Комунистически Китай бе назначен за член на панела на Съвета на ООН по човешки права, който помага да се избират разследващите експерти в областта. Това се случи въпреки дългогодишната практика на комунистическия режим сериозно да погазва човешките права на религиозни групи, дисиденти и етнически малцинства.
Дзян Дуан, министър от китайската мисия в ООН в Женева, е назначен на 1 април за представител на Aзиатско-тихоокеанския регион в петчленната консултативна група на Съвета.
Групата разглежда кандидатурите на независими експерти, които да разследват и докладват за ситуацията в определени страни по отношение на правата на човека или по въпроси, свързани със свобода на словото или религиозната принадлежност.
U.N. Watch – правозащитна организация, базирана в Женева, определи назначаването на Китай като „абсурдно и аморално“.
„Да позволиш на този потиснически и антихуманен режим на Китай да избира световните експерти, разследващи свободата на словото, произволните задържания и отвличания на хора, е като да назначиш пироман за началник на местната пожарна служба“ – заяви Хилел Нойер, изпълнителен директор на UN Watch в изявление от 2 април.
Китайската комунистическа партия (ККП) постоянно е категоризирана от Съединените щати и правозащитните органи като един от най-големите нарушители на човешките права и религиозни свободи в света. Наред с преследването на религиозни групи като практикуващи Фалун Гонг, християни, тибетски будисти и уйгурски мюсюлмани, тя потиска и тези, които са критични към партията или говорят по въпроси, които управляващият режим смята за чувствителни.
По време на ранните етапи от избухването и разпространението на COVID-19 в Ухан китайските власти цензурираха лекари, които алармират за появата и разпространението на вируса на ККП, известен като новия коронавирус, и ги обвиняваха в „разпространение на слухове“.
„След като светът пострада от смъртоносната пандемия, която се разпространи като пожар в Ухан, докато Китай заглушаваше гласа на лекари, журналисти и други граждани, които се опитваха да алармират, по каква логика пекинският режим може да бъде включен в избора на следващия глобален мониторинг орган на ООН за правата в здравната област?“- пита Нойер.
Съвета по правата на човека на ООН, съставен от 47 страни, привлече обстойни разследвания през годините. През 2018 г. Съединените щати се оттеглиха от органа, който тогавашният посланик на САЩ в ООН Ники Хейли нарече „защитник на нарушенията на правата на човека и помийна яма с политически пристрастия“.
„Съветът по правата на човека се превърна в място за упражняване на безсрамно лицемерие, където голяма част от най-тежките престъпления в света се игнорират, а някои от най-сериозните нарушители в света се намират в самия съвет“ – заяви тогавашният държавен секретар на САЩ Майк Помпео.
Той определи Китай, Куба и Венецуела като едни от най-големите нарушители на човешки права, които заседават в Съвета.