• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Поуките от войната в Украйна за НАТО, Тайван, Япония и Южна Корея

отСтивън Брайън
14 март , 2022
Поуките от войната в Украйна за НАТО, Тайван, Япония и Южна Корея

Руски войници в униформи без отличителни знаци (REUTERS/Alexander Ermochenko)

Въпреки че войната в Украйна все още е в разгара си, не е рано да се направят някои изводи за военните действия и да се види как „извлечените поуки“ могат да се приложат от НАТО и тихоокеанските партньори.

Налице са ясни доказателства, че далеч по-малобройната украинска армия успява на много места да се пребори с руснаците и да им нанесе значителни щети. Точни данни за унищожената руска техника все още не са известни, но е ясно, че Русия е загубила над 200 танка, системи за противовъздушна отбрана, включително БУК и Панцир-С1, както и изтребители като Су-34 и бойни хеликоптери. Освен това броят на загиналите руски военнослужещи в Украйна рязко се увеличава. 

Украинците твърдят, че са убити повече от 15 000 руснаци; руснаците твърдят, че са много по-малко, но руски семейства започват да се жалват на Москва.  Властите, които се опитват да цензурират социалните медии, не успяват да изключат мобилните телефони, по които вече широко се разпространяват телефонни разговори и видеоклипове от войната. Твърди се, че руснаците не връщат телата за погребение в Русия, за да скрият нарастващия брой на жертвите.

Междувременно няколко висши офицери от руската армия, включително двама генерали, са убити, вероятно от добре обучени украински снайперисти.

В Русия цари дълбоко разочарование, защото съвременната руска армия се представя зле и плаща висока за руския народ цена при атаката си в Украйна. Путин ли е виновен за това или руската армия, която имаше достатъчно време да се подготви за войната, а след това обърка операцията? В крайна сметка руската армия, която се радваше на голяма обществена подкрепа в Русия, сега е с насинено око, както и Путин.

Русия се провали на земята и във въздуха и дори успя да изгуби модерен патрулен кораб – „Василий Биков“ (2018 г.) – заради ракетен удар от брега. Няма информация за оцеляването на 60-членния екипаж. Това е същият кораб, който се прочу с обстрела на Змийския остров, близо до делтата на Дунав, където украинските войници на острова не се предадоха на руснаците, преди да бъдат взривени. Те оцеляха. 

Първият урок започва с ролята на специалните части. Страните от НАТО и други, включително Израел, обучават специалните сили на Украйна от 2015 г. насам. Те са снабдени с техника за разузнаване, включително дронове, с пушки за снайперисти и противотанкови ракети, включително американските Javelin (Джавелин) и британско-шведските NLAW, вероятно и американските противовъздушни ракети Stinger (Стинджър) MANPADS, и са обучени да устройват засади на нахлуващите сили. Макар да разполагаме с малко факти, на които да се опрем, ясно е, че руските колони попадат в засади устроени от украинските специални части.

Джавелин в действие

Вторият урок е, че бойните дронове са много ефективни. Украинците използват турския дрон Bayraktar (Байрактар), който носи две смъртоносни ракети (наречени MAM-L), които може да изстрелва по цели. Bayraktar, както и израелски дронове Heron (Херон) с израелски боеприпаси като Harop (Хароп), опустошават арменските сили по време на войната в Нагорни Карабах. Израел произвежда редица други безпилотни летателни апарати, включително по-малки модели, които може би действат и в Украйна.

Песента за Bayraktar е украински хит

Третият урок е, че противовъздушната отбрана е много важна, ако се насочва правилно. Преди войната Украйна разполага с около 250 системи за противовъздушна отбрана С-300, 100 мобилни системи за противовъздушна отбрана ТОП и 72 системи БУК. По време на конфликта в Нагорни Карабах те стават мишена за бойни дронове, но няма информация руснаците да са използвали свои дронове срещу украинската отбрана. Украинците обаче използват своята противовъздушна отбрана срещу руски изтребители и изтребители-бомбардировачи. В същото време Русия има проблеми с въвеждането на собствените си системи за ПВО, защото при придвижването им в конвой те са поразявани или от Javelin и NLAW, или от въздуха от Bayraktar.  Мобилните системи за ПВО са важни, но и силно уязвими, когато се вкарват в зоните на бойни действия в конвои.

