиканската партия в Конгреса Лиза Макклейн. „Тази агресия показва, че трябва абсолютно незабавно да прекратим всички преговори по ядрената сделка с Иран. Също така никога не трябва да купуваме ирански петрол.“

В началото на февруари 2022 г. администрацията на президента Байдън вдигна някои от санкциите, свързани с иранската гражданска атомна програма. Решението беше опит да се възобнови ядрената сделка с Иран от 2015 г., сключена от президента Барак Обама. По времето на Доналд Тръмп САЩ се оттеглиха от тази сделка, а новият президент наложи строги санкции на Иран.

Случвало се е силите на САЩ, разположени в международния летищен комплекс на Ербил, да бъдат подложени на обстрел с ракети и безпилотни самолети, за което американските политици обвиняват свързаните с Иран милиционерски групировки. От няколко месеца не е имало такива нападения.

Проиранската новинарска агенция „Sabereen“ веднага след като съобщи новината коментира: „Z and V, you are not alone“, визирайки „спецоперацията“ на Путин в Украйна.

sabereen
Коментарът на проиранската новинарска агенция „Sabereen“ в социалните мрежи (снимка: De Re Militari)

За последен път балистични ракети са били насочени към американските сили през януари 2020 г. в отмъщение за убийството на Касем Солеймани, ръководител на Силите Кудс на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция (IRGC-QF), на летището в Багдад. Не е имало смъртни случаи, но има голям брой ранени американски военнослужещи.

Революционната гвардия на Иран е поела отговорност за ракетния обстрел, съобщават иранските държавни медии.

„За пореден път предупреждаваме престъпния ционистки режим, че повторението на всяко злодеяние ще доведе до остри, решителни и унищожителни отговори“, заявява Революционната гвардия. Изявлението подсказва, че според Иран Израел управлява базата, която държавните медии описват като „стратегически център“ на Израел, а друга медия твърди, че тя се управлява от Мосад, израелската разузнавателна агенция.

Революционната гвардия посочва, че ракетният удар, който не е довел до ранени или загинали, е бил в отговор на израелски въздушен удар в Сирия преди около седмица, при който са убити двама офицери от Революционната гвардия.

Повреденото студио в сградата на телевизия „Кюрдистан 24“ след нощната атака в Ербил, столицата на северноиракския кюрдски автономен регион, на 13 март 2022 г. (Сафин Хамед/AFP чрез Getty Images)

„Остро осъждам терористичната атака срещу Ербил и призовавам издръжливите му жители да запазят спокойствие и да следват указанията на службите за сигурност“, заявява в изявление министър-председателят на Кюрдистан Масрур Барзани.

„Призоваваме Организацията на обединените нации, Съединените щати, Европейския съюз, Арабската лига, федералното правителство, иракския парламент и иранското правителство спешно да разследват тези безпочвени нападения“, пише регионалното правителство на Кюрдистан в социалните мрежи.

По-рано на 13 март служител на Държавния департамент на САЩ заяви пред Fox News, че ракетите са изстреляни от иранска територия.

„Няма нанесени щети или пострадали в нито един американски правителствен обект“, заявява говорителят пред канала. „Инцидентът се разследва от правителството на Ирак и Кюрдското регионално правителство и ние ви препращаме към тях за коментар. Осъждаме тази възмутителна атака и проява на насилие“.

Междувременно от сайта Де Ре Милитари съобщиха, че силни взривове в неделя е имало в и йеменския град Мариб. Мариб е център на сражения между подкрепените от Саудитска Арабия правителствени сили и проиранските бунтовници – хути, които опитват да завземат провинцията и града Мариб. Вероятно е взривовете да са от атака на хутите. Взривовете се случват на фона на престрелки в саудитската столица Рияд, чийто източник не е верифициран.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин произнася годишната си реч за състоянието на нацията, Москва на 21 февруари 2023 г. (Рамил Ситдиков/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Русия прекрати участието си в договора за контрол на ядрените оръжия със САЩ

0
0
Германският канцлер Олаф Шолц и войници от Бундесвер до танк Leopard 2 (Moritz Frankenberg/AP)

Германия и САЩ въоръжават Украйна с модерни танкове; в отговор Русия отново атакува

0
0
Американски военни стоят пред система за противоракетна отбрана Patriot

САЩ ще обучават украински военнослужещи на ракетната система “Пейтриът”

0
0
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в централата на алианса в Брюксел (Yves Herman/Reuters)

Ръководителят на НАТО предупреждава за потенциална „голяма война“ с Русия

0
0
Комбайн жъне пшеница в поле край село Згуривка, Киевска област, Украйна, 9 август 2022 г. (снимка: Viacheslav Musiienko/Reuters)

Скок в цените на зърното – Русия се оттегля от „Черноморската зърнена инициатива“

0
0
Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва катарски комуникационен сателит от историческата стартова площадка 39А в Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 ноември 2018 г. (снимка: Джо Скипър/"Ройтерс")

Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия – напрежението расте

0
0
Етнически арменски войници стоят на границата на село Харектар в сепаратисткия район Нагорни Карабах при конфликта от 2020 г. (снимка: Сергей Гритс / AP)

Азърбейджан обстрелва Армения

0
0
Запорожската атомна електроцентрала край контролирания от Русия град Енергодар в Запорожка област, Украйна, на 22 август 2022 г. (снимка; Александър Ермоченко/ "Ройтерс")

Русия – Украйна (август): Продължават взаимните обвинения за обстрела на Запорожката АЕЦ

0
0
Ракетни сили под командването на Източния фронт на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) изстрелва във водите до Тайван ракети от неясна локация в Китай на 4 август 2022 г. (снимка: Ройтерс)

Тайван се готви за нахлуване от Китай в териториалните му води

0
0
Според украинските медии Ирина Венедиктова и Иван Баканов имат още едно прегрешение: на 24 февруари, когато Русия изненадващо започна да обстрелва Украйна, те са били в Лвов, а не в Киев (снимка: telegraf.com.ua)

Русия – Украйна (юни-юли): Зеленски продължава с масовите уволнения, САЩ предупреждават за по-интензивни бойни действия

0
0
Според Хенри Кисинджър идеалният случай би бил, ако конфликтът Украйна-Русия приключи със завръщане на ситуацията в положението преди началото му (снимка: theweek.in)

Русия – Украйна, най-важното до момента (април-май): Хенри Кисинджър посъветва Запада да търси компромис с Русия

0
0
Следваща публикация
Плакатът на Дари е почти "апокрифен" на фона на повечето послания, че в тази война има насилник - Путин и жертва - Украйна (снимка: Лилия Костова)

Хиляди се събраха на мирно шествие срещу войната в Украйна

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.