Getting your Trinity Audio player ready...
|
Мисия на ООН за установяване на фактите призова настоящото ограничено оръжейно ембарго върху западния регион на Дарфур да бъде разширено и да обхване целия Судан
Гражданската война в Судан включва злоупотреби от двете страни, които могат да бъдат приравнени към военни престъпления, се посочва в доклад на мисия за установяване на фактите в страната, делегирана от ООН.
В доклада на независимата международна мисия за установяване на фактите за Судан се посочва, че от избухването на войната през април 2023 г. между Суданските въоръжени сили (СВС) и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) са убити почти 19 000 души, а 33 000 са ранени.
Мисията за установяване на фактите, която беше председателствана от танзанийския съдия Мохамед Чанде Осман, заяви, че и двете страни са виновни за безразборни обстрели, които са причинили смъртта на голям брой цивилни. Въпреки това тя заяви, че СБП са отговорни най-вече за широко разпространеното сексуално насилие.
„Сериозността на тези констатации подчертава необходимостта от спешни и незабавни действия за защита на цивилното население“, заяви Осман.
„СВС и СБП и съответните им съюзнически сили трябва да се въздържат от насочване на нападения срещу цивилни лица или цивилни обекти, от грабежи и плячкосване на имущество и от извършване на възмутителни действия срещу хора, включително изтезания, изнасилвания и други форми на сексуално насилие, както и от вербуване и използване на деца.“
Той също така призова настоящото ограничено оръжейно ембарго върху западния регион на Дарфур да бъде разширено и да обхване цялата страна.
„Мисията за установяване на фактите смята, че боевете ще спрат, когато потокът от оръжия спре“, се казва в доклада. „Съществува риск доставчиците на оръжие да бъдат съучастници в тежки нарушения на правата на човека и хуманитарното право.“
СВС, ръководени от генерал-лейтенант Абдел Фатах ал-Бурхан, са подкрепяни от съседен Египет и обвиняват лидера на СБП Мохамед Хамдан Дагало, известен още като Хемедти, че е финансиран от Обединените арабски емирства – твърдение, което държавата от Персийския залив отрича.
От 7 октомври 2023 г. конфликтът в Судан до известна степен е засенчен от конфликта между Израел и Хамас в Газа.
В доклада, който се основава на 182 интервюта с оцелели, членове на техните семейства и свидетели, се казва „Както СВС, така и СБП не са предприели достатъчно мерки, за да сведат до минимум въздействието на въздушните удари или артилерийския обстрел върху цивилното население.
„Практиките, несъвместими с международното хуманитарно право, включително безразборните атаки, които създават риск за живота на цивилните, нарушават и международното право в областта на правата на човека.“
Следователите на ООН заявиха, че има спешна нужда от „независима и безпристрастна сила“, която да защитава цивилното население в Судан, и предупредиха, че чуждестранните правителства, които въоръжават и финансират воюващите страни, могат да бъдат юридически съучастници.
Сексуалното насилие е „широко разпространено“
Мисията за установяване на фактите заяви, че е намерила доказателства, че „сексуалното и основано на пола насилие, по-специално изнасилвания и групови изнасилвания, са широко разпространени в контекста на конфликта и продължават да се случва в голям мащаб в целия Судан.“
В него се посочва, че източници от първа ръка свидетелстват за изнасилването на момичета на 8 години и жени на 75 години.
„Мъжете и момчетата не са били пощадени, въпреки че броят на регистрираните случаи е значително по-малък“, се посочва в доклада.
„Изнасилванията и другите форми на сексуално насилие, документирани от мисията за установяване на фактите, се приписват предимно на мъже, носещи униформи на СБП, а в контекста на Дарфур – на въоръжени мъже, съюзници на СБП, които жертвите наричат джанджауиди, носещи традиционно облекло и шал около главата си.“
Авторите на доклада твърдят, че насилието е имало „етнически подтекст“ в райони като Западен Дарфур, където общността Masalit е била обект на атаки от страна на етнически арабски бойци на СБП.
Мисията за установяване на фактите заяви, че е открила доказателства за масово избиване на цивилни масалити от страна на РСО и нейните съюзници в Ел-Дженейна, столицата на Западен Дарфур, през юни 2023 г.
„Интервюираните описват, че СБП и съюзническите милиции използват расови обиди срещу масалитите и други неарабски групи, като ги описват като „умбай/роб“ и „нуба/черен“, придружени от заплахи и твърдения, че земята принадлежи на арабите“, се казва в доклада.
В доклада се посочва, че жените масалити са били „нападани, изнасилвани и ограбвани заради етническата им принадлежност“ и че една от оцелелите от изнасилване жени казва, че ѝ е било казано: „Ще ви накараме вас, момичетата масалити, да раждате арабски деца“.
Смята се, че десет милиона души са били прогонени от домовете си в резултат на боевете, включително повече от 2 милиона, които са избягали в съседните Египет, Чад или Етиопия.
Съединените щати поканиха представители на двете воюващи страни на преговори в Швейцария през август, за да обсъдят достъпа до помощ, а не прекратяването на огъня.
„Безсмисленият конфликт трябва да приключи“
По това време държавният секретар Антъни Блинкен заяви: „Мащабите на смъртта, страданието и разрушенията в Судан са опустошителни. Този безсмислен конфликт трябва да бъде прекратен.“
Миналата седмица, след приключването на тези преговори, Държавният департамент публикува брифинг, в който специалният пратеник на САЩ за Судан Том Периело заяви, че са успели да накарат двете страни да се съгласят да позволят безопасен достъп на помощи по определени коридори.
Той също така заяви, че СБП се е ангажирала с „кодекс на поведение“ по отношение на защитата на цивилното население.
Но Периело каза: „По третата приоритетна област – прекратяване на военните действия – за съжаление в момента липсва политическа воля страните да спрат да воюват.“
През декември 2023 г. Общото събрание на ООН гласува за резолюция, която призоваваше за „незабавно хуманитарно прекратяване на огъня“ в Судан, но САЩ и Израел бяха сред 10-те държави, които гласуваха против, а Великобритания, Германия и Южен Судан бяха сред тези, които се въздържаха.
Асошиейтед прес и Ройтерс допринесоха за този репортаж.