NLAW – противотанково оръжие

Системата за противовъздушна отбрана, която изглежда е доста ефективна, е „Стинджър“. Тя е доставена от САЩ за войната в Афганистан (1979 – 1989) и е много ефективна при свалянето на руски хеликоптери, изтребители и транспортни самолети. Съединените щати доставят „Стинджър“ на муджахидините от 1986 г., т.е. преди 36 години. Следователно руснаците са имали достатъчно време, за да разработят мерки за противодействие. Каквото и да са измислили, то явно не работи, както свидетелстват загубите на руски бойни хеликоптери в Украйна.

Руски хеликоптер, свален от украински „Стинджър“

Руски танкове и бронирани машини също са унищожени. Танкове като Т-72 (който е по-остарял модел) са дооборудвани с реактивна броня за защита. Но тя не е достатъчна, за да спре „Джавелин“ или NLAW. Израел пръв разработва система за активна защита на бронята, която засича идваща ракета или снаряд, прихваща ги и ги унищожава. Русия твърди, че е разработила собствена версия на израелската система, наречена Арена-М. Няма информация Арена-М да е била инсталирана на руските танкове по време на войната в Украйна. Или руснаците не са разполагали със средства, за да оборудват танковете си с Арена-M, или Арена-М не е отговаряла на изискванията на руската армия. Нагледен урок за Съединените щати, техните тихоокеански съюзници и НАТО е, че системите за активна защита на бронята са абсолютна необходимост. Точно както са ефективни „Джавелин“ и NLAW, руските противотанкови оръжия, като Корнет (9M133) и изстрелваната от хеликоптер Вихър-1 също представляват заплаха за съюзническите сили. Ето защо някои страни от НАТО и САЩ започват да инсталират израелската система за активна защита „Trophy“ на танкове като „Abrams M1“ и бойни машини на пехотата като „Bradley“.

9M133 Корнет – съвременната руска противотанкова направлявана ракета

Ако погледнем Южна Корея, където заплахата е от атаки на тежка бронетехника и артилерийски обстрел, е ясно, че южнокорейските сили се нуждаят от ефективни дронове, както и от системи за активна защита. Същото се отнася и за Япония. За Тайван е особено важно да разполага с добре обучени специални части и с оборудване подобно на това в Украйна. Ако Тайван бъде нападнат, ще трябва да отблъсне китайска ракетна, въздушна и морска атака, а след това вероятно ще трябва да се сражава срещу китайски парашутисти, които ще се опитат да проникнат зад бреговата отбрана. Ефективни специални части с подходящо оборудване могат да струват скъпо на Китай. Корпус на морската пехота и специалните части на САЩ тайно обучават тайванските сили.

Разбира се, въздушната отбрана остава важен приоритет. Съединените щати трябва да са доволни от представянето на „Стинджър“, но „Стинджър“ сами по себе си не са достатъчни, за да спрат ракетни атаки или да спрат изтребители-бомбардировачи, оборудвани с автономни оръжия. Затова са необходими модерни, усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана. САЩ и техните съюзници от НАТО изостават в изграждането на модерни системи за противовъздушна отбрана, което не е добре нито за НАТО, нито за отбраната в Тихоокеанския регион. Необходима е многостепенна и интегрирана мрежа за противовъздушна отбрана, която да може да се разгръща и да е достатъчно мобилна, за да затрудни противника. Технологията вече съществува, но все още липсват финансиране и воля за внедряване на такива системи.

Макар да е донякъде успокояващо, че руснаците не се справят добре с нападението срещу Украйна и голяма част от оборудването им се оказва уязвимо, в по-широк план това невинаги ще бъде така. През следващите няколко години Съединените щати, НАТО и съюзниците от Тихоокеанския регион трябва да укрепят бойните си способности и да извлекат поуки от руската инвазия в Украйна.

Д-р Стивън Брайън е смятан за експерт в областта на технологичната сигурност, като два пъти е награждаван с най-високото гражданско отличие на Министерството на отбраната на САЩ – медал за заслуги към обществото. Той е старши сътрудник в Центъра за политика на сигурност, а най-новата му книга е „Технологична сигурност и национална мощ: Победители и победени“.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно становището на The Epoch Times.

Споделете тази статия
Tags: НАТО

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0

Свързани Публикации

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Тръмп открива непреднамерени съюзници в своята търговска война с Китай

Тръмп открива неволни съюзници в своята търговска война с Китай

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Медицинска сестра приготвя ваксината Pfizer COVID-19 в Саутфийлд, Мичиган, на 5 ноември 2021 г. (Джеф Ковалски/AFP чрез Getty Images)

Научно изследване: COVID-19 ваксината на Pfizer навлиза в чернодробните клетки и се превръща в ДНК

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria