Отчаяни пътници причиниха струпвания на европейските гранични пунктове, след като държавите предприеха стриктен контрол в опит да забавят разпространението на новия коронавирус. Километричните задръствания забавиха преминаването на тирове, доставящи стоки от първа необходимост.
„Епок Таймс“ нарича новия коронавирус, който причинява заболяването COVID-19, вируса на Китайската комунистическа партия (ККП), защото цензурирането на информация и нехайното управление на ККП позволиха на вируса да се разпространи навсякъде в Китай и да създаде глобална пандемия.
В опит да облекчи частично натиска от източноевропейците, прибиращи се от Австрия, Унгария отвори границите си поетапно през нощта. Първо беше позволено на българските да пресекат границата с внимателно контролирани конвои, след това бяха наред румънците.
Поради правилата, позволяващи само на унгарци или транспортни тирове да преминават през границите на страната, до сряда сутринта от австрийската страна на границата камионите бяха образували 28 километрова опaшка (17 мили), а автомобилите 14 километрова (близо 9 мили).
Лидерите на Европейския съюз работят над това, как да гарантират, че храна, медицински материали и други стоки от първа необходимост продължават да се доставят, но засега границите са задръстени. Гледайки напред, те също се опитват да измислят начини да позволят на сезонните селскостопански работници, необходими за поддържане на производството на храна, да пътуват напред-назад през затворените по същество граници.
Нациите по целия свят бяха изправени пред едни и същи проблеми, като Съединените щати и Канада работят по взаимна забрана за несъществено пътуване между двете страни.
Пътят между Малайзия и финансовия център на Сингапур в югоизточна Азия беше зловещо тих, след като Малайзия затвори границите си, докато Филипините излязоха със заповед, даваща 72 часа на чужденците да напуснат техния основен остров.
Администрацията на президента Доналд Тръмп обмисля план незабавно да върне в Мексико всички хора, които незаконно преминават южната граница на Америка, според двама служители, които споделиха пред Асошиейтед прес, при условието за анонимност, тъй като планът не е финализиран.
ККП вирусът присъства във всеки щат в САЩ, след като Западна Вирджиния съобщи за инфекция. В далечните Хаваи, губернаторът насърчава пътуващите да отложат ваканциите си на острова най-малко след следващите 30 дни, докато губернаторът на Невада – щата на Лас Вегас – разпореди затваряне на казината за един месец.
С нарастваща загриженост от икономическия спад заради глобалното затваряне, САЩ, Великобритания и Недерландия обявиха спасителни пакети на обща стойност сто милиарда долара, докато дългогодишният критик на Международния валутен фонд- Венецуела поиска от институцията заем от 5 милиарда долара.
След ранни печалби в сряда, основни азиатски борси се сринаха, след като Уолстрийт се повиши рязко с обещанието на Тръмп за помощ.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в Брюксел, че има „единодушен и единен подход“ относно решението за забрана на повечето чужденци да влизат в ЕС за 30 дни.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че в конферентен разговор , европейските лидери са се съгласили с предложението на комисията за забрана на влизане в блока – заедно с Норвегия, Швейцария, Исландия и Великобритания – с „много, много ограничени изключения“. Германия ще приложи решението незабавно.
Засега обаче усилията на ЕС за премахване на преминаването се провалиха.
В сряда, хиляди тирове останаха затворени в Литва по пътищата към Полша, след като Варшава нареди строги мерки, включващи тестване на всеки шофьор за симптоми на COVID-19. Колоната от камиони беше дълга 60 (37 мили) километра във вторник вечерта.
„Полското и литовското правителство отвориха втори коридор за преминаване, но това не помогна много“, заяви говорителят на граничната полиция Рокас Пукинсас.
На други места, малайзийци издържаха многочасови задръствания, докато се опитваха да влязат в Сингапур преди затварянето на границата. Повече от 300 000 души пътуват всеки ден до Сингапур, за да работят и много от тях са избрали да останат там по време на блокадата.
Заповед за ограничения на движението в Малайзия дойде след рязък скок в случаите на ККП вируса до 673, което я прави най-засегнатата страна в Югоизточна Азия. Тайван заяви в сряда, че също ще забрани на чужденци да влизат в страната, а тайванците ще трябва да останат вкъщи за самоналожена карантина за 14 дни.
В Тайланд, прословутите райони на Банкок с червени светлини трябваше да станат тъмни в сряда, след като правителствена заповед затвори барове, училища, киносалони и много други места. Дори туристите на емблематичните острови Галапагос в Еквадор – отдалечени на 1000 километра от континента Южна Америка – са засегнати.
Канадката Джеси Ламонтайн и нейното семейство останаха затворени на острова, когато полетите бяха спрени и те пропуснаха последния полет за навън.
„Тази сутрин бях в сълзи“, каза Ламонтайн. „Не можах да получа никакви отговори от авиокомпанията. Нямах пари и не знаех дали ще запазя работата си“.
Губернаторът на Галапагос, Норман Урай, заяви, че 2000-те чужденци, които остават на архипелага, могат да си тръгнат с чартърни или одобрени от правителството полети през следващата седмица
Вирусът ККП причинява само леки или умерени симптоми, като треска и кашлица за повечето хора, но тежкото заболяване е по-вероятно е при възрастни хора и хора със съществуващи здравословни проблеми.
В Италия, най-засегнатата държава след Китай, инфекциите скочиха до 27 980 във вторник. С 2 503 смъртни случая, Италия се подрежда на трето място по обща смъртност.
Испания, четвъртата най-заразена страна, случаите се покачат с повече от 2000 за един ден до 11 178. Смъртните случаи, свързани с ККП вируса, скочиха до 491, включващи 17 възрастни жители на старчески дом в Мадрид. Сред тях беше и 86-годишната баба на Айнхоа Руиз, болна от диабет.
„Чувстваме се напълно безпомощни и опустошени, защото баба ми прекара последната си седмица само със съпруга си и грижещия се персонал, но без други роднини“, каза Руиз.
В Съединените щати смъртността надмина 100 и властите призоваха възрастните американци и хората със здравословни проблеми да останат у дома. Те също така препоръчаха всички събирания да бъдат ограничени до 10 души.
Кметът на Ню Йорк, Бил де Блазио, предупреди, че жителите трябва да бъдат подготвени за възможността да се въведе заповед да останат в домовете си в рамките на дни. Най-сериозната блокада в Съединените щати е заповед за престой вкъщи в района на залива Сан Франциско, която изисква повечето жители да напускат домовете си единствено за храна, лекарства или упражнения в продължение на три седмици.
Портиерът Мигел Агире, съпругата му и двете му деца бяха единствените хора на обикновено оживената улица близо до кметството. Той се явил на работа, защото се нуждае от пари, но неговият ръководител му изпратил съобщение да напусне. Той бе довел и двете си дъщери, защото училищата са затворени. Той вече загубил втората си работа в хотел, когато туристическите конференции били отменени.
“Ако не работим, не ядем”, каза Агире.