Преди повече от седмица китайският лидер Си Дзинпин предприе тридневно пътуване до Централна Азия за срещата на Шанхайската общност за сътрудничество, за да затвърди своята сфера на влияние. Оттогава той изчезна от полезрението на обществеността, пропускайки военна среща на високо равнище и годишната сесия на Общото събрание на ООН.
Остават броени седмици до 20-ия национален конгрес на Китай, по време на който Си ще се кандидатира за безпрецедентен трети мандат. В тази връзка отсъствието му продължава достатъчно дълго, за да привлече вниманието на запалените политически наблюдатели, като някои дори предполагат, че е бил поставен под домашен арест.
Датата 24 септември беляза началото на една от най-актуалните теми в Twitter – именно китайският президент. Името му се появи в хаштаговете повече от 42 000 пъти, а терминът „преврат в Китай“ се разпространи 9300 пъти в платформата.
„Нов [слух], който трябва да бъде проверен: Си [Дзинпин] е под домашен арест в Пекин?“, написа Субраманиан Свами, бивш министър в индийския кабинет и член на парламента.
Подобни спекулации идват и след като китайските граждани отбелязаха масови анулирания на полети в цялата страна. Близо 10 000 полета – почти две трети от планираните за деня – са отменени на 24 септември, в същия ден, в който в Пекин беше свикана ключова конференция за националната отбрана и военна реформа.
Weibo, водещата китайска социална медия, бързо цензурира дискусиите за отмяната на полетите, обявявайки ги за „слухове“.
Си, който се завърна в китайската столица на 16 септември след разговор с руския президент Владимир Путин в Самарканд, Узбекистан, не се появи на срещата в Пекин, но предаде инструкции, че въоръжените сили трябва да се съсредоточат върху подготовката за война. От срещата е липсвал и Уей Фънхъ, избраният от Си китайски военен генерал, който в момента изпълнява длъжността министър на отбраната на страната.
Оттогава публичните му дейности се състоят главно в поздравително писмо по случай Празника на реколтата на китайските фермери на 22 септември и друго на следващия ден до China News Service, в което поздравява държавната медия по случай 70 години от основаването ѝ.
Нито една от големите китайски медии или официални лица не е дала изявление, с което да опровергае слуховете; според някои анализатори обхватът на теорията, макар и неоснователна, отразява известна степен на гняв в страната.
„Това е проява на недоволство“, казва пред The Epoch Times Уан Хъ, пребиваващ в САЩ коментатор на актуалните проблеми в Китай. „Изглежда, че хората очакват деня, в който той ще падне от власт.“
Въпреки че Си почти си е осигурил трети мандат, много хора не са се примирили с по-нататъшното му оставане във властта, казва Уан.
Китайският анализатор Гордън Чан смята, че превратът е малко вероятен, като изтъква липсата на подкрепящи доказателства на място.
„Не мисля, че е имало преврат“, каза Чан пред The Epoch Times. „Защото, ако имаше преврат, щяхме да видим например много военни превозни средства в центъра на Пекин. Няма съобщения за това. Също така вероятно щеше да има обявяване на военно положение, което не се е случило.
„Така че изглежда, че нещо се случва, но не знаем точно какво. Имаше твърде много събития, които се реализираха без сътресения вътре във висшето ръководство на комунистическата партия и военните.
„В комунистическата система, когато някой лидер умре, обикновено не знаем за това в продължение на около седмица, защото всеки се опитва да се пребори за най-високото място и за подчинените позиции. Така че това може да е един от примерите за това, което се случва в момента. Просто изчакваме – има много варианти“.
Той също така отбеляза, че единственото, което може да разсее някои от спекулациите, е Си да излезе и да говори публично.
Джан Тиенлян, писател и автор на книгата на китайски език „Пътят на Китай към мирен преход“, по подобен начин отхвърля теорията за домашния арест.
През изминалата седмица шестима високопоставени китайски служители, включително двама бивши служители на ниво кабинет, получиха тежки присъди за корупционни престъпления, с което се присъединиха към редицата служители, прочистени в рамките на кампанията за борба с корупцията, която Си разпореди след встъпването си в длъжност в края на 2012 г.
Как Си ще има възможността да ги накаже, ако е изгубил хватката си върху властта – заявява Джан в предаването си на 22 септември.
„А дали Си ще се появи публично няма голямо значение“, казва Уан, отбелязвайки, че подобно продължително отсъствие от общественото внимание не е уникално за Си.
За Уан пътуването на Си в чужбина преди партийния конгрес е проекция на увереност.
„Без абсолютна увереност този човек няма лесно да поеме рискове.“