• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 20 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии

Ново проучване: Кое причинява тежкото протичане на COVID-19

отДженифър Маргюлис
18 септември , 2021
Ново проучване: Кое причинява тежкото протичане на COVID-19

Ново проучване поражда опасения относно антителата, произвеждани както от COVID-19, така и от ваксините (Lightspring/Shutterstock)

Възможно ли е антителата, които произвеждаме, за да ни пазят от нашественици, да се обърнат срещу нас

Ново проучване на учени от Ханджоу, Китай намеква, че поне две антитела, целящи се във шиповия протеин, който позволява на вируса COVID-19 да влезе в човешките клетки, са патогенни. Това означава, че тези антитела причиняват болест сами по себе си.

Трудно е да мислим за антителата като за патогени, тъй като са нашите бойци срещу инфекции, но точно такъв е случаят с автоимунните заболявания. Антителата, които организмът произвежда срещу чужди нашественици, се прикрепят към телесните тъкани, причинявайки понякога сериозни увреждания.

В началото на 2020 г. японски учени откриват, че много от смъртните случаи при заразяване с COVID-19 са причинени именно от имунния отговор на тялото. В рецензирана статия, публикувана от медицинското издание Inflammation and Regeneration, учените твърдят, че „цитокинова буря“ е това, което е затруднило организма и я свързват с високата смъртност от вируса. 

Новото китайско проучване сочи, че още един компонент на имунната система също може да е опасен. 

Фактът, че антителата, които се целят в шиповия протеин на COVID-19, са вредни, е обезпокоителен, но още по-тревожно е, че същите антитела могат да бъдат активирани от ваксините срещу COVID-19 по същия начин както и от вируса.

Ваксините на Moderna, Pfizer и рекомбинантната векторна ваксина на Johnson and Johnson стимулират производството точно на тези антитела срещу шиповия протеин.

Антитела атакуват телесни тъкани

Китайските учени предполагат, че някои антитела активирани от патогенен вирус може да атакуват телесни тъкани. За да проверят хипотезата си, те идентифицират седем различни COVID-19 антитела. След това анализират как всяко от тези антитела се свързва с човешки белодробни клетки, както здрави, така и увредени. Антителата, свързващи се със собствените ни клетъчни тъкани, могат да причинят автоимунни увреждания. 

Подозренията на учените се потвърждават и те установяват, че две от антителата се свързват силно с увредените белодробни клетки, а едно от тях се свързва силно и със здрави клетки. 

Тогава, за да проверят какви щети биха причинили антителата, учените инжектират антителата, както и различни комбинации, в телата на здрави бременни мишки през тридневни интервали.

Отново според очакванията им същите две антитела, свързали се добре с човешките белодробни клетки, причинили сериозни увреждания на тъканите на бебетата на мишките.

Всъщност антитялото REGN10987, което се свързало със здравите човешки белодробни клетки, убило почти половината малки мишки. 

“Това е много тревожно откритие — казва Зоуи О’Туул, застъпник на сигурността на ваксините с опит в областта на физиката и инженерството. — Всеки би трябвало да спре и да помисли за момент, особено бременните жени”.

Как убива SARS-Cov-2

Един от големите въпроси относно SARS-Cov-2, или още познат като COVID-19, е как точно причинява сериозни заболявания, които причиняват смърт или дълготрайни увреждания. 

Повечето вируси причиняват краткотрайни заболявания, които отминават след като тялото има достатъчно време да развие антитела, което изглежда е случаят с мнозинството от хора с COVID-19.

Тогава защо някои хора умират след две до три седмици боледуване, когато техните имунни системи вече са изчистили вируса от телата им?

И защо някои хора — известни като “дългоносители” — имат дълготрайни полиорганни увреждания, които изглежда нямат нищо общо със самия вирус?

Известно ни е, че няма двама души с идентични имунни реакции. При COVID-19 виждаме, че тези, които заболяват сериозно, имат високи нива на възпалителни цитокини в кръвта. Това е „цитокиновата буря“, в която медиите се вкопчиха като обяснение за сериозните инфекциозни заболявания. Но повишените цитокини са само част от картината. Изследователите отдавна подозират, че тежкото преболедуване на COVID-19 има и автоимунен аспект.  

Как антителата причиняват сериозно заболяване

Статия от януари т.г. в списание Nature споменава, че учудващо голям процент от хората със сериозни заболявания от COVID-19 имат автоимунни антитела. Тези антитела се целят в самата имунна система, както и в кръвоносните съдове, сърцето и мозъка.

Откакто COVID-19 е идентифициран за първи път, наблюдаваме автоимунни реакции, които влошават резултата от заболяването, засилват възпалителните процеси и имунната дисрегулация, а понякога увеличават активността на вируса.

Китайските учени не предлагат обяснение как антителата увреждат тъканта, но специалистите по автоимунитет отдавна са разбрали, че определени протеини, към които антителата ни се прикрепят, когато атакуват вирус, понякога се намират в собствените ни клетки.

Тази “молекулярна мимикрия” може да е само частично съвпадение, но дори и това може да е достатъчно, за да накара иначе полезните антитела да атакуват собствените ни здрави клетки.

Дизайн на ваксината срещу COVID-19

Откритията от този предпечат имат дълбоки последици за разработването на ваксините. За да бъде една ваксина възможно най-сигурна и най-ефективна, трябва да стимулира антитела, които неутрализират патогена, без да се свързват с никакви телесни тъкани, така че да осигурят безопасност от автоимунни последствия.

