На 17 юни 2019 г. в Лондон се състоя независим Народен трибунал, който след едногодишно разследване представи безспорни доказателства за незаконно отнемане на органи в Китай. Комисия от адвокати и експерти установи, че „основният източник“ на органите са затворници на съвестта – основно практикуващите духовното учение Фалун Гонг.
Фалун Гонг, известна и като Фалун Дафа е духовна дисциплина, състояща се от медитативни упражнения и морални наставления, базиращи се на всеобхватните принципи Истинност, Доброта и Търпение. От 1999 г. до наши дни мирната практика е брутално преследвана от китайския режим.
По данни на Информационния център на Фалун Дафа стотици хиляди последователи са хвърлени в затвори, трудови лагери и центрове за промиване на съзнанието, където много от тях са подложени на изтезания с цел да бъдат принудени да се откажат от вярата си.
„Заключението показва, че много хора са посрещнали неописуемо ужасяваща смърт без никаква причина [и] вероятно още хора ще пострадат по същия начин – заяви председателят на трибунала сър Джефри Найс – кралски адвокат с многогодишен опит в международното право в областта на човешките права.
В допълнение Трибуналът заключи, че уйгурските мюсюлмани, задържани в „лагери за превъзпитание“ създадени от китайските власти в Синдзян са изложени на „риск“ и също могат да станат жертва на принудително отнемане на органи.
Панелът обяви актовете на насилие срещу практикуващите Фалун Гонг и уйгурите за престъпления срещу човечеството.„Принудителното отнемане на органи е неописуемо злодеяние…“ – се казва в решението на Найс.
Шокиращи факти
През 2006 г. анонимен информатор, използващ псевдонима Ани се свързва с екипа на англоезичния „Епок Таймс“, разкривайки шокиращи факти. Тя разказва, че бившият ѝ съпруг, който е бил неврохирург, лично е отстранил роговиците на приблизително 2000 анестезирани затворници (Фалун Гонг практикуващи) в болница в град Шънян – североизточен Китай за периода 2001 – 2003 г.
„Мъчително е да си припомням миналото. Органите, отстранени от жив човек, се продават на много по-висока цена, отколкото от мъртво тяло“ – казва Ани.
„След отнемането на органите им някои практикуващи Фалун Гонг бяха още живи и дишаха, но телата им бяха директно хвърляни в крематориума. От тях не оставаха никакви следи.“
В същата година независимо разследване, проведено от бившия канадски държавен секретар Дейвид Килгор и канадския адвокат по човешки права Дейвид Матас, стига до заключението, че се провежда „широкомащабно отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг“.
В доклада се посочва, че от 2000 г. насам в Китай са извършени множество операции за трансплантация на органи, както и че много болници дават необичайно кратки срокове за чакане – по време, когато в Китай все още няма официална система за донорство. Преди 2015 г. китайският режим твърдеше, че органите за трансплантации идват от екзекутирани затворници, което съвпада с началото на преследването на Фалун Гонг през юли 1999 г. Организирана е общонационална кампания, която хвърля хиляди практикуващи в китайските места за задържане. Много от тях отказват да се идентифицират пред властите, страхувайки се за семействата си – посочва доклада.
В книгата си „Клането“ от 2014 г. (резултат от седемгодишно проучване и провеждане на интервюта), анализаторът и следовател на Китай Итън Гутман изчислява, че от 2000 г. до 2008 г. насилствено са били иззети органи от 65 000 практикуващи Фалун Гонг, както и от 2000 до 4000 уйгури и тибетци.
В подробен разследващ доклад от 2016 г. на репортера от англоезичния „Епок Таймс“ Матю Робъртсън са анализирани публично достъпни документи, свързани с Първа централна болница в Тиендзин. Данните разкриват, че в продължение на няколко години само в това лечебно заведение може да са били убити десетки хиляди души, за извършване на трансплантационна хирургия с цел печалба.
Задълбочен доклад от 2016 г. на Матас, Килгор и Гутман разкрива огромно разминаване между официалните данни за трансплантациите в Китай и броя на трансплантациите, извършени в болниците. След анализ на публичните регистри на 712 китайски болници, в които се извършват чернодробни и бъбречни трансплантации, се констатира, че всяка година се извършват приблизително 60 000 до 100 000 трансплантации, което далеч надхвърля официално обявения в страната брой от 10 000 до 20 000 годишно.
Китайският режим многократно отрича горепосочените престъпления.
Трибуналът прави опити да се свърже с представители на китайския режим, включително с китайското посолство в Лондон и със здравни служители, но не получава отговор от тях.
По време на изслушванията през април Килгор заявява, че режимът не се е и опитал да опровергае или обори обвиненията. „Понякога ни обвиняват, че сме антикитайски настроени. Е, както се надявам да сте разбрали, ние се опитваме да спасим човешки животи в Китай. Опитваме се да спрем това ужасно нещо.“
Призив за действие
Трибуналът заяви, че правителствата и международните органи „трябва да изпълнят задълженията си“ във връзка с доказателствата, че китайският режим е извършил престъпления срещу човечеството. И още: „отговорността е към всички, които имат правомощия да инициират разследвания и производства пред международни съдилища или ООН, за да проверят дали е извършен геноцид“.
Ако това не се случи, то трибуналът ще се обърне към гражданите, приканвайки ги да действат съвместно и да окажат натиск върху правителствата, „така че тези правителствени и международни органи да не могат да не предприемат действия“.
Накрая трибуналът отбеляза, че правителствата и всички, които взаимодействат с китайския режим, включително лекари, медицински заведения, предприятия и образователни институции, „трябва да признаят, че в степента, разкрита [в решението], взаимодействат с престъпна държава“.