На 13-ти май 2025 г. председателката на народното събрание Наталия Киселова върна предложението на българския президент Румен Радев за референдум относно влизането на България в еврозоната през 2026 г. като недопустимо. По този начин тя реално изпълни призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който още на 10-ти май обяви, че искането за референдум изобщо не бива стига до обсъждане и гласуване. От партията на Борисов се опасяват, че предложението бива разгледано в пленарна зала, впоследствие решението може да бъде изпратено за разглеждане от Конституционния съд и да се стигне до сериозно забавяне на цялата процедура да влезем в еврозоната от началото на 2026 г.
По неофициална информация от Брюксел са предупредили финансовия ни министър Теменужка Петкова, че ако се стигне до подобно забавяне, то това ще спре процедурата по преминаването към единната валута – това съобщават по телевизия НОВА.
Освен от ГЕРБ, идеята за референдум бе категорично отхвърлена и от БСП, и от обявилата се за опозиционна коалиция ПП-ДБ.
ПП-ДБ възнамеряват да изготвят декларация, че „пътят на България е към сърцето на Европа и това включва присъединяване към еврозоната през 2026 година“.
„Винаги дълбоко съм презирал плурализма, той няма как да управлява и ще си позволя да ви кажа, че всяка една страна в момента по този спор, всяка партия или политическа фигура е наясно, че такъв референдум няма да има. За мен това е отклоняване от вниманието и дори пречка пред това да подготвим държавата за този процес, който ни предстои“, гласи изказването на Атанас Зафиров, председател на БСП. От местната организация на социалистическата партия в стличния район „Витоша“ пък обявиха в социалните мрежи, че подкрепят референдума и призовават за подкрепа и народните представители на БСП.
Позицията на политическото ръководство доведе до прекратяване на членството в БСП на финансиста Румен Гечев, министър на икономиката в правителството на Жан Виденов (1995 – 1997 г.) „Чашата на търпение преля с изумителното решение да не се подкрепи конституционното право на народа на Референдум за членството на България в еврозоната – пише той в социалните мрежи. – То е свързано със сериозни рискове за българската икономика, която е най-слабо развитата в ЕС. Рискове, които по-развити страни от нас като Швеция, Дания, Полша, Унгария, Чехия и Румъния категорично не приемат. Отказът от Референдум се защитава с решения на изпълнителното бюро на БСП и на Коалиционния съвет на “БСП-Обединена левица“. Решенията на управляващите органи на партията може да са легитимни, но те се разминават драстично с моите професионални и политически разбирания и принципи.“
Как реагираха на действията на Киселова от парламентарно представените политически партии?
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов прочете декларация от трибуната на Народното събрание и обвини председателката на парламента, че погазва Конституцията. „Вие си присвоихте правото да сте над Конституцията, госпожо Киселова“, заяви Костадинов и допълни, че са нарушени член 4 и член 8 от основния закон. Възраждане внасят искане за оставката на Наталия Киселова
„Смятаме оставката на Наталия Киселова за безсмислен акт“ – реагира Ивелин Михайлов с видео в социалните мрежи след предложението на „Възраждане“. – Решението да бъде пренебрегнато предложението на българския президент за референдум е на Пеевски и Борисов. Не оневиняваме Киселова, но тя е само един изпълнител. Внасяме вот на недоверие, с 1244 страници доказателства как те не успяват да изпълнят задълженията си спрямо българската държава по закон. МЕЧ вече ни подкрепиха, очакваме и Възраждане да ни подкрепят. Тогава ще подпишем и искането им за оставката на Киселова. За мен е загуба на време да насочваме вниманието си към изпълнителите, вместо към поръчителите. Очакваме реакцията на Възраждане.“
Радостин Василев, председател на МЕЧ определи поведението на Наталия Киселова като „престъпно“. Абсолютно противозаконно, без да има право да преценява това предложение, без да има право да преценява неговата противоконституционност или мотивираност, Наталия Киселова решава да не го включи в дневния ред на заседанието“. Според него с това свое действие „Киселова показва също, че тя застава до Пеевски, Борисов и мафиотите в парламента срещу българския народ“. Василев припомни също как на 21-ви март 2025 г. Наталия Киселова реши да разформирова парламентарната група на МЕЧ. Той защити действията на българския държавен глава.
„Президентът има право да предлага такъв референдум“, казва Василев и допълва, че страхът на Киселова и на по-голямата част от народните представители да бъде разглеждан референдум за еврото поставя под въпрос легитимността както на председателката, така и на целия парламент.
Нешка Робева сравни народните представители с телефонни измамници
Особено колоритна е реакцията на дългогодишната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева, чиято гражданска позиция се следи и споделя от хиляди будни български граждани. Тя припомня на Наталия Киселова как депутат от ПП ѝ е хвърлил в лицето правилника на Народното събрание. „Вие с достойнство приехте обидата?! Дали? Преди да влезете в НС, с доверие слушах Вашите анализи. Струваше ми се, че освен високо изграден професионалист сте и почтен човек. Излиза, че отново съм се излъгала. Колко му е на политхитреците, като родеещи се с телефонните измамници, да излъжат баба Пена. Какво става, г-жо Киселова? Чувствате ли се удобно – Вие и всичките Ви колеги (най-вече социалисти) в ролята на телефонни измамници?“ – пише Нешка Робева.
„Гласувах за Вас, въпреки вътрешната ми съпротива – продължава нейният пост. – Повярвах. Усъмних се, когато БСП влезе в правителството. За съжаление излязох права. Понякога и баба Пена (макар и късно) проглежда и осъзнава истината. Вие забихте последния пирон в ковчега на БСП. За другите не съм изненадана, те се оказаха потомствени измамници. За Вас – да! Жалко!“
Реакцията на президента Румен Радев дойде веднага след решението на г-жа Киселова. Той обвинява „новото мнозинство в парламента“, че са употребили председателката на Народното събрание, за да погазят Конституцията и законите. „Това деяние срива и малкото останало доверие в институциите и разобличава претенциите им, че работят в интерес на хората и отчитат тяхната воля. Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността“, се казва още в позицията, разпространена от прес службата на президентската институция.
На 16-ти май в Зала 1 на НДК предстои гражданска дискусия как да бъде запазен българският лев. Тя ще бъде с участието на евродепутата от „Възраждане“ Петър Волгин, финансистите Виктор Папазов и Григор Сарийски, журналистите Недялко Недялков и Страхил Ангелов.