За съжаление изглежда, че учените от фармацевтичната индустрия не са взели под внимание молекулярната мимикрия при разработването на ваксините срещу COVID-19.

Шиповият протеин, който прави SARS-Cov-2 толкова заразен за хората, е бил основната цел на производителите на ваксини. Те са вярвали, че сам по себе си шиповият протеин, като се изключи остатъка от вируса, е безобиден. Ако изолираният протеин не е причинител на болестта, да накараш тялото да го произвежда за кратък период би трябвало да е безопасно. 

Но както новото изследване от Китай посочва, вероятно има поне три проблема с този подход.

Потенциални проблеми с ваксините, насочени срещу шиповия протеин 

На първо място, както вече е установено, самият шипов протеин не е безобиден. Всъщност според проучване, публикувано от международен екип от учени през март в журнал Circulation Research, шиповият протеин може да увреди белодробните ендотелни клетки, точно като тези, които се свързват с антителата в китайското изследване, както и ендотелните клетки, които покриват кръвоносните съдове по цялото тяло.

 „Дори да премахнете възпроизводителната способност на вируса, той все още има силен увреждащ ефект върху съдовите клетки“ — казва пред Salk.edu д-р Ури Манор, съавтор на изследването и изследовател от Института за биологични изследвания на Солк в Ла Йола, Калифорния.

В първия параграф на прессъобщението Salk.edu твърди в скоби, че шиповите протеини „се държат много по-различно от тези, които са безопасно кодирани във ваксините“. Въпреки това нито самото изследване, нито прессъобщението предлагат някакви доказателства, които да обосноват това твърдение. В същото време виждаме, че много нежелани реакции, съобщени след ваксинацията, включително кръвни съсиреци и инсулти, са съдови увреждания, подобни на тези, свързани със самата болест.

Второ, както показва това ново изследване, антителата, генерирани за неутрализиране на шиповия протеин, могат да бъдат особено токсични за човешките клетки, особено ако клетките вече са били увредени.

И накрая, данните на изследователите от Ханджоу показват, че единственото нещо, което би могло да предотврати вредните ефекти на патогенните антитела, е, когато до тях има и непатогенни антитела, които вършат нормално работата си. Но дали така формулираните ваксини могат да предизвикат производството на здрави, непатогенни антитела, остава отворен въпрос.

„Това проучване предполага, че антителата насочени срещу други части на вируса могат да неутрализират потенциалната вреда от антителата срещу шиповия протеин — обяснява О’Туул. — Това е важно откритие. Но във РНК ваксините няма вирус. Така че е малко вероятно тези ваксини да произведат достатъчно полезни антитела, които да помогнат.“

Заключение

Научавайки повече за способността на SARS-Cov-2 да вреди на човешките същества, се появяват все повече доказателства, които предполагат, че ваксините също могат да причинят вреда.

В бързането ни да намерим начин да предотвратим тежките случаи на COVID-19, може непреднамерено да нанесем повече вреда, отколкото полза. Може да минат години, преди да разберем пълния размер на щетите и кое в действителност е било по-опасно — болестта или превенцията ѝ.

Споделете тази статия

Comments 1

  1. Радев says:
    Преди 4 години

    Здравейте!
    Може ли да направим заключение, че векторна ваксина е по-сигурна и тя може ли да произвежда от „добрите“ анти тела?

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Никушор Дан говори пред свои привърженици в Букурещ вечерта на 18-ти май 2025 г. Снимка: Даниел Михайлеску/AFP чрез Getty Images

Изненади на изборите в Полша и Румъния

0
0
Номинираният за директор на ФБР Каш Пател свидетелства пред сенатската Комисия по съдебната власт на Капитол Хил на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Каш Пател е новият директор на ФБР

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
На 31 май в Бургас ще се проведе Държавното брейк първенство.

Бургас е домакин на държавното брейк първенство

0
0
Тед Кочев и Силвестър Сталоун

Да си спомним за Тед Кочев – световноизвестният режисьор с български корени

0
0

Свързани Публикации

Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
Зелен пазар (25 - 27 април 2025 г.)

Oчакайте първото събитие на „Зелен пазар“ за тази година

0
0
Мулчирането включва покриване на почвената повърхност с различни органични материали като слама, окосена трева, компост, дървесни стърготини и листа.

Мулчиране – изкуството да се отглеждат зеленчуци без плевели

0
0
Нидерландският премиер повдига въпроса за забраната за износ на ASML по време на разговори с гостуващия китайски вицепремиер

Премиерът на Нидерландия повдигна въпроса за забраната за износ на ASML в разговори с гостуващия китайски вицепремиер

0
0
DeepSeek AI приложението демонстрира пристрастност и влияние в полза на ККП

AI приложението DeepSeek извършва цензура в полза на ККП

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Следваща публикация
Раници и вещи на афганистанци, които чакат да бъдат евакуирани, се виждат на мястото на двойния самоубийствен атентат от 26 август, при който загиват десетки хора, включително 13 американски войници, на летището в Кабул, Афганистан, 27 август 2021 г. (Wakil Kohsar/AFP чрез Getty Images)

Кой носи отговорност за катастрофата в Афганистан?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria